Oddaj krew - uratuj komuś życie!

Zwracamy się z apelem wszystkich pełnoletnich mieszkańców powiatu w wieku 18-65 lat, o dobrym stanie zdrowia, którzy nie są objęci kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym do, a także do osób w wieku 18-60 lat, które wyzdrowiały po COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie koronawirusem do honorowego oddawania krwi i osocza.
Krew to najcenniejszy lek, którego nie można niczym zastąpić, ani go sztucznie wyprodukować. Zarówno krew, jak i jej składniki ofiarowane przez krwiodawców podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi.
Z kolei osocze od ozdrowieńców COVID-19 jest bezcennym lekiem dla tych pacjentów, którzy ciężko przechodzą tą infekcję i których zdrowie i życie nadal jest zagrożone.
Każdy z nas, kto nie ma przeciwskazań zdrowotnych, powinien rozważyć oddanie krwi / osocza, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam – dawcom i naszym bliskim ten „bezcenny lek” może być potrzebny.
Dlatego zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc tym, którzy ciężko chorują i których zdrowie i życie jest zagrożone. Wszystkich ludzi dobrej woli zapraszamy do zgłoszenia się do jednego z Terenowych Oddziałów Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie w godz. 7:15- 11:00 w celu oddania krwi/ osocza:
- Oddział RCKiK w Tarnowie – ul. Lwowska 178a, 33-100 Tarnów
(Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza) tel. 14/631-51-55 - Oddział RCKiK w Tarnowie – ul. Szpitalna 13, 33-100 Tarnów
(Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie) tel. 14/622-13-38
Oddawanie krwi jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Przed pobraniem odbywa się badanie lekarskie, a krew pobierana jest przy użyciu jednorazowego sprzętu, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi. Ponadto Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wdrożyły procedury polegające na wstępnej kwalifikacji dawców i kandydatów na dawców krwi, która uwzględnia, m.in. wywiad w celu ustalenia, czy dawca mógł mieć kontakt z osobami zakażonymi.
Pamiętajmy - oddanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka.

Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym!
Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Oddaj je w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi!
Kto może oddać osocze?
Osocze może zostać pobrane od osób, które:
- miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
- przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe,
- zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
- po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
- po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji,
- u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał,
- są w wieku 18-60 lat,
- nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
- spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza,
- osocze mogą oddawać mężczyźni bez transfuzji w wywiadzie, kobiety bez ciąży i bez transfuzji w wywiadzie oraz osoby bez alloprzeciwciał do antygenów HLA.

Jak pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.
Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane.
W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
Jak działa terapia osoczem?
Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.


Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5