Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Okrągły stół i pierwsze wolne wybory czerwcowe

Okrągły stół i pierwsze wolne wybory czerwcowe

Okrągły stół i pierwsze wolne wybory czerwcowe

Równo 31 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Od tamtej pory dla Polaków data 4 czerwca 1989 roku kojarzy się z początkiem niewyobrażalnych przemian w polskim państwie. Dzięki nim udało się stworzyć pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej niekomunistyczny Parlament na czele, którego stanął premier Tadeusz Mazowiecki.

Wybory zostały przeprowadzone na zasadach przyjętych podczas rozmów Okrągłego Stołu. W wyniku czego wybrano 460 posłów na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz 100 senatorów do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Wybory w 1989 roku uznawane są za przełomowy moment w procesie przemian ustrojowych w Polsce i miały duży wpływ na zmiany pozostałych krajów w bloku komunistycznego.

Równo 31 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Od tamtej pory dla Polaków data 4 czerwca 1989 roku kojarzy się z początkiem niewyobrażalnych przemian w polskim państwie. Dzięki nim udało się stworzyć pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej niekomunistyczny Parlament na czele, którego stanął premier Tadeusz Mazowiecki. Wybory zostały przeprowadzone na zasadach przyjętych podczas rozmów Okrągłego Stołu. W wyniku czego wybrano 460 posłów na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz 100 senatorów do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wybory w 1989 roku uznawane są za przełomowy moment w procesie przemian ustrojowych w Polsce i miały duży wpływ na zmiany pozostałych krajów w bloku komunistycznego.