Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Pomogli rolnikom

Pomogli rolnikom

Pomogli rolnikom

Wczoraj na konferencji prasowej poseł Aleksander Grad podsumował realizację programu "Pierwsza Dopłata Bezpośrednia" w regionie tarnowskim. Stowarzyszenie Małopolskie Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych zamierza kontynuować pomoc doradczą dla rolników w staraniach o dopłaty rolno - środowiskowe. 40 % pracujacych przy projekcie doradców znalazło pracę w samorządach i ARiMR.

Celem programu była pomoc rolnikom w wypełnianiu wniosków o płatności obszarowe i doradztwo w zakresie pozyskiwania środków unijnych. - Pierwszym etapem programu było przeszkolenie bezrobotnych, którzy następnie mieli pomagać rolnikom. Braliśmy pod uwagę osoby z wykształceniem średnim lub wyższym - mówił poseł Grad, przewodniczący Rady Patronackiej Programu.
Na terenie powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego pracowało w ciągu ostatniego półrocza 280 doradców, którzy odwiedzili 16,8 tys. gospodarstw rolnych. Średnio każdy z nich docierał do 60 rolników, ale byli i tacy, którzy byli w 100-120 gospodarstwach.

Około 40 proc. doradców otrzymało stałe zatrudnienie, najwięcej przyjęły urzędy gmin i biura ARiMR-u. - To pierwszy rok, kiedy rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty. Był on trudny, bo jest to nowy program, jeszcze mało znany. Ten rok można uznać za startowy, który zaprocentuje w następnych - mówi Mirosław Tutaj, doradca zatrudniony obecnie w gminie Tarnów. Jego zdaniem pomoc dla rolników ma przyszłość, ponieważ będą pojawiać się kolejne środki pomocowe do wykorzystania.

W regionie tarnowskim program realizowano przy współpracy Małopolskiej Izby Rolniczej, "Caritas" Diecezji Tarnowskiej, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Stowarzyszenia Sołtysów. W pomoc angażowały się również parafie, które organizowały u siebie spotkania w ostatnim okresie składania wniosków w ramach "Zielonych Niedziel".
- Bardzo ważne jest to, że przy realizacji programu zgodnie współpracowały różne instytucje, także kościelne. Doradcy w pierwszej kolejności docierali do rolników mających najmniejsze gospodarstwa, tak więc pomoc kierowana była do najbardziej potrzebujących - podkreśla Leszek Rojowski, wicedyrektor tarnowskiej "Caritas".
Program sfinansowano z funduszy Banku Światowego, kosztował 300 tys. złotych. Około 45 proc. kosztów przeznaczono na stypendia będące wynagrodzeniem dla doradców oraz zwrot kosztów przejazdów. (BAJA)

Źródło: Dziennik Polski

Wczoraj na konferencji prasowej poseł Aleksander Grad podsumował realizację programu "Pierwsza Dopłata Bezpośrednia" w regionie tarnowskim. Stowarzyszenie Małopolskie Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych zamierza kontynuować pomoc doradczą dla rolników w staraniach o dopłaty rolno - środowiskowe. 40 % pracujacych przy projekcie doradców znalazło pracę w samorządach i ARiMR. Celem programu była pomoc rolnikom w wypełnianiu wniosków o płatności obszarowe i doradztwo w zakresie pozyskiwania środków unijnych. - Pierwszym etapem programu było przeszkolenie bezrobotnych, którzy następnie mieli pomagać rolnikom. Braliśmy pod uwagę osoby z wykształceniem średnim lub wyższym - mówił poseł Grad, przewodniczący Rady Patronackiej Programu.Na terenie powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego pracowało w ciągu ostatniego półrocza 280 doradców, którzy odwiedzili 16,8 tys. gospodarstw rolnych. Średnio każdy z nich docierał do 60 rolników, ale byli i tacy, którzy byli w 100-120 gospodarstwach. Około 40 proc. doradców otrzymało stałe zatrudnienie, najwięcej przyjęły urzędy gmin i biura ARiMR-u. - To pierwszy rok, kiedy rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty. Był on trudny, bo jest to nowy program, jeszcze mało znany. Ten rok można uznać za startowy, który zaprocentuje w następnych - mówi Mirosław Tutaj, doradca zatrudniony obecnie w gminie Tarnów. Jego zdaniem pomoc dla rolników ma przyszłość, ponieważ będą pojawiać się kolejne środki pomocowe do wykorzystania. W regionie tarnowskim program realizowano przy współpracy Małopolskiej Izby Rolniczej, "Caritas" Diecezji Tarnowskiej, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Stowarzyszenia Sołtysów. W pomoc angażowały się również parafie, które organizowały u siebie spotkania w ostatnim okresie składania wniosków w ramach "Zielonych Niedziel".- Bardzo ważne jest to, że przy realizacji programu zgodnie współpracowały różne instytucje, także kościelne. Doradcy w pierwszej kolejności docierali do rolników mających najmniejsze gospodarstwa, tak więc pomoc kierowana była do najbardziej potrzebujących - podkreśla Leszek Rojowski, wicedyrektor tarnowskiej "Caritas".Program sfinansowano z funduszy Banku Światowego, kosztował 300 tys. złotych. Około 45 proc. kosztów przeznaczono na stypendia będące wynagrodzeniem dla doradców oraz zwrot kosztów przejazdów. (BAJA) Źródło: Dziennik Polski