1. Posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego

Posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego

W dniu dzisiejszym w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego. W spotkaniu uczestniczył Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Wicestarosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, Wójt Gminy Gręboszów Krystyna Świętek oraz reprezentanci gmin Bolesław, Olesno, Mędrzechów i Radgoszcz. Obecni byli również: Stanisław Lis – Prezes Zarządu Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią, Małgorzata Sajdak - Wiceprezes Zarządu oraz Tadeusz Gubernat – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Tarnowskiej. Tematem dzisiejszego posiedzenia było omówienie spraw związanych z organizacją w dniu XVI Światowego Forum Mediów Polonijnych. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Małopolskie Forum Współpracy z Polonią. W tym roku 150 dziennikarzy z całego świata odwiedzi również Powiat Dąbrowski. Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego przyjęło funkcję Patrona i Współorganizatora Forum. Organizacja tej imprezy w Powiecie Dąbrowskim przypada na dzień 12 września 2008r. Samorządy powiatu przygotowały bogaty program pobytu dla dziennikarzy, który rozpocznie się od wizyty w Malowanej Wsi Zalipie. Następnie zaproszeni goście odwiedzą Gminę Gręboszów, Bolesław, Mędrzechów i udadzą się do zabytkowego zespołu dworsko – parkowego w Brniu. W zabytkowym dworku odbędzie się spotkanie z władzami samorządów powiatowego i gminnych, prezentacja walorów kulturowych, turystycznych i gospodarczych powiatu i gmin oraz konferencja prasowa. Dziennikarze zostaną również zapoznani z działalnością nowoutworzonego Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. Rada Powiatu w dn. 28 lipca 2008r. podjęła uchwałę o utworzeniu tej instytucji kultury, której podstawowym celem będzie organizowanie działalności kulturalnej, promocja kultury Powiatu Dąbrowskiego, oraz promowanie walorów regionu, których wykorzystanie może stać się elementem rozwoju regionu oraz szansą na poprawę warunków życia mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego, a także współpraca ze środowiskami polonijnymi. Ponadto podczas Forum Mediów Polonijnych w Brniu omówione zostaną również możliwości zagospodarowania i odrestaurowania zabytkowego założenia dworsko – parkowego. Dziennikarze Polonijni odwiedzą także Gminę Szczucin i znajdujące się tam Muzeum Drogownictwa, a także Gminę Radgoszcz, gdzie spotkają się z Galicyjskimi Gospodarstwami Agroturystycznymi. Wieczór integracyjny spędzą w Gminie Dąbrowa tarnowska, gdzie zobaczą m.in. Synagogę. Przyjazd dziennikarzy polonijnych z całego świata jest doskonałą okazją do zaprezentowania walorów turystycznych, krajobrazowych i kulturalnych Powiatu Dąbrowskiego, ale także walorów gospodarczych i ofert inwestycyjnych, które poprzez media zachęcą inwestorów zagranicznych do planowania inwestycji właśnie na terenie Powiśla Dąbrowskiego. Zarząd Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią zaproponował Powiatowi Dąbrowskiemu współpracę w ramach działalności Centrum Polonii. Samorządowcy podczas spotkania omówili także organizację jednej z największych imprez na terenie Powiatu Dąbrowskiego - „Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze". W tym roku odbędzie druga edycja imprezy pod tą nazwą. Impreza ta odbędzie się w dniu 24 sierpnia 2008r. na obiekcie sportowym w Gminie Bolesław. Jeszcze w ubiegłym roku zarząd Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego podjął decyzję o organizacji tej imprezy w poszczególnych latach w innej gminie. Związane jest to z promocją walorów turystycznych, krajobrazowych i gospodarczych gmin a także zachęcenia mieszkańców Powiatu do udziału w imprezie. W tegorocznej edycji „Święta Powiśla Dąbrowskiego" zaplanowano również prezentacje firm na stoiskach oraz prezentacje wieńców dożynkowych wraz z delegacjami.