1. Oddaj krew w niedzielę

Oddaj krew w niedzielę

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien:

• mieć ukończone 18 lat (jednak nie więcej niż 65),
  • być wyspany i wypoczęty,
  • być zdrowy (nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony lub przyjmuje leki),
  • ważyć nie mniej niż 50 kg,
  • spożyć lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
  • ograniczyć palenie papierosów, 2 godziny przed oddaniem krwi obowiązuje zakaz palenia,
  • nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi !!!

Jak oddać krew?

files/aktualnosci/2015/08_sierpien/27_Oddaj_krew_w_niedziele/banner.JPG

W najbliższą niedzielę 30 sierpnia br. w Szczucinie przeprowadzona zostanie akcja honorowego oddawania krwi. Wszystkich, którym niesienie bezinteresownej pomocy innym nie jest obojętne, zapraszamy w godzinach od 9.00 do 13.00 do budynku parafialnego przy Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Szczucinie (obok parkingu). Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien: mieć ukończone 18 lat (jednak nie więcej niż 65), być wyspany i wypoczęty, być zdrowy (nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony lub przyjmuje leki), ważyć nie mniej niż 50 kg, spożyć lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), ograniczyć palenie papierosów, 2 godziny przed oddaniem krwi obowiązuje zakaz palenia, nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi !!! W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi zalecane jest wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), a w dniu oddania krwi wskazane jest wypić ok. 0,5 l płynów.Do miejsca poboru krwi kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem zamieszkania. Każda osoba przed oddaniem krwi wypełnia rzetelnie i zgodnie z prawdą ankietę. Następnie przechodzi badanie lekarskie, podczas którego lekarz kwalifikuje bądź dyskwalifikuje do oddania krwi. Po zakwalifikowaniu przez lekarza osoby do oddania krwi, pobierana jest ona w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew pobiera wykwalifikowana pielęgniarka. Ilość pobranej krwi wynosi 450 ml. Nie bądź obojętny, pamiętaj - twoja krew może uratować komuś życie - apelują organizatorzy akcji, którymi są Ochotnicza Straż Pożarna w Radgoszczy i Klub Honorowego Dawcy Krwi przy Zarządzie Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dąbrowie Tarnowskiej. Krwiodawstwo to wspaniały sposób pomagania innym. Należy pamiętać, że krew jest jedynym lekiem, którego nie można kupić, a od którego zależy ludzkie życie. Dlatego jeżeli tylko jesteśmy zdrowi i chcemy zostać dawcą krwi nie wahajmy się. Organizacja zbiórki krwi przeprowadzona będzie w ramach zadania pn. „Rozwój honorowego krwiodawstwa w powiecie dąbrowskim" współfinansowanego ze środków dotacji przyznanej OSP w Radgoszczy przez samorząd powiatu dąbrowskiego. Jak oddać krew?