Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Patriotyczne wrześniowe uroczystości w Szczucinie

Patriotyczne wrześniowe uroczystości w Szczucinie

Patriotyczne wrześniowe uroczystości w Szczucinie

W ubiegłą niedzielę, w Szczucinie odbyły się powiatowe obchody 80. Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych. Uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów II Wojny Światowej rozpoczęto Mszą Św. w Kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny w Szczucinie, która została odprawiona za ojczyznę. Patriotyczna część uroczystości odbyła się tradycyjnie pod Kwaterą Pamięci Narodowej.

Podczas uroczystości dokonano odznaczenia kap. Kazimierza Burzca odznaką „Kolumbowie rocznik 20”.

Na obchodach bardzo licznie zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, organizacje społeczne i polityczne, zakłady pracy, przedstawiciele oświaty i kultury oraz mieszkańcy.

Aby oddać hołd bohaterom września 39’, złożono wieńce i wiązanki kwiatów przez licznie przybyłe delegacje urzędów, instytucji, stowarzyszeń oraz organizacji społecznych i politycznych. W imieniu samorządu powiatowego biało-czerwone kwiaty złożyli Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek,  Wicestarosta Krzysztof Bryk, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Kupiec.

Do zebranych podczas uroczystości zwrócili się organizatorzy Burmistrz Szczucina Jan Sipior oraz Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, który przypomniał w swoim wystąpieniu wydarzenia z przed 80 lat podkreślając by była to ważna lekcja historii, z której wyciągniemy wnioski. Przemówienia okolicznościowe wygłosili również Senator RP Kazimierz Wiatr, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski oraz Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn.

Pamiętamy o naszych bohaterach i jesteśmy im wdzięczni, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Niech żyje Rzeczpospolita Polska! Cześć i chwała bohaterom! – powiedział poseł z ziemi dąbrowskiej, Wiesław Krajewski.

Głos zabrała także córka poetki Marii Kozaczkowej, Maria Pietracha, która odczytała wspomnienia Stefana Wrzosowskiego jednego z trzech żołnierzy, którzy uratowali się z zajętej, a następnie spalonej przez Niemców szkoły w Szczucinie w dniu 12 września 1939 roku.

Część artystyczną przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie pod kierunkiem Barbary Musiał i Edyty Nowak.

Całość uświetnił występ chórów "Clave de sol" i "Prima volta" pod dyrekcją Ilony Mach, oraz Orkiestra Dęta ze Szczucina pod batutą Jarosława Dzięgla. Dowódcą uroczystości był Komendant Miejsko – Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Szczucinie druh Piotr Sabaj.

www.szczucin.pl/mags/gd

W ubiegłą niedzielę, w Szczucinie odbyły się powiatowe obchody 80. Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych. Uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów II Wojny Światowej rozpoczęto Mszą Św. w Kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny w Szczucinie, która została odprawiona za ojczyznę. Patriotyczna część uroczystości odbyła się tradycyjnie pod Kwaterą Pamięci Narodowej. Podczas uroczystości dokonano odznaczenia kap. Kazimierza Burzca odznaką „Kolumbowie rocznik 20”. Na obchodach bardzo licznie zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, organizacje społeczne i polityczne, zakłady pracy, przedstawiciele oświaty i kultury oraz mieszkańcy. Aby oddać hołd bohaterom września 39’, złożono wieńce i wiązanki kwiatów przez licznie przybyłe delegacje urzędów, instytucji, stowarzyszeń oraz organizacji społecznych i politycznych. W imieniu samorządu powiatowego biało-czerwone kwiaty złożyli Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek,  Wicestarosta Krzysztof Bryk, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Kupiec. Do zebranych podczas uroczystości zwrócili się organizatorzy Burmistrz Szczucina Jan Sipior oraz Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, który przypomniał w swoim wystąpieniu wydarzenia z przed 80 lat podkreślając by była to ważna lekcja historii, z której wyciągniemy wnioski. Przemówienia okolicznościowe wygłosili również Senator RP Kazimierz Wiatr, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski oraz Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn. Pamiętamy o naszych bohaterach i jesteśmy im wdzięczni, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Niech żyje Rzeczpospolita Polska! Cześć i chwała bohaterom! – powiedział poseł z ziemi dąbrowskiej, Wiesław Krajewski. Głos zabrała także córka poetki Marii Kozaczkowej, Maria Pietracha, która odczytała wspomnienia Stefana Wrzosowskiego jednego z trzech żołnierzy, którzy uratowali się z zajętej, a następnie spalonej przez Niemców szkoły w Szczucinie w dniu 12 września 1939 roku. Część artystyczną przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie pod kierunkiem Barbary Musiał i Edyty Nowak. Całość uświetnił występ chórów "Clave de sol" i "Prima volta" pod dyrekcją Ilony Mach, oraz Orkiestra Dęta ze Szczucina pod batutą Jarosława Dzięgla. Dowódcą uroczystości był Komendant Miejsko – Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Szczucinie druh Piotr Sabaj. www.szczucin.pl/mags/gd