Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Premiera filmu o Dąbrowie Tarnowskiej

Premiera filmu o Dąbrowie Tarnowskiej

Premiera filmu o Dąbrowie Tarnowskiej

Wczoraj w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury „Sokół" odbyła się premiera kinowa filmu pt. „Tropami tajemnic Dąbrowy Tarnowskiej". Film opowiada o historii i początkach naszego miasta, które wcześniej było osadą. Przedstawione zostały w nim ważne dla miasta wydarzenia oraz rozwój kultury stolicy Powiśla Dąbrowskiego. W filmie przejawia się także sport oraz codzienne życie mieszkańców. Ważnymi tematami poruszonymi w obrazie są historia Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" oraz Żydzi, którzy mieszkali w Dąbrowie i w znacznej mierze wpłynęli na rozwój miasta.

Przed projekcją odbyło się spotkanie z twórcami filmu, który powstał na zlecenie Burmistrza Gminy Stanisława Początka. Został zrealizowany przez Małopolską Telewizję Kablową na podstawie pomysłu Marii Zawady – Bilik i scenariusza duetu: Pawła Chojnowskiego i Marii Zawady – Bilik. Oni też byli reżyserami filmu. Podczas projekcji, Burmistrz wręczył prezent dla Domu Kultury w postaci laptopa, który przekazał na ręce dyrektora tejże placówki. Film był kręcony w okresie jesienno-zimowym

Film o Dąbrowie Tarnowskiej składa się z pięciu odcinków. Pierwszy nosi tytuł: „Dzieje miasta i osady. Historia wielkich rodów i życie mieszczan dąbrowskich na przestrzeni wieków". W każdym z odcinków w rolę przewodników wcielają się główni twórcy filmu Paweł Chojnowski oraz Maria Zawada-Bilik. W każdej części rozmawiają oni z różnymi ludźmi, którzy jako eksperci w poszczególnych tematach przybliżają dzieje miasta. W role te wcielają się między innymi Sławomir Bator, ks. Prałat Józef Poręba, który opowiada o Kościele p.w. Wszystkich Świętych oraz będącym dawniej wokół niego cmentarzu parafialnym. Jadwiga Kusior i Zofia Kądzielawa wypowiadają się na temat ważnych ludzi wywodzących się z Dąbrowy Tarnowskiej. Sprawy sportu przybliżają Michał Borsa i Grażyna Gawlik. Temat dąbrowskich Żydów omawia Jolanta Stelmach. Głos zabierały także Marta Warias i Danuta Runger.

Celem nakręcenia filmu była nie tylko promocja miasta, ale też pokazanie mieszkańcom Dąbrowy Tarnowskiej, jak bogata i interesująca jest jej przeszłość.

W czasie uroczystej premiery, oprócz pierwszego odcinka cyklu zostały pokazane fragmenty pozostałych. Odbyła się ona przy pełnej widowni, na której nie mogło zabraknąć jego twórców oraz zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się między innymi eksperci z poszczególnych odcinków a także władze samorządowe i dyrektorzy szkół i instytucji.
Film o Dąbrowie Tarnowskiej jest do nabycia na płytach DVD w Dąbrowskim Domu Kultury.

Wczoraj w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury „Sokół" odbyła się premiera kinowa filmu pt. „Tropami tajemnic Dąbrowy Tarnowskiej". Film opowiada o historii i początkach naszego miasta, które wcześniej było osadą. Przedstawione zostały w nim ważne dla miasta wydarzenia oraz rozwój kultury stolicy Powiśla Dąbrowskiego. W filmie przejawia się także sport oraz codzienne życie mieszkańców. Ważnymi tematami poruszonymi w obrazie są historia Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" oraz Żydzi, którzy mieszkali w Dąbrowie i w znacznej mierze wpłynęli na rozwój miasta. Przed projekcją odbyło się spotkanie z twórcami filmu, który powstał na zlecenie Burmistrza Gminy Stanisława Początka. Został zrealizowany przez Małopolską Telewizję Kablową na podstawie pomysłu Marii Zawady – Bilik i scenariusza duetu: Pawła Chojnowskiego i Marii Zawady – Bilik. Oni też byli reżyserami filmu. Podczas projekcji, Burmistrz wręczył prezent dla Domu Kultury w postaci laptopa, który przekazał na ręce dyrektora tejże placówki. Film był kręcony w okresie jesienno-zimowym Film o Dąbrowie Tarnowskiej składa się z pięciu odcinków. Pierwszy nosi tytuł: „Dzieje miasta i osady. Historia wielkich rodów i życie mieszczan dąbrowskich na przestrzeni wieków". W każdym z odcinków w rolę przewodników wcielają się główni twórcy filmu Paweł Chojnowski oraz Maria Zawada-Bilik. W każdej części rozmawiają oni z różnymi ludźmi, którzy jako eksperci w poszczególnych tematach przybliżają dzieje miasta. W role te wcielają się między innymi Sławomir Bator, ks. Prałat Józef Poręba, który opowiada o Kościele p.w. Wszystkich Świętych oraz będącym dawniej wokół niego cmentarzu parafialnym. Jadwiga Kusior i Zofia Kądzielawa wypowiadają się na temat ważnych ludzi wywodzących się z Dąbrowy Tarnowskiej. Sprawy sportu przybliżają Michał Borsa i Grażyna Gawlik. Temat dąbrowskich Żydów omawia Jolanta Stelmach. Głos zabierały także Marta Warias i Danuta Runger. Celem nakręcenia filmu była nie tylko promocja miasta, ale też pokazanie mieszkańcom Dąbrowy Tarnowskiej, jak bogata i interesująca jest jej przeszłość. W czasie uroczystej premiery, oprócz pierwszego odcinka cyklu zostały pokazane fragmenty pozostałych. Odbyła się ona przy pełnej widowni, na której nie mogło zabraknąć jego twórców oraz zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się między innymi eksperci z poszczególnych odcinków a także władze samorządowe i dyrektorzy szkół i instytucji.Film o Dąbrowie Tarnowskiej jest do nabycia na płytach DVD w Dąbrowskim Domu Kultury.