Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Polepszenie w szpitalu

Polepszenie w szpitalu

Polepszenie w szpitalu

Reorganizacja oddziału ginekologiczno - położniczego, wydzierżawienie piętra oddziału zakaźnego prywatnej firmie, zakup aparatu rentgenowskiego - takie m.in. zmiany czekają w tym roku szpital powiatowy w Dąbrowie Tarnowskiej. Od kilku miesięcy placówka nie generuje strat, również w styczniu bilans ma być dodatni. 

Wstępne wyniki finansowe szpitala za ubiegły rok wskazują na to, że strata wyniesie nie jak przewidywano 3,5 mln, ale około 800 tys. Może być ona jeszcze niższa, ponieważ szpital otrzyma dodatkowe pieniądze z NFZ-u w wysokości około 200 tys. 

W 2004 roku z tytułu należności pracowniczych wynikających z ustawy 203 i "trzynastek" szpital wypłacił około 5,5 mln zł. W ostatnim czasie uregulowano także 2-milionowego zaległość wobec ZUS-u, a kolejne 2 mln rozłożone zostały na 4 lata. Z zakładem zawarto także ugodę, która zapewnia nieobciążanie tak kwoty karnymi odsetkami. Budżet szpitala zasilił w ostatnim czasie 3-milionowy kredyt, który został w większości przeznaczony na spłatę długów wobec najważniejszych wierzycieli oraz częściowo należności wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego.

Nadal jednak sytuacja placówki jest trudna, tzw. zobowiązania wymagalne i bieżące wynoszą kilkanaście milionów złotych. Niektóre oddziały, m.in. wewnętrzny, wypadają dobrze, inne, przede wszystkim oddział ginekologiczno - położniczy i zakład opiekuńczo - leczniczy, przynoszą znaczne straty. Gminy Powiśla Dąbrowskiego nie odpowiedziały na apel szpitala o pomoc w finansowaniu ZOL-u.

- Natomiast oddział ginekologiczno - położniczy jest zbyt duży jak na potrzeby tego terenu. Choć statystyki ostatnich miesięcy wykazują, że rodzi się więcej dzieci, oddział wymaga jednak okrojenia powierzchni. Jednym z pomysłów na zmniejszenie strat jest także przekazanie jego zarządzania spółce pracowniczej - mówi starosta dąbrowski Krzysztof Kaczmarski.

Konieczne jest unowocześnienie sprzętu szpitalnego, przede wszystkim zakup nowego aparatu rentgenowskiego i dostosowanie do wymogów pomieszczenia, w którym się znajduje. Szpital stara się o środki unijne na ten cel, ale warunkiem jest zapewnienie wkładu własnego w wysokości 256 tys., 80 proc. całości kosztów pokrywane jest ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Złożono również wniosek o fundusze na informatyzację placówki, w tym przypadku wymagany jest wkład własny w wysokości 125 tys. zł. 

Sposobem na pozyskanie dodatkowych funduszy jest wydzierżawienie trzeciego piętra oddziału zakaźnego firmie wykonującej dializy. Zastrzyk finansowy w postaci czynszu za rok lub dwa z góry pomógłby szpitalowi. Warunkiem jest dostosowanie obiektu do wymogów Sanepidu, a to oznacza wybudowanie dodatkowej windy. Rozwiązaniem byłoby sfinansowanie jej kosztów z pieniędzy za wynajem. (baja) 

Źródło: Dziennik Polski

Reorganizacja oddziału ginekologiczno - położniczego, wydzierżawienie piętra oddziału zakaźnego prywatnej firmie, zakup aparatu rentgenowskiego - takie m.in. zmiany czekają w tym roku szpital powiatowy w Dąbrowie Tarnowskiej. Od kilku miesięcy placówka nie generuje strat, również w styczniu bilans ma być dodatni.  Wstępne wyniki finansowe szpitala za ubiegły rok wskazują na to, że strata wyniesie nie jak przewidywano 3,5 mln, ale około 800 tys. Może być ona jeszcze niższa, ponieważ szpital otrzyma dodatkowe pieniądze z NFZ-u w wysokości około 200 tys.  W 2004 roku z tytułu należności pracowniczych wynikających z ustawy 203 i "trzynastek" szpital wypłacił około 5,5 mln zł. W ostatnim czasie uregulowano także 2-milionowego zaległość wobec ZUS-u, a kolejne 2 mln rozłożone zostały na 4 lata. Z zakładem zawarto także ugodę, która zapewnia nieobciążanie tak kwoty karnymi odsetkami. Budżet szpitala zasilił w ostatnim czasie 3-milionowy kredyt, który został w większości przeznaczony na spłatę długów wobec najważniejszych wierzycieli oraz częściowo należności wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Nadal jednak sytuacja placówki jest trudna, tzw. zobowiązania wymagalne i bieżące wynoszą kilkanaście milionów złotych. Niektóre oddziały, m.in. wewnętrzny, wypadają dobrze, inne, przede wszystkim oddział ginekologiczno - położniczy i zakład opiekuńczo - leczniczy, przynoszą znaczne straty. Gminy Powiśla Dąbrowskiego nie odpowiedziały na apel szpitala o pomoc w finansowaniu ZOL-u. - Natomiast oddział ginekologiczno - położniczy jest zbyt duży jak na potrzeby tego terenu. Choć statystyki ostatnich miesięcy wykazują, że rodzi się więcej dzieci, oddział wymaga jednak okrojenia powierzchni. Jednym z pomysłów na zmniejszenie strat jest także przekazanie jego zarządzania spółce pracowniczej - mówi starosta dąbrowski Krzysztof Kaczmarski. Konieczne jest unowocześnienie sprzętu szpitalnego, przede wszystkim zakup nowego aparatu rentgenowskiego i dostosowanie do wymogów pomieszczenia, w którym się znajduje. Szpital stara się o środki unijne na ten cel, ale warunkiem jest zapewnienie wkładu własnego w wysokości 256 tys., 80 proc. całości kosztów pokrywane jest ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Złożono również wniosek o fundusze na informatyzację placówki, w tym przypadku wymagany jest wkład własny w wysokości 125 tys. zł.  Sposobem na pozyskanie dodatkowych funduszy jest wydzierżawienie trzeciego piętra oddziału zakaźnego firmie wykonującej dializy. Zastrzyk finansowy w postaci czynszu za rok lub dwa z góry pomógłby szpitalowi. Warunkiem jest dostosowanie obiektu do wymogów Sanepidu, a to oznacza wybudowanie dodatkowej windy. Rozwiązaniem byłoby sfinansowanie jej kosztów z pieniędzy za wynajem. (baja)  Źródło: Dziennik Polski