1. Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Porządek posiedzenia obejmował:

• Przygotowanie powiatu do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach zimowych:
  • infrastruktura komunalna:
    • - energia elektryczna,
    • - gaz ziemny,
    • - woda pitna i kanalizacja;
  • zimowe utrzymanie dróg.
  • Organizacja bezpiecznych ferii zimowych dla dzieci i młodzieży w powiecie dąbrowskim.
  • Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu – przyjęte plany i procedury działania.

5 grudnia 2023 r., w sali narad Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu oprócz członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli przedstawiciele „Tauron Dystrybucja" S.A. i Państwowej Spółki Gazowniczej oraz  Dyrektorzy firm świadczących usługi w zakresie dostaw wody pitnej na terenie powiatu (RPWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Tarnowskiej i Zakład Usług Komunalnych w Szczucinie), a także przedstawiciele gmin z terenu powiatu i zaproszeni goście. Porządek posiedzenia obejmował: Przygotowanie powiatu do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach zimowych: infrastruktura komunalna: - energia elektryczna, - gaz ziemny, - woda pitna i kanalizacja; zimowe utrzymanie dróg. Organizacja bezpiecznych ferii zimowych dla dzieci i młodzieży w powiecie dąbrowskim. Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu – przyjęte plany i procedury działania. W ramach oceny przygotowania powiatu do sezonu zimowego gruntownie oceniono m.in. zdolność funkcjonowania infrastruktury komunalnej, w tym dostaw energii elektrycznej, gazu oraz wody i kanalizacji do mieszkań i budynków użyteczności publicznej. Jak wynikało z przedstawianych informacji, sieci przesyłowe są w dobrym stanie a opracowane harmonogramy działań w przypadku zaistnienia awarii pozwolą w szybkim czasie przywrócić je do działania. Część obiektów użyteczności publicznej oraz sklepów jest zabezpieczona w agregaty prądotwórcze lub posiada przyłącze umożliwiające ich podłączenie co umożliwi im bezproblemowe funkcjonowanie w przypadku wystąpienia długotrwałej awarii sieci energetycznej. Głównymi organizatorami akcji bezpiecznych ferii zimowych dla dzieci i młodzieży szkolnej są samorządy gminne. Pełna oferta planowanych działań zostanie przez nie przedstawiona w okresie poprzedzającym okres ferii zimowych, jednak już teraz część z nich poinformowała, że będą to różne formy wypoczynku w niektórych placówkach szkolno-wychowawczych, jak również na obiektach sportowych i bibliotekach. Członkowie zespołu zostali również zapoznani z panującą obecnie sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu, którą przedstawił Wojciech Pelczar - Kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Na zakończenie posiedzenia Lesław Wieczorek Starosta Dąbrowski podziękował przybyłym na posiedzenie za działania podjęte dla realizacji tematów posiedzenia zespołu oraz złożył im serdeczne życzenia Spokojnych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2024 roku.