Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Podwyżki w sądzie

Podwyżki w sądzie

Podwyżki w sądzie

Samorząd Dąbrowy Tarnowskiej na drodze sądowej domaga się od Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zwrotu nadpłaconych rachunków za wodę i ścieki. Zdaniem gminy, jeśli wprowadzone podwyżki uznane zostały za niezgodne z prawem, różnica w cenie powinna zostać zwrócona.

Sprawą tzw. nadpłat zajął się Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej. W pozwie gmina domaga się zwrotu różnicy w cenach wody i ścieków, które obowiązywały w latach 2002 i 2003. Ponieważ NSA uznał, że stawki wprowadzone w 2003 roku były niezgodne z prawem, to zdaniem samorządu "wodociągi" powinny te kwoty uregulować.

- Wystąpiliśmy w imieniu Urzędu Gminy oraz instytucji podlegających gminie, które są klientami przedsiębiorstwa, czyli: szkół, bibliotek, domu kultury. Sprawa została przeanalizowana przez prawników, uważamy, że nie było podstaw do pobrania wyższych kwot za wodę. Dlatego różnice powinny zostać zwrócone. Wyliczyliśmy, że będzie to łącznie około 17,2 tys. złotych - mówi burmistrz Stanisław Początek.

Odmiennego zdania jest zarządca komisaryczny RPWiK Mieczysław Włosek. - Nie ma podstawy prawnej do tego, by te pieniądze zostały zwrócone. Opinie twórców ustawy są co do tego zgodne. Wysokość stawek nie została przez radnych zakwestionowana, a Rada Miasta nie zatwierdziła nowej taryfy z uwagi na braki w dokumentacji - nie było wymaganego planu modernizacji i rozwoju przedsiębiorstwa. Natomiast usługa została wykonana, a jej cena zaakceptowana - podkreśla Mieczysław Włosek. Zaznacza jednak, że o zwrocie różnicy cen zadecyduje decyzja sądu. Jeśli sąd wyda taki wyrok przedsiębiorstwo będzie musiało pieniądze zwrócić. (baja)

Źródło: Dziennik Polski

Samorząd Dąbrowy Tarnowskiej na drodze sądowej domaga się od Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zwrotu nadpłaconych rachunków za wodę i ścieki. Zdaniem gminy, jeśli wprowadzone podwyżki uznane zostały za niezgodne z prawem, różnica w cenie powinna zostać zwrócona. Sprawą tzw. nadpłat zajął się Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej. W pozwie gmina domaga się zwrotu różnicy w cenach wody i ścieków, które obowiązywały w latach 2002 i 2003. Ponieważ NSA uznał, że stawki wprowadzone w 2003 roku były niezgodne z prawem, to zdaniem samorządu "wodociągi" powinny te kwoty uregulować. - Wystąpiliśmy w imieniu Urzędu Gminy oraz instytucji podlegających gminie, które są klientami przedsiębiorstwa, czyli: szkół, bibliotek, domu kultury. Sprawa została przeanalizowana przez prawników, uważamy, że nie było podstaw do pobrania wyższych kwot za wodę. Dlatego różnice powinny zostać zwrócone. Wyliczyliśmy, że będzie to łącznie około 17,2 tys. złotych - mówi burmistrz Stanisław Początek. Odmiennego zdania jest zarządca komisaryczny RPWiK Mieczysław Włosek. - Nie ma podstawy prawnej do tego, by te pieniądze zostały zwrócone. Opinie twórców ustawy są co do tego zgodne. Wysokość stawek nie została przez radnych zakwestionowana, a Rada Miasta nie zatwierdziła nowej taryfy z uwagi na braki w dokumentacji - nie było wymaganego planu modernizacji i rozwoju przedsiębiorstwa. Natomiast usługa została wykonana, a jej cena zaakceptowana - podkreśla Mieczysław Włosek. Zaznacza jednak, że o zwrocie różnicy cen zadecyduje decyzja sądu. Jeśli sąd wyda taki wyrok przedsiębiorstwo będzie musiało pieniądze zwrócić. (baja) Źródło: Dziennik Polski