Pełen atrakcji V Turniej Rycerski pod Wieżycą
Strzelanie z łuku, walki mieczem, bieg dam, wyścig wierzchowców, zwiedzanie obozu rycerskiego, a także poznanie kultury dawnej epoki to atrakcje, które czekały na uczestników V Turnieju pod Wieżycą, który odbył się w dniach 8-9 lipca 2017 r. w powiecie dąbrowskim.
Wzorem lat ubiegłych pomysłodawcą i organizatorem jubileuszowej edycji turnieju był „Poczet Bagiennych z Wieżycy". Wsparły go trzy inne grupy rekonstrukcji historycznej – Bracia Dobrzyńscy z Krakowa, Bractwo Świętego Jakuba i Joannici z Mielca.
Turniej zgromadził 24 grupy z całego kraju, tym razem aż 160 rekonstruktorów historycznych wieku XIII, a także licznie przybyłych mieszkańców regionu, którzy mieli okazję do interaktywnego sposobu obcowania z historią.
Tematami przewodnimy imprezy były Święta Inkwizycja oraz 600 rocznica pierwszej wzmianki źródłowej o Oleśnicy, w której mieści się Wieżyca Pocztu Bagiennych. W ramach turnieju przeprowadzo liczne zawody i konkursy, odbył się przemarsz do kaplicy w Oleśnicy, można było posłuchać dawnej muzyki, zwiedzić obóz rycerski, a także zobaczyć wytop żelaza w piecu dymarkowym.
Imprezę wieków średnich otwarli burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, wójt gminy Olesno Witold Morawiec oraz sołtys wsi Oleśnica Marta Kądzielawska.
Orgnizację tego przedsięwzięcia wsparły lokalne samorządy, istytucje i firmy. Nagrody dla uczestników ufundowali: Zarząd Powiatu Dąbrowskiego, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz firmy Zbud Sp. z o.o. i Invest Nieruchomości.
Organizatorzy dziękują również serdecznie za wsparcie Bankowi Spółdzielczemu z Dąbrowy Tarnowskiej oraz firmom: Wielopolanka, Rolbud, Tabak, Jaś, Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy, Mrówka, Nieruchomości p. Serwin, Lemar, oraz firmie Akcentstudio, która jak co roku bezinteresownie zaprojektowała i wykonała piękny plakat turnieju.
Produktami żywnościowymi wsparła firma Tracz, panie Żelazowskie i Mariusz Pustuła. Pomoc organizacyjną organizatorzy uzyskali od Urzędu Gminy Olesno, sołtys wsi Oleśnica i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno. Pyszny bigos natomiast zapewniło Centrum Polonii - Ośrodek Kultury Turystyki i Rekreacji w Brniu.
Patronami medialnymi byli – Gazeta Krakowska, Miasto i Ludzie oraz e- Kurier Dąbrowski. O imprezie i projekcie grodowym można było usłyszeć w Radiu Kraków i Radiu ESKA. Opiekę naukową sprawowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Już od dni czterdziestu nadchodziły do Inkwizytora liczne donosy o działalności czarownic i herezji szerzącej się na bagnach wokół Wieżycy. W sobotę gdy zbliżała się pora rozpoczęcia obrad Trybunału Inkwizycyjnego, nad okolicznymi mokradłami rozszalała się okrutna wichura z piorunami i gradobiciem. Wiatr obalał wielkie drzewa na pobliskie trakty uniemożliwiając dotarcie członkom Trybunału, a tym samym wezwanie i osądzenie winnych. Apokaliptyczna zawierucha nie oszczędziła też obozu namiotowego, zamieszkiwanego przez wielką liczbę rycerstwa i gawiedzi przybyłej na proces. Toć okazja niezwykła - obrady takowe zwyczajowo tajnymi były a tu ponoć można było był coś niecoś podejrzeć, podsłuchać a i przy mękach oskarżonych poasystować... Cóż, kiedy siły nieczyste tak potężne, przez wiedźmy miejscowe na pomoc zostały wezwane i obrady przełożyć musiano.
Na szczęście nikt z gości trwale nie ucierpiał, a powóz jeden, na który konar ogromny upadł nawet uszczerbku na lakierze nie doznał. Najbardziej przemoczonych litościwy grododzierżca Wojciech z Bagien na nocleg pod dach swej Wieżycy przyjął. Dnia następnego zaś pielgrzymkę do kaplicy pobliskiej sam poprowadził w intencji podziękowania za Boską opiekę nad przybyłymi i gospodarzami.
Te wypadki znamienne tylko potwierdziły palącą konieczność interwencji Inkwizytora. Wiemy, że spis wszystkich donosów szczęśliwie ocalał i wykorzystany będzie jako materiał dowodowy podczas procesu przeniesionego na miesiąc jesienny jakowyś. Tym razem jednak do zaproszonych gości kruki z wieścią wyślemy, by zło dnia tego nie znało i pułapek na przedstawicieli Boskiej sprawiedliwości nie zastawiało.
Aby igrce zapewnić pielgrzymom z dzielnic bliskich i odległych przybyłym na proces niedoszły, grododzierżca jadło i napitki rozdać kazał, kramy rzemieślnicze ustawić a i barda Roderyka z grajkami z dalekiego grodu Wrocławia ku uciesze tłumu zaprosił. Zaś w potyczkach turniejowych takie oto wyniki ustanowiono: w pojedynkach samojeden najwaleczniejsi byli rycerze - Kotu z Tarnowa, Quaipeda z Warszawy i Piotr z Będzina; w walkach samopiąt - Minetaury, Ciężka Dwójka i Templariusze; najcelniejsi łucznicy to: Damian, Jeżyk i Pawfcio, zaś w biegu dam najzręczniejsze się okazały Evelina z Żor, Patrycja z Oświęcimia i Oliwia z Tarnowa.
Poczet Bagiennych z Wieżycy
Instytucje i osoby prywatne chcące wspomóc Poczet Bagiennych z Wieżycy i jego działalność finansowo, rzeczowo lub organizacyjnie proszone są o kontakt pod nr tel. 609484321, e-mail wojciech.z.bagien@interia.pl. lub facebook: Wojciech z Bagien Maniak
W.Maniak/mags
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5