Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Od dzisiaj więcej osób w kościołach i sklepach. Otwarte zostały również lasy i parki

Od dzisiaj więcej osób w kościołach i sklepach. Otwarte zostały również lasy i parki

Od dzisiaj więcej osób w kościołach i sklepach. Otwarte zostały również lasy i parki

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, informuje, że od dzisiaj tj. 20 kwietnia rozpoczął się zapowiadany przez rząd plan „odmrożenia” gospodarki. Będzie on przebiegał w kilku etapach. Od dzisiaj pierwsze zmiany - otwarte zostały lasy, skwery i parki - czyli miejsca rekreacji na świeżym powietrzu z wyłączeniem placów zabaw. Nadal obowiązywać będą obostrzenia dotyczące zachowania dystansu między osobami oraz zasłaniania ust i nosa. Młodzież powyżej 13 roku życia będzie mogła ponownie przemieszczać się bez obecności pełnoletniego opiekuna.

Spora zmiana dotyczy również sklepów. Limit osób mogących robić zakupy w jednym momencie będzie zwiększony do czterech osób na kasę, a w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 będzie obowiązywał limit jednej osoby na każde 15 m2. Zasada „jedna osoba na 15 m2” będzie dotyczyć również kościołów. Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w następnych etapach będą luzowane kolejne ograniczenia w handlu, przemyśle czy usługach. Na samym końcu te, gdzie kontakt między osobami jest najbliższy, jak salony urody czy imprezy masowe.

 

Według obecnych planów rządu w ramach drugiego etapu przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów budowlanych w weekendy. Do tego otwarte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe, a także niektóre instytucje kultury, jak: biblioteki, muzea czy galerie sztuki.

W trzecim etapie lokale gastronomiczne zaczną ponownie działać stacjonarnie, ale przy zachowaniu pewnych ograniczeń (nie wiadomo jeszcze jakich). Otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także galerie handlowe. Będzie można też ponownie organizować wydarzenia sportowe do 50 uczestników – jednak tylko w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Jeszcze w trzecim etapie ma być organizowana opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz klasach 1-3, ale z ustaloną maksymalną liczbą dzieci przebywających w jednej sali.

Czwarty, ostatni etap łagodzenia obostrzeń, ale jeszcze nie w pełni odmrażający gospodarkę, z założenia będzie polegał na otwarciu salonów masażu i solariów, a także przywróceniu działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną również kina i teatry, ale z "nowym reżimem sanitarnym". Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń.

Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!

Szczegółowe informacje o poszczególnych etapach znoszenia obostrzeń znajdą Państwo na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etap

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, informuje, że od dzisiaj tj. 20 kwietnia rozpoczął się zapowiadany przez rząd plan „odmrożenia” gospodarki. Będzie on przebiegał w kilku etapach. Od dzisiaj pierwsze zmiany - otwarte zostały lasy, skwery i parki - czyli miejsca rekreacji na świeżym powietrzu z wyłączeniem placów zabaw. Nadal obowiązywać będą obostrzenia dotyczące zachowania dystansu między osobami oraz zasłaniania ust i nosa. Młodzież powyżej 13 roku życia będzie mogła ponownie przemieszczać się bez obecności pełnoletniego opiekuna. Spora zmiana dotyczy również sklepów. Limit osób mogących robić zakupy w jednym momencie będzie zwiększony do czterech osób na kasę, a w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 będzie obowiązywał limit jednej osoby na każde 15 m2. Zasada „jedna osoba na 15 m2” będzie dotyczyć również kościołów. Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w następnych etapach będą luzowane kolejne ograniczenia w handlu, przemyśle czy usługach. Na samym końcu te, gdzie kontakt między osobami jest najbliższy, jak salony urody czy imprezy masowe.   Według obecnych planów rządu w ramach drugiego etapu przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów budowlanych w weekendy. Do tego otwarte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe, a także niektóre instytucje kultury, jak: biblioteki, muzea czy galerie sztuki. W trzecim etapie lokale gastronomiczne zaczną ponownie działać stacjonarnie, ale przy zachowaniu pewnych ograniczeń (nie wiadomo jeszcze jakich). Otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także galerie handlowe. Będzie można też ponownie organizować wydarzenia sportowe do 50 uczestników – jednak tylko w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Jeszcze w trzecim etapie ma być organizowana opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz klasach 1-3, ale z ustaloną maksymalną liczbą dzieci przebywających w jednej sali. Czwarty, ostatni etap łagodzenia obostrzeń, ale jeszcze nie w pełni odmrażający gospodarkę, z założenia będzie polegał na otwarciu salonów masażu i solariów, a także przywróceniu działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną również kina i teatry, ale z "nowym reżimem sanitarnym". Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości! Szczegółowe informacje o poszczególnych etapach znoszenia obostrzeń znajdą Państwo na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etap