Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Prelekcje na temat raka piersi w powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych

Prelekcje na temat raka piersi w powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych

Prelekcje na temat raka piersi w powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych

W szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu dąbrowskiego zakończyła się realizacja zadania pn. „Rozwój edukacji publicznej w zakresie chorób nowotworowych”, w ramach którego przeprowadzono cykl prelekcji na temat profilaktyki chorób nowotworowych i ich wczesnego wykrywania, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów piersi.

Prelekcje prowadzone były przez członkinie Stowarzyszenia „Klub Amazonka”, które same przeszły chorobę nowotworową, a ich uczestnikami byli uczniowie i nauczyciele wszystkich czterech szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu dąbrowskiego.

Prelegentki zwróciły uwagę na fakt, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. Można przyjąć, że w krajach rozwiniętych jeden na 4-5 nowych przypadków raka u kobiet to rak piersi. Rozwija się przeważnie około 50 roku życia, a częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Zdarza się jednak i u kobiet zupełnie młodych poniżej 20. roku życia. W samym tylko województwie małopolskim w 2015 r. odnotowano 1 436 nowych zachorowań na raka piersi. „W przypadku tej choroby bardzo ważna jest profilaktyka oraz kontrolowanie swoich piersi. Niestety brak świadomości wielu kobiet o potrzebie regularnego samobadania bardzo często prowadzi do zbyt późnego wykrycia nowotworu. W przypadku zaawansowanej postaci raka piersi pacjentki mogą walczyć tylko o wydłużenie życia oraz o poprawę jego jakości, natomiast nie mają szansy na pełne wyzdrowienie. Tylko wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny.” – podkreślały panie z „Klubu Amazonka”.

Po każdej przeprowadzonej prelekcji uczestnicy spotkań uczyli się samobadania piersi na fantomie piersi oraz zapoznawali się z tematycznymi planszami. Był im również prezentowany prawidłowo wykonany taping na ręce z obrzękiem limfatycznym, jako jednym z dotkliwych  skutków ubocznych mastektomii. W trakcie każdego spotkania rozprowadzano ulotki o tematyce informacyjno-zdrowotnej. Spotkania kończyły się dyskusją, podczas której „tarnowskie amazonki” chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania.

Realizacja zadania miała na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia profilaktyki chorób nowotworowych, w szczególności chorób nowotworowych piersi oraz zwiększenie liczby dziewcząt i kobiet dokonujących samobadania piersi, co w konsekwencji – w przypadku ewentualnego wykrycia zmian w piersi - będzie prowadzić do wcześniejszego rozpoczęcia leczenia choroby nowotworowej.

Zadanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem środków dotacji Powiatu Dąbrowskiego przekazanej Stowarzyszeniu „Klub Amazonka” z siedzibą w Tarnowie na realizację zadania pn. „Rozwój edukacji publicznej w zakresie chorób nowotworowych”.

dagj/mags

W szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu dąbrowskiego zakończyła się realizacja zadania pn. „Rozwój edukacji publicznej w zakresie chorób nowotworowych”, w ramach którego przeprowadzono cykl prelekcji na temat profilaktyki chorób nowotworowych i ich wczesnego wykrywania, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów piersi. Prelekcje prowadzone były przez członkinie Stowarzyszenia „Klub Amazonka”, które same przeszły chorobę nowotworową, a ich uczestnikami byli uczniowie i nauczyciele wszystkich czterech szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu dąbrowskiego. Prelegentki zwróciły uwagę na fakt, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. Można przyjąć, że w krajach rozwiniętych jeden na 4-5 nowych przypadków raka u kobiet to rak piersi. Rozwija się przeważnie około 50 roku życia, a częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Zdarza się jednak i u kobiet zupełnie młodych poniżej 20. roku życia. W samym tylko województwie małopolskim w 2015 r. odnotowano 1 436 nowych zachorowań na raka piersi. „W przypadku tej choroby bardzo ważna jest profilaktyka oraz kontrolowanie swoich piersi. Niestety brak świadomości wielu kobiet o potrzebie regularnego samobadania bardzo często prowadzi do zbyt późnego wykrycia nowotworu. W przypadku zaawansowanej postaci raka piersi pacjentki mogą walczyć tylko o wydłużenie życia oraz o poprawę jego jakości, natomiast nie mają szansy na pełne wyzdrowienie. Tylko wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny.” – podkreślały panie z „Klubu Amazonka”. Po każdej przeprowadzonej prelekcji uczestnicy spotkań uczyli się samobadania piersi na fantomie piersi oraz zapoznawali się z tematycznymi planszami. Był im również prezentowany prawidłowo wykonany taping na ręce z obrzękiem limfatycznym, jako jednym z dotkliwych  skutków ubocznych mastektomii. W trakcie każdego spotkania rozprowadzano ulotki o tematyce informacyjno-zdrowotnej. Spotkania kończyły się dyskusją, podczas której „tarnowskie amazonki” chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania. Realizacja zadania miała na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia profilaktyki chorób nowotworowych, w szczególności chorób nowotworowych piersi oraz zwiększenie liczby dziewcząt i kobiet dokonujących samobadania piersi, co w konsekwencji – w przypadku ewentualnego wykrycia zmian w piersi - będzie prowadzić do wcześniejszego rozpoczęcia leczenia choroby nowotworowej. Zadanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem środków dotacji Powiatu Dąbrowskiego przekazanej Stowarzyszeniu „Klub Amazonka” z siedzibą w Tarnowie na realizację zadania pn. „Rozwój edukacji publicznej w zakresie chorób nowotworowych”. dagj/mags