Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Powiat dąbrowski na I Międzynarodowej Konferencji Edukacji Przedszkolnej w Budapeszcie

Powiat dąbrowski na I Międzynarodowej Konferencji Edukacji Przedszkolnej w Budapeszcie

Powiat dąbrowski na I Międzynarodowej Konferencji Edukacji Przedszkolnej w Budapeszcie

W stolicy Węgier odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Edukacji Przedszkolnej, która zorganizowana została przez samorząd XVIII Dzielnicy Budapesztu. W ramach nawiązanej współpracy międzynarodowej pomiędzy Powiatem dąbrowskim a XVIII Dzielnicą Budapesztu w konferencji wzięły udział mgr Maria Kazek – dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej jako przedstawiciel edukacji przedszkolnej powiatu i mgr Joanna Światłowska – nauczyciel języka angielskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Głównym celem pobytu w Budapeszcie było bezpośrednie poznanie sytuacji i wartości węgierskiej edukacji przedszkolnej oraz porównanie węgierskich i międzynarodowych edukacyjnych metod i praktyk. W konferencji wzięło udział 9 przedstawicieli krajów europejskich między innymi: z Polski, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Włoch, Austrii, Finlandii, Armenii oraz około 100 osób z Budapesztu (dyrektorzy przedszkoli i przedstawiciele oświaty). Uczestniczył również Węgierski Minister Edukacji oraz Burmistrz XVIII Dzielnicy. W trakcie trwania konferencji odbył się wykład psychologa na temat „Rola i znaczenie zabaw podczas rozwoju dzieci" oraz przedstawiono prezentację przedszkoli Budapesztu i ich znaczenie w środowisku. Po każdej sesji plenarnej odbywała się dyskusja przy okrągłym stole, podczas której uczestnicy zagraniczni mieli możliwość zaprezentowania edukacji przedszkolnej ze swojego kraju. „Przedstawiliśmy prezentacje multimedialną dotyczącą metod i form pracy naszego przedszkola, podczas której uczestnicy z Węgier kierowali do nas pytania związane z naszą działalnością wychowawczo – dydaktyczną" – mówi Maria Kazek – dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.
Uczestnicy konferencji zwiedzili przedszkoli w Budapeszcie oraz zapoznali się z ich edukacją i dydaktycznymi metodami pracy. „Dominująca metoda pracy z dzieckiem to „metoda projektów", proponowana przez nauczyciela a wybierana przez dziecko" – mówi Maria Kazek.
Mimo napiętego i obszernego programu organizatorzy konferencji zorganizowali wiele atrakcji dla zagranicznych uczestników między innymi: zwiedzanie starej historycznej części miasta, przejazd bryczką, wystawy książek i pomocy dydaktycznych, występ artystyczny dzieci z lokalnych przedszkoli oraz Słowiczego Chóru Pedagogicznego Instytutu Pedagogiki na Węgrzech.

W stolicy Węgier odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Edukacji Przedszkolnej, która zorganizowana została przez samorząd XVIII Dzielnicy Budapesztu. W ramach nawiązanej współpracy międzynarodowej pomiędzy Powiatem dąbrowskim a XVIII Dzielnicą Budapesztu w konferencji wzięły udział mgr Maria Kazek – dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej jako przedstawiciel edukacji przedszkolnej powiatu i mgr Joanna Światłowska – nauczyciel języka angielskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Głównym celem pobytu w Budapeszcie było bezpośrednie poznanie sytuacji i wartości węgierskiej edukacji przedszkolnej oraz porównanie węgierskich i międzynarodowych edukacyjnych metod i praktyk. W konferencji wzięło udział 9 przedstawicieli krajów europejskich między innymi: z Polski, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Włoch, Austrii, Finlandii, Armenii oraz około 100 osób z Budapesztu (dyrektorzy przedszkoli i przedstawiciele oświaty). Uczestniczył również Węgierski Minister Edukacji oraz Burmistrz XVIII Dzielnicy. W trakcie trwania konferencji odbył się wykład psychologa na temat „Rola i znaczenie zabaw podczas rozwoju dzieci" oraz przedstawiono prezentację przedszkoli Budapesztu i ich znaczenie w środowisku. Po każdej sesji plenarnej odbywała się dyskusja przy okrągłym stole, podczas której uczestnicy zagraniczni mieli możliwość zaprezentowania edukacji przedszkolnej ze swojego kraju. „Przedstawiliśmy prezentacje multimedialną dotyczącą metod i form pracy naszego przedszkola, podczas której uczestnicy z Węgier kierowali do nas pytania związane z naszą działalnością wychowawczo – dydaktyczną" – mówi Maria Kazek – dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.Uczestnicy konferencji zwiedzili przedszkoli w Budapeszcie oraz zapoznali się z ich edukacją i dydaktycznymi metodami pracy. „Dominująca metoda pracy z dzieckiem to „metoda projektów", proponowana przez nauczyciela a wybierana przez dziecko" – mówi Maria Kazek.Mimo napiętego i obszernego programu organizatorzy konferencji zorganizowali wiele atrakcji dla zagranicznych uczestników między innymi: zwiedzanie starej historycznej części miasta, przejazd bryczką, wystawy książek i pomocy dydaktycznych, występ artystyczny dzieci z lokalnych przedszkoli oraz Słowiczego Chóru Pedagogicznego Instytutu Pedagogiki na Węgrzech.