Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Piękno zapisane w sztuce Wiktora Mazura

Piękno zapisane w sztuce Wiktora Mazura

Piękno zapisane w sztuce Wiktora Mazura

Ostatnia wystawa malarstwa w roku 2015 została otwarta uroczyście w galerii DDK. Autorem prezentowanych prac jest szczuciński artysta Wiktor Mazur. Ekspozycja składa się z różnorodnych stylistycznie i pochodzących z całego okresu twórczości prac malarza, znamionujących wysoki poziom artystyczny i dużą wrażliwość estetyczną. Wśród tematów są: krajobrazy natury i miast (Szczucin, Dąbrowa, ... Nowy Jork), motywy religijne oraz architektura.

Wiktor Mazur mieszka w Szczucinie. W latach 1982-87 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk plastycznych w Nowym Wiśniczu, które ukończył z dyplomem technika ceramiki artystycznej. W 1992 roku ukończył studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie na kierunku wychowanie plastyczne, specjalizacja - malarstwo. Od roku 1992 do 2000 przebywał za granicą w Stanach Zjednoczonych.

W swojej twórczości od początku zafascynowany był pejzażem. Często inspirował się malarstwem barokowym a także romantycznym. Obrazy z okresu pobytu w Ameryce cechuje większy koloryzm i ekspresja, nie obce są też wpływy surrealizmu. Po przyjeździe do kraju powrócił do dawnych form. Obecnie jego twórczość skłania się ku tematom religijnym.

Ma w swoim dorobku kilka wystaw zbiorowych (Kraków 1992, Nowy Jork: Gallery-Restaurant „Latriumph" 1994, Madison Square Garden 1998, Szczucin 2011) i indywidualną w Centrum Polonii – Ośrodek Kultury w Brniu w 2013 r.

Wiktor Mazur brał udział w tegorocznej edycji Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Barwy Dąbrowy Tarnowskiej".

Akcent muzyczny wernisażu to koncert „W sentymentalnym nastroju – jak tu nie kochać jesieni?" w wykonaniu dąbrowskiego barda i twórcy Adama Dudka. Piosenkarz zaśpiewał kilka ballad i utworów o sentymencie do gór. Mini-recital wprowadził uczestników wernisażu w klimat zadumy i refleksji nad integralnym światem sztuki, emocji i kontemplacji duszy.

Adam Dudek jest bibliotekarzem i nauczycielem Gimnazjum nr 2 w Tarnowie, z gminą Dąbrowa Tarnowska jest ściśle związany, rozpoczął swoją karierę zawodową w Miejskiej Bibliotece Publicznej, następnie kierował filią B w Gruszowie Wielkim i pracował w Publicznej Szkole Podstawowej w Smęgorzowie. Adam Dudek uwielbia śpiewać utwory „z krainy łagodności", ma swoich uczniów w tej pięknej dziedzinie, jest też poetą i animatorem kultury.

W wernisażu wzięli udział bliscy i znajomi artysty (wśród nich rodacy ze Szczucina – Andrzej Urbanik z małżonką), miłośnicy kultury, goście współpracujący z DDK na co dzień, między innymi: Ewa Drzazga – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu, Stanisław Krawiec – Dyrektor Centrum Polonii w Brniu, aktywni członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego (Edmund Wilk, Agnieszka Wrona-Łapa i Piotr Łapa, Zdzisław Banaś, Ewa Łazowska i Stanisław Stroński). Wystawa malarstwa Wiktora Mazura będzie dostępna dla zwiedzających do połowy stycznia 2016 r. w godzinach pracy domu kultury.

DDK

Ostatnia wystawa malarstwa w roku 2015 została otwarta uroczyście w galerii DDK. Autorem prezentowanych prac jest szczuciński artysta Wiktor Mazur. Ekspozycja składa się z różnorodnych stylistycznie i pochodzących z całego okresu twórczości prac malarza, znamionujących wysoki poziom artystyczny i dużą wrażliwość estetyczną. Wśród tematów są: krajobrazy natury i miast (Szczucin, Dąbrowa, ... Nowy Jork), motywy religijne oraz architektura. Wiktor Mazur mieszka w Szczucinie. W latach 1982-87 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk plastycznych w Nowym Wiśniczu, które ukończył z dyplomem technika ceramiki artystycznej. W 1992 roku ukończył studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie na kierunku wychowanie plastyczne, specjalizacja - malarstwo. Od roku 1992 do 2000 przebywał za granicą w Stanach Zjednoczonych. W swojej twórczości od początku zafascynowany był pejzażem. Często inspirował się malarstwem barokowym a także romantycznym. Obrazy z okresu pobytu w Ameryce cechuje większy koloryzm i ekspresja, nie obce są też wpływy surrealizmu. Po przyjeździe do kraju powrócił do dawnych form. Obecnie jego twórczość skłania się ku tematom religijnym. Ma w swoim dorobku kilka wystaw zbiorowych (Kraków 1992, Nowy Jork: Gallery-Restaurant „Latriumph" 1994, Madison Square Garden 1998, Szczucin 2011) i indywidualną w Centrum Polonii – Ośrodek Kultury w Brniu w 2013 r. Wiktor Mazur brał udział w tegorocznej edycji Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Barwy Dąbrowy Tarnowskiej". Akcent muzyczny wernisażu to koncert „W sentymentalnym nastroju – jak tu nie kochać jesieni?" w wykonaniu dąbrowskiego barda i twórcy Adama Dudka. Piosenkarz zaśpiewał kilka ballad i utworów o sentymencie do gór. Mini-recital wprowadził uczestników wernisażu w klimat zadumy i refleksji nad integralnym światem sztuki, emocji i kontemplacji duszy. Adam Dudek jest bibliotekarzem i nauczycielem Gimnazjum nr 2 w Tarnowie, z gminą Dąbrowa Tarnowska jest ściśle związany, rozpoczął swoją karierę zawodową w Miejskiej Bibliotece Publicznej, następnie kierował filią B w Gruszowie Wielkim i pracował w Publicznej Szkole Podstawowej w Smęgorzowie. Adam Dudek uwielbia śpiewać utwory „z krainy łagodności", ma swoich uczniów w tej pięknej dziedzinie, jest też poetą i animatorem kultury. W wernisażu wzięli udział bliscy i znajomi artysty (wśród nich rodacy ze Szczucina – Andrzej Urbanik z małżonką), miłośnicy kultury, goście współpracujący z DDK na co dzień, między innymi: Ewa Drzazga – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu, Stanisław Krawiec – Dyrektor Centrum Polonii w Brniu, aktywni członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego (Edmund Wilk, Agnieszka Wrona-Łapa i Piotr Łapa, Zdzisław Banaś, Ewa Łazowska i Stanisław Stroński). Wystawa malarstwa Wiktora Mazura będzie dostępna dla zwiedzających do połowy stycznia 2016 r. w godzinach pracy domu kultury. DDK