Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Pierwsze warsztaty szkoleniowe już zakończone

Pierwsze warsztaty szkoleniowe już zakończone

Pierwsze warsztaty szkoleniowe już zakończone

W dniach 6 – 7 lipca 2020 roku odbyły się warsztaty szkoleniowe „Podstawy cukiernictwa z elementami dekoracji”, w których uczestniczyły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Dąbrowskiego.

Szkolenie to stanowi część projektu pn. „Warsztaty pieczenia i dekoracji ciast dla Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Dąbrowskiego” realizowanego przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach programu Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich.

30 czerwca 2020 roku w stanicy turystycznej w Brniu odbył się konkurs na najsmaczniejsze ciasto z polskimi owocami sezonowymi, którego uczestnicy otrzymali zaproszenia do udziału w szkoleniu.
Dwudniowe warsztaty szkoleniowe prowadzone są w dwóch terminach przez Panią Justynę Stolarczyk z Pracowni Wypieków Naturalnych SŁODKO NA STOLE z Tarnowa. W pierwszym terminie uczestniczyły przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z gmin Bolesław, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów i Szczucin. Panie poszerzyły nie tylko swoją wiedzę, ale również umiejętności. Poznały zasady obróbki wstępnej i termicznej produktów spożywczych dla zachowania ich walorów smakowych i bezpiecznego przechowywania. Zapoznały się z terminologią, a także surowcami i materiałami pomocniczymi stosowanymi w cukiernictwie. Część praktyczna polegała na samodzielnym wypieku tortu typu „drip cake” z wykonaniem masy i dekoracją lizakami bezowymi oraz figurką z masy cukrowej. Panie robiły również tartę migdałową oraz mini bezy Pavlovej.
Warsztaty zakończyły się wręczeniem certyfikatów i wspólnym zdjęciem z przygotowywanymi słodkościami.

W dniach 6 – 7 lipca 2020 roku odbyły się warsztaty szkoleniowe „Podstawy cukiernictwa z elementami dekoracji”, w których uczestniczyły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Dąbrowskiego. Szkolenie to stanowi część projektu pn. „Warsztaty pieczenia i dekoracji ciast dla Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Dąbrowskiego” realizowanego przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach programu Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich. 30 czerwca 2020 roku w stanicy turystycznej w Brniu odbył się konkurs na najsmaczniejsze ciasto z polskimi owocami sezonowymi, którego uczestnicy otrzymali zaproszenia do udziału w szkoleniu.Dwudniowe warsztaty szkoleniowe prowadzone są w dwóch terminach przez Panią Justynę Stolarczyk z Pracowni Wypieków Naturalnych SŁODKO NA STOLE z Tarnowa. W pierwszym terminie uczestniczyły przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z gmin Bolesław, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów i Szczucin. Panie poszerzyły nie tylko swoją wiedzę, ale również umiejętności. Poznały zasady obróbki wstępnej i termicznej produktów spożywczych dla zachowania ich walorów smakowych i bezpiecznego przechowywania. Zapoznały się z terminologią, a także surowcami i materiałami pomocniczymi stosowanymi w cukiernictwie. Część praktyczna polegała na samodzielnym wypieku tortu typu „drip cake” z wykonaniem masy i dekoracją lizakami bezowymi oraz figurką z masy cukrowej. Panie robiły również tartę migdałową oraz mini bezy Pavlovej.Warsztaty zakończyły się wręczeniem certyfikatów i wspólnym zdjęciem z przygotowywanymi słodkościami.