Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Projekt zmian w dąbrowskiej oświacie

Projekt zmian w dąbrowskiej oświacie

Likwidacja dwóch przedszkoli i filii szkoły podstawowej w szpitalu oraz okrojenie dwóch podstawówek tylko do klas 1 - 3 - to najważniejsze planowane zmiany w oświacie gminy Dąbrowa Tarnowska. O tym, jak ostatecznie sieć szkół będzie funkcjonować w przyszłym roku szkolnym, zadecyduje na najbliższej sesji rada gminy.

W Lipinach i Laskówce Chorąskiej planuje się likwidację przedszkoli. Maluchy będą mieć zapewnioną opiekę w klasach 0 w szkołach podstawowych. "Takie rozwiązanie ma zmniejszyć koszty ponoszone na utrzymanie przedszkoli, mniejsze będą obciążenia, które dotychczas ponoszono w związku z przyjmowaniem dzieci najmłodszych" - mówi wiceburmistrz Marek Minorczyk.
Władze zamierzają także zlikwidować filię Szkoły Podstawowej nr 1 w dąbrowskim szpitalu. Obecnie przy oddziale dziecięcym zatrudniony jest jeden nauczyciel. Z przeprowadzonej analizy wynika, że koszty utrzymania filii są spore, natomiast dzieci, które są na leczeniu, nie pozostają w szpitalu długo.
W planach jest również likwidacja klas 4 - 6 w podstawówkach w Lipinach i Sutkowie. W tych szkołach pozostaną tylko klasy młodsze. Natomiast dzieci starsze z Sutkowa będą uczęszczały do szkoły w Gruszowie Wielkim, a z Lipin do Szarwarku. Dzieci będą mieć zapewniony dojazd wraz z uczniami gruszowskiego gimnazjum.

Projekt reorganizacji przygotowany został w oparciu o wnioski z analizy ekonomicznej i organizacyjnej szkół oraz sytuacji demograficznej w gminie. Obliczono, że powyższe zmiany dadzą 42 tys. złotych oszczędności w przypadku przedszkoli i 167 tys. w szkołach podstawowych, z uwzględnieniem wydatków na dowóz uczniów z Lipin i Sutkowa.
Podczas najbliższej sesji radni ostatecznie zdecydują, które ze zmian zostaną wprowadzone. (baja)

Źródło: Dziennik Polski

Likwidacja dwóch przedszkoli i filii szkoły podstawowej w szpitalu oraz okrojenie dwóch podstawówek tylko do klas 1 - 3 - to najważniejsze planowane zmiany w oświacie gminy Dąbrowa Tarnowska. O tym, jak ostatecznie sieć szkół będzie funkcjonować w przyszłym roku szkolnym, zadecyduje na najbliższej sesji rada gminy. W Lipinach i Laskówce Chorąskiej planuje się likwidację przedszkoli. Maluchy będą mieć zapewnioną opiekę w klasach 0 w szkołach podstawowych. "Takie rozwiązanie ma zmniejszyć koszty ponoszone na utrzymanie przedszkoli, mniejsze będą obciążenia, które dotychczas ponoszono w związku z przyjmowaniem dzieci najmłodszych" - mówi wiceburmistrz Marek Minorczyk.Władze zamierzają także zlikwidować filię Szkoły Podstawowej nr 1 w dąbrowskim szpitalu. Obecnie przy oddziale dziecięcym zatrudniony jest jeden nauczyciel. Z przeprowadzonej analizy wynika, że koszty utrzymania filii są spore, natomiast dzieci, które są na leczeniu, nie pozostają w szpitalu długo.W planach jest również likwidacja klas 4 - 6 w podstawówkach w Lipinach i Sutkowie. W tych szkołach pozostaną tylko klasy młodsze. Natomiast dzieci starsze z Sutkowa będą uczęszczały do szkoły w Gruszowie Wielkim, a z Lipin do Szarwarku. Dzieci będą mieć zapewniony dojazd wraz z uczniami gruszowskiego gimnazjum. Projekt reorganizacji przygotowany został w oparciu o wnioski z analizy ekonomicznej i organizacyjnej szkół oraz sytuacji demograficznej w gminie. Obliczono, że powyższe zmiany dadzą 42 tys. złotych oszczędności w przypadku przedszkoli i 167 tys. w szkołach podstawowych, z uwzględnieniem wydatków na dowóz uczniów z Lipin i Sutkowa.Podczas najbliższej sesji radni ostatecznie zdecydują, które ze zmian zostaną wprowadzone. (baja) Źródło: Dziennik Polski