1. Porozumienie dotyczące mostu na Wiśle

Porozumienie dotyczące mostu na Wiśle

W dniu 31 października 2013r. na promie łączącym miejscowości Borusowa oraz Nowy Korczyn odbyło się spotkanie dotyczące podpisania porozumienia na przygotowanie koncepcji budowy mostu na Wiśle pomiędzy Województwami Małopolskim oraz Świętokrzyskim.Województwo Małopolskie reprezentowali Marszałek Marek Sowa, Wicemarszałek Roman Ciepiela oraz Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego z Powiatu Dąbrowskiego Bolesław Łączyński. Powiat Dąbrowski reprezentował Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego Bogdan Bigos oraz Wójt Gminy Gręboszów Krystyna Świętek. Ze strony Województwa Świętokrzyskiego w spotkaniu uczestniczył Marszałek Adam Jarubas.Podpisane porozumienie dotyczy usprawnienia ruchu na granicy Województwa Małopolskiego oraz Świętokrzyskiego poprzez przygotowanie opracowania koncepcji budowy mostu na Wiśle. Inwestycja ta ma poprawić przejazd drogą wojewódzką nr 973 pomiędzy Buskiem Zdrój a miejscowością Borusowa w Gminie Gręboszów, co przyczyni się do ożywienia gospodarczego pomiędzy tymi województwami.Koszt realizacji inwestycji wyniesie ponad 200 mln zł, natomiast planowany koszt opracowania całej koncepcji inwestycji wyniesie 750 tys zł, z czego wkład Województwa Małopolskiego to około 150 tys zł.Po stronie Województwa Małopolskiego leży przygotowanie dokumentacji dotyczącej odcinka drogi od Wisły do Borusowej, natomiast po stronie Województwa Świętokrzyskiego leży sfinansowanie przygotowania dokumentacji dotyczącej rozbudowy odcinka drogi od Buska Zdroju do Wisły ( w tym powstanie mostu na Nidzie). Kosztem opracowania całej dokumentacji związanej z powstaniem mostu na Wiśle województwa podzielą po połowie.