Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Pamiętali o poległych w Buczynie

Pamiętali o poległych w Buczynie

Pamiętali o poległych w Buczynie

30 października br., w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, przedstawiciele Samorządu Powiatu Dąbrowskiego pragnąc oddać cześć pomordowanym Polakom narodowości polskiej i żydowskiej, którzy spoczywają w lesie Buczyna, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową.

Podczas II wojny światowej w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze zostało rozstrzelanych około 10 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej, w tym ok. 800 żydowskich dzieci. Po zakończeniu II wojny światowej, w miejscu kaźni hitlerowskiej, na skraju lasu bukowego, urządzono cmentarz wojenny. Ofiary pogrzebane w zbiorowych mogiłach upamiętniono okazałym pomnikiem, zwieńczonym zniczem. Na obelisku wykuto zwycięskie miecze grunwaldzkie i umieszczono napis: „Chwała ofiarom terroru hitlerowskiego”. Znajdują się tam również mogiły pomordowanych mieszkańców ziemi tarnowskiej, tuchowskiej, nowosądeckiej, jak również obywateli narodowości żydowskiej.

2 maja 2012 roku odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego, na której upamiętniono pomordowanych Synów Ziemi Powiśla Dąbrowskiego.

W nadchodzących dniach idąc na groby najbliższych nie zapomnijmy także o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Niech pamięć o nich nigdy nie umiera.

30 października br., w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, przedstawiciele Samorządu Powiatu Dąbrowskiego pragnąc oddać cześć pomordowanym Polakom narodowości polskiej i żydowskiej, którzy spoczywają w lesie Buczyna, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową. Podczas II wojny światowej w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze zostało rozstrzelanych około 10 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej, w tym ok. 800 żydowskich dzieci. Po zakończeniu II wojny światowej, w miejscu kaźni hitlerowskiej, na skraju lasu bukowego, urządzono cmentarz wojenny. Ofiary pogrzebane w zbiorowych mogiłach upamiętniono okazałym pomnikiem, zwieńczonym zniczem. Na obelisku wykuto zwycięskie miecze grunwaldzkie i umieszczono napis: „Chwała ofiarom terroru hitlerowskiego”. Znajdują się tam również mogiły pomordowanych mieszkańców ziemi tarnowskiej, tuchowskiej, nowosądeckiej, jak również obywateli narodowości żydowskiej. 2 maja 2012 roku odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego, na której upamiętniono pomordowanych Synów Ziemi Powiśla Dąbrowskiego. W nadchodzących dniach idąc na groby najbliższych nie zapomnijmy także o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Niech pamięć o nich nigdy nie umiera.