Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Promocja Ksiązki "Bolesław Pierwszy Szczerbaty"

Promocja Ksiązki "Bolesław Pierwszy Szczerbaty"

Promocja Ksiązki

Książka „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” autorstwa Wojciecha Ryczka zilustrowana przez Dominikę Ciszek wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie
w ramach projektu „Tradycja (od)nowa” trafiła do rąk czytelników. Spotkanie promocyjne odbyło się 16 września 2022 r. w siedzibie oleśnieńskiej książnicy
i obfitowało w wiele wzruszeń oraz niezapomnianych, pełnych magii chwil.

A wszystko to za sprawą niezwykłej publikacji, która opowiada historię osnutą wokół podań i legend Powiśla Dąbrowskiego, wyjątkowej scenografii nawiązującej do treści książki, cudownego koncertu w wykonaniu Kapeli Hanki Wójciak wpisującego się w klimat spotkania oraz wspaniałej widowni, która sprawiła, że spotkanie przebiegało w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze. Całości dopełniały barwne skrzaty, które na ten wieczór zawładnęły biblioteką i wprowadzały zebranych w zapomniany już świat magicznych stworów i ludowych wierzeń.

Na zaproszenie organizatorów i gospodarzy wydarzenia, którymi byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie bardzo licznie odpowiedzieli wspaniali goście, w gronie których znaleźli się oczywiście bohaterowie tego wieczoru oraz ich najbliżsi: Wojciech Ryczek autor tekstu książki „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, Dominika Ciszek, która wykonała do niej ilustracje, skład i oprawę graficzną, Rodzice Renata i Zbigniew Ryczek oraz Urszula i Zbigniew Ciszek, Dziadkowie autora Teresa Ryczek oraz Władysław Węgiel, którzy zainspirowali wnuka swoimi opowieściami, Siostra autora tekstu Malwina Hajdo z mężem Arturem i synami, Szymusiem i Karolkiem, któremu wujek dedykował swoją pierwszą książkę, a który z kolei użyczył imienia jej bohaterowi. Ciocie, wujkowie, bliższe i dalsze kuzynostwo oraz przyjaciele i znajomi autorów promowanej książki.

Swoją obecnością zaszczycili także: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego dr Marta Chrabąszcz, mjr SG Magdalena Konarska z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, Beata Kania Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Lidia Marzec Wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Jarosław Boryczka Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta, w Brniu, którego absolwentem jest W. Ryczek, Mariola Smolorz Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Małgorzata Bułat Dyrektor Centrum Polonii w Brniu, Janusz Plata - Sekretarz Gminy Olesno, Dyrektorzy Bibliotek Publicznych z terenu Powiatu Dąbrowskiego: Dorota Margosiak ze Szczucina, Monika Kilian z Gręboszowa oraz Barbara Guzik z Bolesławia, Ewelina Sokołowska Dyrektor GOK w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu, Ryszard Pikul Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnie, Barbara Wójcik emerytowana, wieloletnia Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie, którego absolwentem jest W. Ryczek oraz nauczyciele i wychowawcy, którzy pracowali w tej szkole, Mariola Chwałek Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalipiu, Ella Zollotarenko artystka ludowa z Ukrainy, Wojciech Maniak grododzierżca z Wieżycy w Oleśnicy wraz z Członkami Zakonu Rycerskiego Joanitów z Mielca, Jarosław Zybura właściciel drukarni, która wydrukowała książkę „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, Red. Urszula Skórka z e-kuriera dąbrowskiego, Red. Janusz Smoliński z Magazynu Miasto i Ludzie.

W spotkaniu uczestniczyli także: Radni Rady Gminy Olesno, kierownicy i pracownicy zaprzyjaźnionych instytucji gminnych, nauczyciele, w tym liczna reprezentacja pedagogów ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie, prezesi i członkowie zaprzyjaźnionych organizacji m.in. kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Olesno, w tym KGW Niwki z szefową Ewą Chmielowską na czele, bibliotekarze, członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy GBP w Oleśnie oraz czytelnicy i przyjaciele tej placówki.

