Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Program pomocy niepełnosprawnym

Program pomocy niepełnosprawnym

Dąbrowscy radni przyjęli program działań na rzecz osób niepełnosprawnych na kolejne trzy lata. Wśród najważniejszych zadań, które będą realizowane znalazła się pomoc indywidualna w likwidacji barier architektonicznych w domach, dofinansowanie rehabilitacji i sprzętu ortopedycznego. 

Zdaniem Anny Chwalibińskiej, kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pomoc będzie dotyczyć przede wszystkim tego, co na co dzień sprawia niepełnosprawnym najwięcej trudności. Mogą liczyć na pomoc w dofinansowaniu turnusów rehabilitacyjnych, likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania, zakupu sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, czy likwidacji barier komunikacyjnych. 

W roku 2004 z tego rodzaju pomocy skorzystało około 200 osób, w tym dwie z dofinansowania kosztów dostosowania mieszkań do swoich potrzeb. Rok temu bariery zlikwidowano w 16 mieszkaniach, w tym roku jednak duża część środków z PFRON-u przeznaczona została na tworzenie warsztatów terapii zajęciowej. 

Program pomocy niepełnosprawnym przewiduje także działania ułatwiające poruszanie się ich w środowisku. Obejmował on będzie usuwanie barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, które jeszcze tego wymagają oraz w pomocy przy zakupie pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych. 

Wśród zadań wymieniono także integrację ze środowiskiem, działania w zakresie profilaktyki oraz pomoc niepełnosprawnym bezrobotnym w znalezieniu pracy. 

W powiecie dąbrowskim, według spisu powszechnego z 2002 roku, mieszka ponad 9,5 tys. osób niepełnosprawnych, co stanowi 16,5 proc. ogółu mieszkańców. Większość niepełnosprawnych to osoby w wieku poprodukcyjnym. Tylko nieliczni starają się znaleźć pracę, w Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 36 niepełnosprawnych bezrobotnych. 

Źródło: Dziennik Polski

Dąbrowscy radni przyjęli program działań na rzecz osób niepełnosprawnych na kolejne trzy lata. Wśród najważniejszych zadań, które będą realizowane znalazła się pomoc indywidualna w likwidacji barier architektonicznych w domach, dofinansowanie rehabilitacji i sprzętu ortopedycznego.  Zdaniem Anny Chwalibińskiej, kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pomoc będzie dotyczyć przede wszystkim tego, co na co dzień sprawia niepełnosprawnym najwięcej trudności. Mogą liczyć na pomoc w dofinansowaniu turnusów rehabilitacyjnych, likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania, zakupu sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, czy likwidacji barier komunikacyjnych.  W roku 2004 z tego rodzaju pomocy skorzystało około 200 osób, w tym dwie z dofinansowania kosztów dostosowania mieszkań do swoich potrzeb. Rok temu bariery zlikwidowano w 16 mieszkaniach, w tym roku jednak duża część środków z PFRON-u przeznaczona została na tworzenie warsztatów terapii zajęciowej.  Program pomocy niepełnosprawnym przewiduje także działania ułatwiające poruszanie się ich w środowisku. Obejmował on będzie usuwanie barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, które jeszcze tego wymagają oraz w pomocy przy zakupie pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych.  Wśród zadań wymieniono także integrację ze środowiskiem, działania w zakresie profilaktyki oraz pomoc niepełnosprawnym bezrobotnym w znalezieniu pracy.  W powiecie dąbrowskim, według spisu powszechnego z 2002 roku, mieszka ponad 9,5 tys. osób niepełnosprawnych, co stanowi 16,5 proc. ogółu mieszkańców. Większość niepełnosprawnych to osoby w wieku poprodukcyjnym. Tylko nieliczni starają się znaleźć pracę, w Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 36 niepełnosprawnych bezrobotnych.  Źródło: Dziennik Polski