1. Otwarcie Galerii Twórczości Państwa Bojesiów

Otwarcie Galerii Twórczości Państwa Bojesiów

W dniu dzisiejszym przy ulicy Gruszowskiej została oficjalnie otwarta nowa galeria twórczości Wandy i Mieczysława Bojesiów przedstawiająca ich długoletnią twórczość malarską i artystyczną. Oficjalnego otwarcia dokonał autor wystawy. Nowy budynek poświęcił ks. Józef Poremba. Licznie zgromadzeni goście między innymi przedstawiciele samorządu: powiatowego Wicestarosta Dąbrowski Kaziemierz Tęczar oraz gminnego Burmistrz Stanisław Początek, Komendant Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej ,Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej, mogli oglądać dzieła malarskie z różnego okresu działalności Pana Mieczysława Bojesia. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele rodziny i znajomych państwa Bojesiów. Spotkanie było okazją do złożenia gratulacji, podziękowań i życzeń. Informację na temat życia twórczości Państwo Bojesiowie zamieścili w zaproszeniu, które to przytaczamy poniżej . Wanda Bojeś ur. 19 czerwca 1929 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Z zawodu jest instruktorką kroju, szycia i modelowania oraz haftu regionalnego. Jej pasją jest twórczość poetycka i recytatorska, która dotyczy najważniejszych problemów, takich jak: wartości chrześcijańskie, patriotyczne i wychowawcze. Wydała 15 tomików wierszy, za które została nagrodzona przez ministra Kultury. Ponadto wystawia własną sztukę: malarstwo olejne, rysunek i hafty. Na szczególną uwagę zasługują jej hafty, w których zachowuje i odtwarza autentyczne wzory i kolory zachowuje i odtwarza autentyczne wzory i kolory z poszczególnych regionów Polski. Udziela instruktażu o hafcie dla młodzieży w szkołach. Wydała dwa katalogi swoich prac, w których dokumentuje swoje osiągnięcia. Jest rekordzistką indywidualnych wystaw w Polsce. Ma na swoim koncie ponad 500 spotkań autorskich z poezją, 320 wystaw malarstwa olejnego i 430 wystaw haftów, organizowanych w pięciu byłych województwach południowej Polski. Zajmuje się także działalnością kulturalną w domach kultury, szkołach, klubach, a nawet Domach Opieki Społecznej, na terenie całego kraju. Należała do Zespołu Pieśni i Tańca w Nowej Hucie, do chóru patriotycznego w Tarnowie i chóru parafialnego w Dąbrowie Tarnowskiej. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, skąd otrzymała kartę plastyka i recytatora. Wraz z mężem Mieczysławem prowadzą własną galerię wystawienniczą. Za całokształt pracy twórczej i recytatorskiej, instruktorskiej i wystawienniczej, otrzymała ponad 100 dyplomów uznaniowych i wiele listów gratulacyjnych. Została odznaczona: odznaką Zasłużony Działacz Kultury odznaką honorową za Zasługi Dla Oświaty, Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP i srebrnym medalem Za Obronność Kraju. Mieczysław Bojeś ur. 18 maja 1925 r. w Marcówce k. Wadowic. Po skończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Hucie odbył staż studencki na ASP w Krakowie. Tytuł „Twórcy Plastyka", a zarazem świadectwo Instruktora Wychowania Plastycznego otrzymał w 1978 r. w Warszawie. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek oraz rzeźbę. Jego malarstwo jest wielotematyczne. Maluje w konwencji realistycznej, choć nie obce mu są inne techniki i kierunki. Obecnie specjalizuje się w tematyce leśnej. Wydał kolorowo ilustrowany album własnej twórczości malarskiej i literackiej oraz tomik poezji p.t. „Moje wspomnienia". Opracował scenariusz do filmu dokumentalnego opartego na własnych partyzanckich przeżyciach w czasie II Wojny Światowej. W ciągu 54-letniej działalności twórczo wychowawczej osiągną rekordową liczbę indywidualnych wystaw w Polsce. Zorganizował 610 wystaw krajowych, 4 za granicą: Bułgarii, Słowacji, Ukrainie i Niemczech oraz 220 szkołach podstawowych, liceach i zawodowych w kraju. Jego obrazy znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w Kanadzie, USA, Australii i w 13 państwach Europy. Zakupiły je także polskie muzea w Krakowie, Tarnowie i Krośnie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Warszawie jest członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. W swoim dorobku posiada wiele nagród, wyróżnień, listów pochwalnych i 140 dyplomów uznaniowych. Za obronność kraju został mianowany do stopnia porucznika, otrzymał 6 krzyży włącznie z Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, 3 medale i 2 odznaki resortowe. Został uhonorowany odznaką za Zasługi Dla Oświaty.