Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie

Opady deszczu w ostatnich kilku dniach spowodowały podniesienie poziomu wód gruntowych oraz stanów na rzekach i kanałach melioracyjnych czego skutkiem są liczne podtopienia gruntów rolnych oraz zabudowań.

Prognozy IMiGW zapowiadały dalsze opady w dniach kolejnych i w związku z tym, od godzin wieczornych 4 czerwca, zaczął obowiązywać stan pogotowia przeciwpowodziowego w gminach: Gręboszów, Bolesław, Olesno i Dąbrowa Tarnowska, a w godzinach porannych dnia 5 czerwca stan pogotowia objął też gminy Mędrzechów, Szczucin i Radgoszcz.

Już od wtorku starostwo powiatowe i urzędy gmin przystąpiły do zbierania informacji o skutkach opadów i w codziennych meldunkach przekazują te dane do Urzędu Wojewódzkiego. W dniu wczorajszym, tj. 5.06 br. Wicestarosta – Robert Pantera, Komendant Powiatowy PSP – Adam Rzemiński oraz Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego - Zdzisław Kogut spotkali się z kierownictwami gmin Gręboszów, Bolesław i Mędrzechów oraz odbyli rekonesans w terenie, we wszystkich gminach, spotykając się mieszkańcami, m.in. z sołtysem wsi Zapasternicze, która to miejscowość jest szczególnie dotknięta skutkami nawalnych opadów.

Od kilku dni jednostki OSP i służby komunalne prowadzą akcję ratowniczą oraz prewencyjną aby zminimalizować skutki nawalnych deszczów. W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na wodowskazach w Karsach (519 cm – godz. 100 dnia 6.6.13r.) i w Szczucinie (511 cm – godz. 11oo dnia 6.6.13r.) co spowodowało zamknięcie się śluz na kanałach odprowadzających wodę do rz. Wisły, dotychczasowe rozlewiska będą się powiększać. Dlatego też zapadła decyzja aby od godzin południowych w dniu dzisiejszym uruchomić zestawy pompowe w Hubenicach na ujściu kanału Zyblikiewicza co powinno w znaczący sposób poprawić sytuację w tym rejonie.

Należy jednak mieć na uwadze prognozy meteorologów którzy na najbliższe trzy dni przewidują możliwość wystąpienia burz z gradem. Opracowane prognozy przewidują dalsze, powolne podnoszenie się wód na rz. Wisła, a ich obniżenie poniżej stanu ostrzegawczego jest spodziewane dopiero w przyszłym tygodniu. W związku z tym stan pogotowia przeciwpowodziowego nadal obowiązuje na terenie całego powiatu dąbrowskiego.

Opracowano: Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych

Opady deszczu w ostatnich kilku dniach spowodowały podniesienie poziomu wód gruntowych oraz stanów na rzekach i kanałach melioracyjnych czego skutkiem są liczne podtopienia gruntów rolnych oraz zabudowań. Prognozy IMiGW zapowiadały dalsze opady w dniach kolejnych i w związku z tym, od godzin wieczornych 4 czerwca, zaczął obowiązywać stan pogotowia przeciwpowodziowego w gminach: Gręboszów, Bolesław, Olesno i Dąbrowa Tarnowska, a w godzinach porannych dnia 5 czerwca stan pogotowia objął też gminy Mędrzechów, Szczucin i Radgoszcz. Już od wtorku starostwo powiatowe i urzędy gmin przystąpiły do zbierania informacji o skutkach opadów i w codziennych meldunkach przekazują te dane do Urzędu Wojewódzkiego. W dniu wczorajszym, tj. 5.06 br. Wicestarosta – Robert Pantera, Komendant Powiatowy PSP – Adam Rzemiński oraz Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego - Zdzisław Kogut spotkali się z kierownictwami gmin Gręboszów, Bolesław i Mędrzechów oraz odbyli rekonesans w terenie, we wszystkich gminach, spotykając się mieszkańcami, m.in. z sołtysem wsi Zapasternicze, która to miejscowość jest szczególnie dotknięta skutkami nawalnych opadów. Od kilku dni jednostki OSP i służby komunalne prowadzą akcję ratowniczą oraz prewencyjną aby zminimalizować skutki nawalnych deszczów. W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na wodowskazach w Karsach (519 cm – godz. 100 dnia 6.6.13r.) i w Szczucinie (511 cm – godz. 11oo dnia 6.6.13r.) co spowodowało zamknięcie się śluz na kanałach odprowadzających wodę do rz. Wisły, dotychczasowe rozlewiska będą się powiększać. Dlatego też zapadła decyzja aby od godzin południowych w dniu dzisiejszym uruchomić zestawy pompowe w Hubenicach na ujściu kanału Zyblikiewicza co powinno w znaczący sposób poprawić sytuację w tym rejonie. Należy jednak mieć na uwadze prognozy meteorologów którzy na najbliższe trzy dni przewidują możliwość wystąpienia burz z gradem. Opracowane prognozy przewidują dalsze, powolne podnoszenie się wód na rz. Wisła, a ich obniżenie poniżej stanu ostrzegawczego jest spodziewane dopiero w przyszłym tygodniu. W związku z tym stan pogotowia przeciwpowodziowego nadal obowiązuje na terenie całego powiatu dąbrowskiego. Opracowano: Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych
tel. 14 642 24 31
kontakt
Projekt i wykonanie: i-t.pl
Dostępność cyfrowa
i zgodność ze standardem WCAG