Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Promocja książki o historii i współczesności OSP w Radgoszczy

Promocja książki o historii i współczesności OSP w Radgoszczy

Promocja książki o historii i współczesności OSP w Radgoszczy

Powstała publikacja poświęcona pokoleniom radgoskich strażaków, którzy w tym roku obchodzili jubileusz 90-lecia swojej jednostki. Jej autorem jest ksiądz dr hab. Robert Biel, a pomysłodawcami do jej napisania jest najmłodsze pokolenie druhów jednostki. W ten wyjątkowy sposób uczczono nie tylko jubileusz, a przede wszystkim całą brać strażacką, która na przestrzeni lat tworzyła historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Radgoszczy.

Uroczysta promocja książki, która miała miejsce 27 grudnia w hotelu Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej, zgromadziła bardzo licznie zaproszonych gości, strażaków, druhów i mieszkańców gminy Radgoszcz, a także przyjaciół radgoskiej straży.

Chciałbym wyrazić takie życzenie, by nawiązując do tego starożytnego określenia strażaków jako „vigiles” - „czuwający”, ta jednostka była w dalszym ciągu wierna temu, co mają wypisane na sztandarze: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. By w swej działalności kierowała się tymi wartościami. Chciałbym podziękować także pomysłodawcom powstania tej książki, młodzieży, która przekonała mnie do jej napisania. W tej książce nie ma o nich mowy, gdyż wyraźnie życzyli sobie, by uhonorować tych, którzy działali w straży przed nimi. I to jest piękne – mówił podczas promocji ks. dr hab. Robert Biel.

Z gratulacjami i słowami uznania do autora i pomysłodawców książki zwrócili się między innymi Wiesław Krajewski poseł na Sejm RP, Lesław Wieczorek starosta dąbrowski i Krzysztof Kaczmarski burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Starosta Lesław Wieczorek składając gratulacje podkreślił, że brać strażacka Radgoszczy, wspólnie z mieszkańcami, stworzyła piękną historię, ukazując wiele aspektów lokalnej, pozytywistycznej pracy strażaków ochotników, a dzięki zaangażowaniu pomysłodawców publikacji i jej autora, została ona utrwalona dla kolejnych pokoleń.

Jesteśmy przekonani, że będzie to niezwykle cenna lektura dla lokalnej społeczności. Niech ta publikacja przedstawiająca dzieje radgoskiej jednostki i druhów, którzy pod sztandarami św. Floriana na przestrzeni ponad 90 lat ratowali życie i mienie mieszkańców, angażowali się w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny swojej „Małej Ojczyzny”, w sposób szczególny dbali o patriotyzm i religię, a także organizowali życie kulturalne, trafi do jak największego grona czytelników – zwrócił się do autora starosta Lesław Wieczorek.

Książka powstała dzięki staraniom druhów OSP w Radgoszczy: prezesa Michała Wolaka, Kamila Kwiatkowskiego, Andrzeja Fijała oraz Kazimierza Giży.

– Te obchody przygotowali wszyscy druhowie i wszyscy się angażowali. Jedno, co mogłem zrobić ja, to rzucić pomysł i pociągnąć to dalej. Pomysł na publikację był już w 2014 roku, kiedy spisaliśmy taką historię naszej jednostki do konkursu na najlepszą Ochotniczą Straż Pożarną, w którym zdobyliśmy drugie miejsce. W takiej formie nie nadawała się jednak do publikacji książkowej. Chcieliśmy, aby ta książka była na uroczystość 90 – lecia, ale natłok materiałów nie pozwolił na zebranie tego w tak krótkim czasie. Tym bardziej wielkie uznanie dla księdza Roberta, który tego dokonał – mówił prezes Michał Wolak.

mags/ fot. Jakub Lichorobiec

Powstała publikacja poświęcona pokoleniom radgoskich strażaków, którzy w tym roku obchodzili jubileusz 90-lecia swojej jednostki. Jej autorem jest ksiądz dr hab. Robert Biel, a pomysłodawcami do jej napisania jest najmłodsze pokolenie druhów jednostki. W ten wyjątkowy sposób uczczono nie tylko jubileusz, a przede wszystkim całą brać strażacką, która na przestrzeni lat tworzyła historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Radgoszczy. Uroczysta promocja książki, która miała miejsce 27 grudnia w hotelu Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej, zgromadziła bardzo licznie zaproszonych gości, strażaków, druhów i mieszkańców gminy Radgoszcz, a także przyjaciół radgoskiej straży. Chciałbym wyrazić takie życzenie, by nawiązując do tego starożytnego określenia strażaków jako „vigiles” - „czuwający”, ta jednostka była w dalszym ciągu wierna temu, co mają wypisane na sztandarze: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. By w swej działalności kierowała się tymi wartościami. Chciałbym podziękować także pomysłodawcom powstania tej książki, młodzieży, która przekonała mnie do jej napisania. W tej książce nie ma o nich mowy, gdyż wyraźnie życzyli sobie, by uhonorować tych, którzy działali w straży przed nimi. I to jest piękne – mówił podczas promocji ks. dr hab. Robert Biel. Z gratulacjami i słowami uznania do autora i pomysłodawców książki zwrócili się między innymi Wiesław Krajewski poseł na Sejm RP, Lesław Wieczorek starosta dąbrowski i Krzysztof Kaczmarski burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Starosta Lesław Wieczorek składając gratulacje podkreślił, że brać strażacka Radgoszczy, wspólnie z mieszkańcami, stworzyła piękną historię, ukazując wiele aspektów lokalnej, pozytywistycznej pracy strażaków ochotników, a dzięki zaangażowaniu pomysłodawców publikacji i jej autora, została ona utrwalona dla kolejnych pokoleń. Jesteśmy przekonani, że będzie to niezwykle cenna lektura dla lokalnej społeczności. Niech ta publikacja przedstawiająca dzieje radgoskiej jednostki i druhów, którzy pod sztandarami św. Floriana na przestrzeni ponad 90 lat ratowali życie i mienie mieszkańców, angażowali się w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny swojej „Małej Ojczyzny”, w sposób szczególny dbali o patriotyzm i religię, a także organizowali życie kulturalne, trafi do jak największego grona czytelników – zwrócił się do autora starosta Lesław Wieczorek. Książka powstała dzięki staraniom druhów OSP w Radgoszczy: prezesa Michała Wolaka, Kamila Kwiatkowskiego, Andrzeja Fijała oraz Kazimierza Giży. – Te obchody przygotowali wszyscy druhowie i wszyscy się angażowali. Jedno, co mogłem zrobić ja, to rzucić pomysł i pociągnąć to dalej. Pomysł na publikację był już w 2014 roku, kiedy spisaliśmy taką historię naszej jednostki do konkursu na najlepszą Ochotniczą Straż Pożarną, w którym zdobyliśmy drugie miejsce. W takiej formie nie nadawała się jednak do publikacji książkowej. Chcieliśmy, aby ta książka była na uroczystość 90 – lecia, ale natłok materiałów nie pozwolił na zebranie tego w tak krótkim czasie. Tym bardziej wielkie uznanie dla księdza Roberta, który tego dokonał – mówił prezes Michał Wolak. mags/ fot. Jakub Lichorobiec