1. Podpisano porozumienie w sprawie mostu w Borusowej

Podpisano porozumienie w sprawie mostu w Borusowej

W dniu wczorajszym na promie w Borusowej zostało podpisane porozumienie pomiędzy przedstawicielami województw małopolskiego i świętokrzyskiego w sprawie budowy mostu na rzece Wiśle. Województwo Świętokrzyskie reprezentował oraz parafował porozumienie Marszałek Adam Jarubas i Wicemarszałek Zdzisław Warzałka, natomiast ze strony Małopolski porozumienie parafował Marszałek Marek Nawara oraz Członek Zarządu Województwa Wojciech Kozak. Ponadto w uroczystości udział wzięli m.in.: Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski, Wicestarosta Buski Stanisław Klimczak, Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Wojciech Płaza, Dyrektor Rejonu Dróg Wojewódzkich w Tarnowie Marek Wieczorek, Wójtowie Gmin: Krystyna Świętek Wójt Gminy Gręboszów, Kazimierz Olearczyk Wójt Gminy Bolesław, Krzysztof Korzec Wójt Gminy Mędrzechów, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Bryk, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Marian Szajor, Przewodniczący Komisji Budżetu, Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego Bogdan Bigos, Dyrektor Zarządu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej Krzysztof Adamiec. Budowa mostu w Borusowej jest wielkim sukcesem Samorządu Powiatu Dąbrowskiego oraz Buskiego, które skutecznie zabiegały u władz obu województw o wspólne porozumienie i finansowanie tej inwestycji.Watro wspomnieć, że w Borusowej w przeszłości istniał most łączący oba brzegi Wisły. Jednakże podczas II wojny światowej ów most został zniszczony.Podczas wczorajszego spotkania Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski wyraził nadzieję, że 70 rocznica wybuchy II wojny światowej przypadająca w 2009 r. byłaby doskonałą okazją do uczczenia tej rocznicy otwarciem nowego mostu. Koszty budowy mostu szacuje się na około 200 milionów złotych. Koszty wynikające z porozumienia oba województwa zobowiązują się ponosić po połowie.