Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Patriotyczne i strażackie uroczystości w Ćwikowie

Patriotyczne i strażackie uroczystości w Ćwikowie

Patriotyczne i strażackie uroczystości w Ćwikowie

16 lipca 2022 roku świętowano 100. rocznicę poświęcenia pomnika poległych w Ćwikowie, a także nadanie nowego sztandaru dla tutejszej jednostki strażackiej.

Z ramienia Samorządu Powiatu Dąbrowskiego w wydarzeniu uczestniczyli Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek oraz Radni Rady Powiatu Sebastian Kądzielawa, Jarosław Bartoń i Marian Szajor.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta w Kościele parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie, podczas której został poświęcony nowy sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Ćwikowie.

Następnie odbył się apel patriotyczny pod Pomnikiem poległych w latach 1914-1921 i 1939-1945 mieszkańców Ćwikowa. Jest on jest szczególnym miejscem dla lokalnej społeczności i świadectwem dla przyszłych pokoleń. Jego historia stanowi wyjątkową kartę w dziejach Powiśla Dąbrowskiego. Został wzniesiony przed stu laty wyłącznie siłami młodzieży wiejskiej, a poświęcony 16 lipca 1922 roku. Było to wówczas podniosłe i wielkie wydarzenie, które upamiętniło 34 poległych w różnych zakątkach Polski i świata mieszkańców tej wsi. Warto wspomnieć, że do pomnika w 1969 roku dołączono tablicę z nazwiskami tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Uczestnicy apelu, aby uczcić pamięć poległych, złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem.

 

Z okazji tak wyjątkowej rocznicy, Starosta przekazał Wójtowi Gminy Olesno Witoldowi Morawcowi słowa uznania za troskę o to miejsce, pamięć o mieszkańcach, którzy polegli w czasie wojen światowych, a także kultywowanie narodowych tradycji. Życzył również, by zawsze spełniały się słowa zapisane w akcie erekcyjnym z 1922 roku: „Niech więc ten pomnik stoi jak najdłużej, wiekom następnym świadcząc, że Lud Polski umiał być wdzięczny swym Bohaterom…”.

Następnie wszyscy udali się przed Dom Strażaka w Ćwikowie, gdzie odbyło się przekazanie sztandaru jednostce OSP. Wręczono również odznaczenia druhom i zasłużonym dla pożarnictwa. Nie zabrakło też życzeń skierowanych do ochotników na ręce Prezesa OSP Ćwików Jarosława Marczyka.

16 lipca 2022 roku świętowano 100. rocznicę poświęcenia pomnika poległych w Ćwikowie, a także nadanie nowego sztandaru dla tutejszej jednostki strażackiej. Z ramienia Samorządu Powiatu Dąbrowskiego w wydarzeniu uczestniczyli Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek oraz Radni Rady Powiatu Sebastian Kądzielawa, Jarosław Bartoń i Marian Szajor. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta w Kościele parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie, podczas której został poświęcony nowy sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Ćwikowie. Następnie odbył się apel patriotyczny pod Pomnikiem poległych w latach 1914-1921 i 1939-1945 mieszkańców Ćwikowa. Jest on jest szczególnym miejscem dla lokalnej społeczności i świadectwem dla przyszłych pokoleń. Jego historia stanowi wyjątkową kartę w dziejach Powiśla Dąbrowskiego. Został wzniesiony przed stu laty wyłącznie siłami młodzieży wiejskiej, a poświęcony 16 lipca 1922 roku. Było to wówczas podniosłe i wielkie wydarzenie, które upamiętniło 34 poległych w różnych zakątkach Polski i świata mieszkańców tej wsi. Warto wspomnieć, że do pomnika w 1969 roku dołączono tablicę z nazwiskami tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Uczestnicy apelu, aby uczcić pamięć poległych, złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem.   fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie Z okazji tak wyjątkowej rocznicy, Starosta przekazał Wójtowi Gminy Olesno Witoldowi Morawcowi słowa uznania za troskę o to miejsce, pamięć o mieszkańcach, którzy polegli w czasie wojen światowych, a także kultywowanie narodowych tradycji. Życzył również, by zawsze spełniały się słowa zapisane w akcie erekcyjnym z 1922 roku: „Niech więc ten pomnik stoi jak najdłużej, wiekom następnym świadcząc, że Lud Polski umiał być wdzięczny swym Bohaterom…”. Następnie wszyscy udali się przed Dom Strażaka w Ćwikowie, gdzie odbyło się przekazanie sztandaru jednostce OSP. Wręczono również odznaczenia druhom i zasłużonym dla pożarnictwa. Nie zabrakło też życzeń skierowanych do ochotników na ręce Prezesa OSP Ćwików Jarosława Marczyka.