Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką"

Program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką"

Program

Ponad 60 lat po zakończeniu II wojny światowej ponownie rozpoczęto zbieranie informacji o jej ofiarach. 1 września 2006 r. zainaugurowany został program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką". Jest on wspólną inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie listy poszkodowanych (dostępnej w Internecie), na której znalazłoby się możliwie najwięcej nazwisk osób represjonowanych wraz z informacjami o ich wojennych losach. Dzięki temu może uda się ostatecznie podsumować cierpienia narodu i oddać cześć pamięci ofiar.

Dane zbierane są w Ośrodku KARTA w Warszawie. Pracowników Ośrodka interesują losy wszystkich – poległych w walce, zamordowanych, osadzonych w obozach, więzieniach i gettach, przymusowych pracowników, osób wysiedlonych... Dlatego Ośrodek KARTA bardzo prosi o zgłaszanie się osób, które padły ofiarą prześladowań ze strony okupanta niemieckiego, lub które wiedzą o represjonowanych członkach rodziny lub przyjaciołach. Dane te zostaną uzupełnione o informacje pochodzące z muzeów, archiwów oraz publikacji książkowych. Na stronie internetowej http://www.straty.pl/ można już dziś szukać wiadomości o losach ponad pół miliona osób, o których informacje przekazali nam oni sami, ich krewni, lub nasze partnerskie instytucje badawcze.

Aby przekazać posiadane informacje do Ośrodka wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowej http://www.straty.pl/ (tam też szczegóły dotyczące programu) i odesłać ją do siedziby w Warszawie lub opisać losy poszkodowanego w liście wraz z jego dokładnymi danymi osobowymi.

Ponad 60 lat po zakończeniu II wojny światowej ponownie rozpoczęto zbieranie informacji o jej ofiarach. 1 września 2006 r. zainaugurowany został program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką". Jest on wspólną inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie listy poszkodowanych (dostępnej w Internecie), na której znalazłoby się możliwie najwięcej nazwisk osób represjonowanych wraz z informacjami o ich wojennych losach. Dzięki temu może uda się ostatecznie podsumować cierpienia narodu i oddać cześć pamięci ofiar. Dane zbierane są w Ośrodku KARTA w Warszawie. Pracowników Ośrodka interesują losy wszystkich – poległych w walce, zamordowanych, osadzonych w obozach, więzieniach i gettach, przymusowych pracowników, osób wysiedlonych... Dlatego Ośrodek KARTA bardzo prosi o zgłaszanie się osób, które padły ofiarą prześladowań ze strony okupanta niemieckiego, lub które wiedzą o represjonowanych członkach rodziny lub przyjaciołach. Dane te zostaną uzupełnione o informacje pochodzące z muzeów, archiwów oraz publikacji książkowych. Na stronie internetowej http://www.straty.pl/ można już dziś szukać wiadomości o losach ponad pół miliona osób, o których informacje przekazali nam oni sami, ich krewni, lub nasze partnerskie instytucje badawcze. Aby przekazać posiadane informacje do Ośrodka wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowej http://www.straty.pl/ (tam też szczegóły dotyczące programu) i odesłać ją do siedziby w Warszawie lub opisać losy poszkodowanego w liście wraz z jego dokładnymi danymi osobowymi.