Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Powiat dąbrowski na festiwalu winobrania w Budapeszcie

Powiat dąbrowski na festiwalu winobrania w Budapeszcie

Powiat dąbrowski na festiwalu winobrania w Budapeszcie

W dniach 28 - 30 września br. delegacja powiatu dąbrowskiego wraz z Orkiestrą Dęta przy OSP w Szczucinie wzięła udział w „Europejskim Festiwalu Winobrania Geza Krepuska" w zaprzyjaźnionej od kilku lat XVIII Dzielnicy Budapesztu. Festiwal ten odbył się już po raz drugi i cieszy się coraz większym powodzeniem wśród społeczności lokalnej Budapesztu.

Wyjazd w całości został sfinansowany z funduszy unijnych. Wspólny wniosek został złożony przez Powiat Dąbrowski i XVIII Dzielnicę Budapesztu do Programu Unii Europejskiej w ramach „Miast Partnerskich".

Delegacja powiatu reprezentowana była przez Starostę Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego, Wicestarostę Tadeusza Kwiatkowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Roberta Kądzielawę, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Bryka, Radnego Rady Powiatu Andrzeja Urbanika, Naczelnika Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego Mariolę Smolorz. Polskę reprezentował także zespół tańca POLONEZ składający się z polonii węgierskiej.

Głównym punktem programu było „Europejskie Winobranie" czyli festiwal folklorystyczny połączony z prezentacją europejskich tradycji i zwyczajów partnerskich krajów.

W festiwalu wzięły udział 3 kraje Europy: Węgry, Rumunia i Polska. Głównym punktem programu była prezentacja tańców i pieśni ludowych połączona z przejazdem wszystkich uczestników korowodem w bryczkach po głównych ulicach XVIII Dzielnicy. Kilkakrotne występy Orkiestry Dętej z OSP Szczucin spotkały się z dużym podziwem i uznaniem publiczności. Podczas festiwalu pobity został także rekord Guinnesa we wspólnym tańcu ludzi w jednym miejscu, który odbył się w ogrodzie Bokay w Budapeszcie.

Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski wspólnie z Burmistrzem XVIII Dzielnicy Budapesztu, Burmistrzem Miasta Tusnadfurdo w Rumunii złożyli wieńce pod tablicą Gezy Krepuski – człowieka, który pierwszy zaczął wytwarzać węgierskie wino.

Na zakończenie festiwalu winobrania delegacja powiatu spotkała się z koordynatorami projektu ze wszystkich państw członkowskich na wspólnej konferencji podsumowującej zrealizowany projekt. Przedstawiciele każdego z krajów uczestniczących w projekcie wymienili swoje opinie nt. projektu a także zadeklarowali chęć dalszej współpracy w zakresie organizacji festiwalu winobrania w przyszłym roku poprzez podpisanie wspólnej deklaracji. Podczas spotkania omówiono również inne możliwości korzystania z funduszy unijnych. Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski przedstawił propozycję realizacji wspólnych projektów na niwie sportowej a także kulturalnej. Realizacja takiego projektu zaplanowana została wiosną przyszłego roku.

Oprócz udziału w festiwalu winobrania, delegacja z Dąbrowy Tarnowskiej i Szczucina spędziła wolny czas na zwiedzaniu Budapesztu.

W dniach 28 - 30 września br. delegacja powiatu dąbrowskiego wraz z Orkiestrą Dęta przy OSP w Szczucinie wzięła udział w „Europejskim Festiwalu Winobrania Geza Krepuska" w zaprzyjaźnionej od kilku lat XVIII Dzielnicy Budapesztu. Festiwal ten odbył się już po raz drugi i cieszy się coraz większym powodzeniem wśród społeczności lokalnej Budapesztu. Wyjazd w całości został sfinansowany z funduszy unijnych. Wspólny wniosek został złożony przez Powiat Dąbrowski i XVIII Dzielnicę Budapesztu do Programu Unii Europejskiej w ramach „Miast Partnerskich". Delegacja powiatu reprezentowana była przez Starostę Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego, Wicestarostę Tadeusza Kwiatkowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Roberta Kądzielawę, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Bryka, Radnego Rady Powiatu Andrzeja Urbanika, Naczelnika Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego Mariolę Smolorz. Polskę reprezentował także zespół tańca POLONEZ składający się z polonii węgierskiej. Głównym punktem programu było „Europejskie Winobranie" czyli festiwal folklorystyczny połączony z prezentacją europejskich tradycji i zwyczajów partnerskich krajów. W festiwalu wzięły udział 3 kraje Europy: Węgry, Rumunia i Polska. Głównym punktem programu była prezentacja tańców i pieśni ludowych połączona z przejazdem wszystkich uczestników korowodem w bryczkach po głównych ulicach XVIII Dzielnicy. Kilkakrotne występy Orkiestry Dętej z OSP Szczucin spotkały się z dużym podziwem i uznaniem publiczności. Podczas festiwalu pobity został także rekord Guinnesa we wspólnym tańcu ludzi w jednym miejscu, który odbył się w ogrodzie Bokay w Budapeszcie. Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski wspólnie z Burmistrzem XVIII Dzielnicy Budapesztu, Burmistrzem Miasta Tusnadfurdo w Rumunii złożyli wieńce pod tablicą Gezy Krepuski – człowieka, który pierwszy zaczął wytwarzać węgierskie wino. Na zakończenie festiwalu winobrania delegacja powiatu spotkała się z koordynatorami projektu ze wszystkich państw członkowskich na wspólnej konferencji podsumowującej zrealizowany projekt. Przedstawiciele każdego z krajów uczestniczących w projekcie wymienili swoje opinie nt. projektu a także zadeklarowali chęć dalszej współpracy w zakresie organizacji festiwalu winobrania w przyszłym roku poprzez podpisanie wspólnej deklaracji. Podczas spotkania omówiono również inne możliwości korzystania z funduszy unijnych. Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski przedstawił propozycję realizacji wspólnych projektów na niwie sportowej a także kulturalnej. Realizacja takiego projektu zaplanowana została wiosną przyszłego roku. Oprócz udziału w festiwalu winobrania, delegacja z Dąbrowy Tarnowskiej i Szczucina spędziła wolny czas na zwiedzaniu Budapesztu.