Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Pracowita kadencja Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pracowita kadencja Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pracowita kadencja Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych

W dniu 07 czerwca 2007r. dobiegła końca kadencja Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie Tarnowskiej. Rada będąca organem opiniodawczo-doradczym Starosty powoływana była 2003r. na okres 4 lat.

Zadaniem jej wg ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych było m.in.:

  • opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych
  • ocena realizacji programów
  • opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

W latach 2003-2007 Rada m.in. opiniowała projekty podziału środków finansowych otrzymywanych przez Powiat z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizacje zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Opiniowała wnioski o dofinansowanie ze środków PEFRON w tym dotyczące likwidacji barier architektonicznych i transportowych w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej,  wyposażenia stanowisk pracy u pracodawcy. Lista dokonań jest oczywiście o wiele dłuższa, odbyło się bowiem 12 posiedzeń.

Zdaniem Pana Wiesława Krajewskiego - Starosty Powiatu Dąbrowskiego to była dobra Rada i pracowita kadencja. Dziękując za społeczną pracę, o której mówił niezwykle ciepło i w samych superlatywach, zaznaczył, że bardzo liczy na to, ze choć część osób znajdzie jeszcze siłę i czas, by popracować w następnej kadencji. Stwierdził, że samorząd jest zobligowany, by temu środowisku służyć, przychodzić z pomocą. Najlepiej to czynić poprzez osoby, które mają kontakt z niepełnosprawnymi. Zaznaczył, że to dzięki pracy członków Rady część ludzi zmieniła nieco spojrzenie na osoby niepełnosprawne. Wręczył również podziękowania, które otrzymali:

  • Pani Barbara Sobecka – Mikos ze Stowarzyszenia na Rzecz osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”
  • Pani Maria Trzepocz ze Caritas Diecezji Tarnowskiej Oddziału Parafialnego przy Parafii Św. Marii Magdaleny w Szczucinie
  • Pani Barbara Zarzycka z Polskiego Czerwonego Krzyża, Zarząd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej.
  • Pan Arkadiusz Morawiec z Rady Gminy Olesno
  • Pan Edward Urbańczyk z Zarządu Zawiązku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

W czasie dyskusji wiele mówiono na temat tolerancji, podejścia do osób niepełnosprawnych, świadomości i umiejętności akceptacji. Poruszono kwestię integracji wśród dzieci, bo to właśnie one, przebywając w przedszkolu, szkole czy na boisku z niepełnosprawnymi rówieśnikami, uczą często dorosłych tolerancji.

W dniu 07 czerwca 2007r. dobiegła końca kadencja Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Dąbrowie Tarnowskiej. Rada będąca organem opiniodawczo-doradczym Starosty powoływana była 2003r. na okres 4 lat. Zadaniem jej wg ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych było m.in.: opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych ocena realizacji programów opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych. W latach 2003-2007 Rada m.in. opiniowała projekty podziału środków finansowych otrzymywanych przez Powiat z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizacje zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Opiniowała wnioski o dofinansowanie ze środków PEFRON w tym dotyczące likwidacji barier architektonicznych i transportowych w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej,  wyposażenia stanowisk pracy u pracodawcy. Lista dokonań jest oczywiście o wiele dłuższa, odbyło się bowiem 12 posiedzeń. Zdaniem Pana Wiesława Krajewskiego - Starosty Powiatu Dąbrowskiego to była dobra Rada i pracowita kadencja. Dziękując za społeczną pracę, o której mówił niezwykle ciepło i w samych superlatywach, zaznaczył, że bardzo liczy na to, ze choć część osób znajdzie jeszcze siłę i czas, by popracować w następnej kadencji. Stwierdził, że samorząd jest zobligowany, by temu środowisku służyć, przychodzić z pomocą. Najlepiej to czynić poprzez osoby, które mają kontakt z niepełnosprawnymi. Zaznaczył, że to dzięki pracy członków Rady część ludzi zmieniła nieco spojrzenie na osoby niepełnosprawne. Wręczył również podziękowania, które otrzymali: Pani Barbara Sobecka – Mikos ze Stowarzyszenia na Rzecz osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” Pani Maria Trzepocz ze Caritas Diecezji Tarnowskiej Oddziału Parafialnego przy Parafii Św. Marii Magdaleny w Szczucinie Pani Barbara Zarzycka z Polskiego Czerwonego Krzyża, Zarząd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej. Pan Arkadiusz Morawiec z Rady Gminy Olesno Pan Edward Urbańczyk z Zarządu Zawiązku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej. W czasie dyskusji wiele mówiono na temat tolerancji, podejścia do osób niepełnosprawnych, świadomości i umiejętności akceptacji. Poruszono kwestię integracji wśród dzieci, bo to właśnie one, przebywając w przedszkolu, szkole czy na boisku z niepełnosprawnymi rówieśnikami, uczą często dorosłych tolerancji.