1. Pamięć o ofiarach Zbrodni katyńskiej

• asp. Albin Basista
  • asp. Zygmunt Śliski
  • asp. Józef Paduch

Więziono ich w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku.

Cześć ich Pamięci!

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został ustanowiony przez Sejm RP 14 listopada 2007 roku. Z tej okazji przedstawiciele samorządu powiatowego, gminy Dąbrowa Tarnowska oraz Rodzin Katyńskich, oddali hołd zamordowanym w Charkowie, Katyniu i Twerze rodakom. Na przełomie kwietnia i maja 1940 roku NKWD zamordowało blisko 22 tysięcy Polaków wziętych do niewoli. Zginęli wówczas oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy, uczeni i profesorowie wyższych uczelni, a także artyści, lekarze, prawnicy i nauczyciele. Wśród tysięcy ofiar tej bestialskiej zbrodni byli również mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego: ppor. Jan Brożek kpt. Stanisław Juras por. Stanisław Leszek Szpak mjr Marcin Borek por. Stanisław Kaczówka por. Bolesław Berbeka por. Adam Malinowski asp. Albin Basista asp. Zygmunt Śliski asp. Józef Paduch Więziono ich w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku. Cześć ich Pamięci!