Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Powiatowe obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, agresji Związku Radzieckiego na Polskę i spalenia Szkoły Podstawowej w Szczucinie

Powiatowe obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, agresji Związku Radzieckiego na Polskę i spalenia Szkoły Podstawowej w Szczucinie

Powiatowe obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, agresji Związku Radzieckiego na Polskę i spalenia Szkoły Podstawowej w Szczucinie

W dniu 13.09.2009 r. w Szczucinie, w rocznicę mordu na jeńcach Wojska Polskiego i cywilach, odbyły się powiatowe obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

W dniu 12 września 1939 r. w budynku Szkoły Podstawowej w Szczucinie zgromadzono kilkudziesięciu jeńców wojennych, w tym rannych i chorych. Niemcy w odpowiedzi na śmierć jednego z hitlerowskich żołnierzy, po ostrzelaniu szkoły i obrzuceniu granatami podpalili ją, nie pozwalając jeńcom na opuszczenie budynku. Według źródeł zginęło wtedy około 70 osób, głównie żołnierzy oraz kilka osób cywilnych, w tym kierownik szkoły w Szczucinie.

W obchodach udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Wiesław Woda, Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Wicestarosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Bryk, Burmistrz Szczucina Jan Sipior, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczucinie Czesława Noga, Komendant Powiatowy Policji Bogdan Tabiś, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Gorzkowicz, Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK na czele z Prezesem Koła w Dąbrowie Tarnowskiej Józefem Jaworskim oraz zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Msza Św. w intencji ofiar II Wojny Światowej koncelebrował Proboszcz Parafii w Szczucinie Ks. Dziekan Zygmunt Warzecha.

Po uroczystej Mszy Św. uczestnicy obchodów w asyście pocztów sztandarowych przeszli pod Kwaterę Pamięci Narodowej w Szczucinie, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, wszystkich zebranych powitał Burmistrz Szczucina Jan Sipior, który przedstawił okoliczności tragedii jaka rozegrała się 12 września 1939 r. w Szczucinie.

Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski.
W swoim wystąpieniu przypomniał tragiczne dni września 1939 r. – napaść nazistowskich Niemiec na Polskę oraz agresję Związku Radzieckiego na nasz kraj w 17 września 1939 r. Wspomniał również o tragedii jaka miała miejsce w Szczucinie.
Na zakończenie Starosta Dąbrowski przypomniał o obowiązku pamięci zagłady ludzi i całych narodów, co jest wyrazem patriotyzmu, szacunku i wdzięczności.

Głos zabrał również Poseł na Sejm RP Wiesław Woda.

Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych.

Młodzież z Gimnazjum im. Bohaterów Września w Szczucinie wykonała okolicznościowy montaż słowno- muzyczny.

Obchody zakończyło uroczyste odśpiewanie Roty.

Licznie zgromadzeni kombatanci, przedstawiciele samorządów, instytucji powiatowych i gminnych, młodzież oraz mieszkańcy Szczucina swoją obecnością na uroczystości oddali hołd poległym za wolność Ojczyzny.

Oprawę muzyczną powiatowych obchodów 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie.

W dniu 13.09.2009 r. w Szczucinie, w rocznicę mordu na jeńcach Wojska Polskiego i cywilach, odbyły się powiatowe obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W dniu 12 września 1939 r. w budynku Szkoły Podstawowej w Szczucinie zgromadzono kilkudziesięciu jeńców wojennych, w tym rannych i chorych. Niemcy w odpowiedzi na śmierć jednego z hitlerowskich żołnierzy, po ostrzelaniu szkoły i obrzuceniu granatami podpalili ją, nie pozwalając jeńcom na opuszczenie budynku. Według źródeł zginęło wtedy około 70 osób, głównie żołnierzy oraz kilka osób cywilnych, w tym kierownik szkoły w Szczucinie. W obchodach udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Wiesław Woda, Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Wicestarosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Bryk, Burmistrz Szczucina Jan Sipior, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczucinie Czesława Noga, Komendant Powiatowy Policji Bogdan Tabiś, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Gorzkowicz, Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK na czele z Prezesem Koła w Dąbrowie Tarnowskiej Józefem Jaworskim oraz zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Msza Św. w intencji ofiar II Wojny Światowej koncelebrował Proboszcz Parafii w Szczucinie Ks. Dziekan Zygmunt Warzecha. Po uroczystej Mszy Św. uczestnicy obchodów w asyście pocztów sztandarowych przeszli pod Kwaterę Pamięci Narodowej w Szczucinie, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, wszystkich zebranych powitał Burmistrz Szczucina Jan Sipior, który przedstawił okoliczności tragedii jaka rozegrała się 12 września 1939 r. w Szczucinie. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski.W swoim wystąpieniu przypomniał tragiczne dni września 1939 r. – napaść nazistowskich Niemiec na Polskę oraz agresję Związku Radzieckiego na nasz kraj w 17 września 1939 r. Wspomniał również o tragedii jaka miała miejsce w Szczucinie.Na zakończenie Starosta Dąbrowski przypomniał o obowiązku pamięci zagłady ludzi i całych narodów, co jest wyrazem patriotyzmu, szacunku i wdzięczności. Głos zabrał również Poseł na Sejm RP Wiesław Woda. Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych. Młodzież z Gimnazjum im. Bohaterów Września w Szczucinie wykonała okolicznościowy montaż słowno- muzyczny. Obchody zakończyło uroczyste odśpiewanie Roty. Licznie zgromadzeni kombatanci, przedstawiciele samorządów, instytucji powiatowych i gminnych, młodzież oraz mieszkańcy Szczucina swoją obecnością na uroczystości oddali hołd poległym za wolność Ojczyzny. Oprawę muzyczną powiatowych obchodów 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie.