Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny

Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych, traktowany jako kontynuacja Święta Zmartwychwstania Chrystusa.
W tradycji ludowej znany jest pod nazwą Śmigus - Dyngus albo Lany Poniedziałek.

Początki tego zwyczaju są bardzo stare. Niektórzy twierdzą, że zwyczaj wzajemnego oblewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny pochodzi z Jerozolimy, gdzie przeciwnicy chrześcijaństwa mieli jakoby przy pomocy wody rozpędzać wiernych, zbierających się w celu rozpamiętywania zmartwychwstania Chrystusa. Inni upatrują w tym symbol masowego chrztu, obmycia z grzechu i odrodzenia do nowego życia.
Oprócz zwyczajowo przyjętego polewania bliskich wodą, drugi dzień Świąt Wielkanocnych upływa z reguły na spędzaniu czasu w gronie bliższej i dalszej rodziny oraz odwiedzaniu przyjaciół i znajomych.

Polewanie wodą dziewcząt oraz smaganie ich po nogach rózgami (śmigus) co miało przynieść szczęście i udane zamążpójście, czy też wręczanie sobie nawzajem podarków (dyngus) straciły już dzisiaj wiele na swym pierwotnym znaczeniu, lecz nadal jest obchodzone zarówno na wsiach, jak i w miastach.

Coraz częściej upowszechnia się zwyczaj: Szukania Zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego, zwłaszcza dla dzieci. Nowa tradycja jest wyrazem wielkanocnej radości i okazywaniem sobie życzliwej pamięci.

Np. w województwie kujawsko-pomorskim we wtorek po Świętach – dziewczęta oblewają wodą chłopców. W wielu regionach Polski od Śmigusa można się wykupić obdarowując pisankami (obecnie chłopcy otrzymują czekoladowe jajka, batony lub lizaki).

Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych, traktowany jako kontynuacja Święta Zmartwychwstania Chrystusa.W tradycji ludowej znany jest pod nazwą Śmigus - Dyngus albo Lany Poniedziałek. Początki tego zwyczaju są bardzo stare. Niektórzy twierdzą, że zwyczaj wzajemnego oblewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny pochodzi z Jerozolimy, gdzie przeciwnicy chrześcijaństwa mieli jakoby przy pomocy wody rozpędzać wiernych, zbierających się w celu rozpamiętywania zmartwychwstania Chrystusa. Inni upatrują w tym symbol masowego chrztu, obmycia z grzechu i odrodzenia do nowego życia.Oprócz zwyczajowo przyjętego polewania bliskich wodą, drugi dzień Świąt Wielkanocnych upływa z reguły na spędzaniu czasu w gronie bliższej i dalszej rodziny oraz odwiedzaniu przyjaciół i znajomych. Polewanie wodą dziewcząt oraz smaganie ich po nogach rózgami (śmigus) co miało przynieść szczęście i udane zamążpójście, czy też wręczanie sobie nawzajem podarków (dyngus) straciły już dzisiaj wiele na swym pierwotnym znaczeniu, lecz nadal jest obchodzone zarówno na wsiach, jak i w miastach. Coraz częściej upowszechnia się zwyczaj: Szukania Zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego, zwłaszcza dla dzieci. Nowa tradycja jest wyrazem wielkanocnej radości i okazywaniem sobie życzliwej pamięci. Np. w województwie kujawsko-pomorskim we wtorek po Świętach – dziewczęta oblewają wodą chłopców. W wielu regionach Polski od Śmigusa można się wykupić obdarowując pisankami (obecnie chłopcy otrzymują czekoladowe jajka, batony lub lizaki).