Po powitaniu gości dyrektor biblioteki przedstawiła promowaną publikację oraz projekt w ramach którego została wydana. Otóż „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” to rozbudowane opowiadanie dla dzieci przedstawiające historię chłopca, który podczas wakacyjnego wyjazdu do dziadków na wieś, poznaje ludowe wierzenia, dzięki czemu odkrywa magiczny świat pradawnych słowiańskich stworów. Książka ma za zadanie pokazać młodemu czytelnikowi bogactwo mitów słowiańskich i ludowych opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Spisane w tej bajce historie, osnute są wokół  lokalnych opowieści starszych mieszkańców Powiśla, które autor wplata
w fabułę historii małego chłopca. Wizerunki stworów oparte są częściowo na opisach z przekazów ustnych, jednak jako pomoc posłużyły również liczne publikacje, między innymi „Bestiariusz Słowiański”. Młody czytelnik, dzięki lekturze tego opowiadania, przenosi się w świat, którego dawno już nie ma, dzięki czemu staje się on częścią wielowiekowej tradycji przekazywania opowieści o leśnych stworach, dobroczynnych demonach, złośliwych duszkach. Książka ma za zadanie edukować odbiorcę w łatwy i przystępny sposób, przybliżać mu historie, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach, a które bardzo silnie kształtują postawy lokalnego patriotyzmu, czyniąc czytelnika jednym z ogniw przekazu pradawnej ludowej tradycji. Opowieści te charakteryzują się prostotą przekazu tradycyjnych wartości, uczą szacunku do natury oraz historii regionu i kraju. Wskazują młodemu czytelnikowi wzorce troski, tolerancji, opiekuńczości, dając możliwość dogłębnego wczucia się w historię chłopca, odkrywającego zupełnie nowy świat. W końcu, opowiadanie również bawi i rozśmiesza. Barwne opisy, bogate dialogi i wartka fabuła wciągają czytelnika w lekturę, pozwalając z zaangażowaniem zgłębiać tajniki ludowych wierzeń.

Ta oryginalna opowieść trafiła do Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie dzięki mamie autora – Renacie Ryczek, która wyciągnęła ją z „komputerowej szuflady” syna i z zaufaniem przekazała w ręce pracowników tej placówki, a oni z kolei postanowili podjąć próbę jej wydania. Złożono wniosek do Programu Literatura, którego koordynatorem jest Instytut Książki na projekt pn. „Tradycja (od)nowa”, w ramach którego zaplanowano wydanie książki  „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” oraz szerokie działania promocyjne. Jednak aby móc starać się o dofinansowanie należało przedłożyć we wniosku dwie recenzje wydawnicze opracowane przez kompetentne osoby. Zadania tego podjęły się dr hab. Eliza Krzyńska-Nawrocka oraz dr Marta Chrabąszcz, które pochyliły się nad książką i opracowały wymagane recenzje wydawnicze. Projekt uzyskał pozytywną ocenę i otrzymał wsparcie finansowe  - „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”. Koszt całego projektu wyniósł 24 050 zł, z czego 18 000 zł stanowiło otrzymane dofinansowanie, a pozostała kwota to wkład własny. Autor tekstu powierzył wykonanie ilustracji oraz opracowanie graficzne swojej koleżance Dominice Ciszek, która jak się okazało miała już gotowy pomysł na ilustracje, a poszczególni bohaterowie byli już wykreowani w jej wyobraźni. Dominika Ciszek wykonała projekt okładki oraz skład i cały materiał przekazała do drukarni Jarosława Zybury z Dębicy, która spisała się wzorowo i w bardzo krótkim czasie dostarczyła gotową, piękną książkę.

Po zaprezentowaniu książki i podsumowaniu projektu, prowadząca spotkanie przedstawiła krótkie notki biograficzne autorów publikacji.

Wojciech Ryczek - Rękodzielnik, barista, florysta. Pasjonat kultury ludowej oraz przedchrześcijańskich wierzeń słowiańskich. Pochodzi z Pilczy Żelichowskiej w Gminie Olesno. Absolwent technikum architektury krajobrazu w Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych w Brniu. W swoich pracach odnosi się do dziedzictwa kulturowego polskiej, a zwłaszcza małopolskiej wsi. Inspiracje czerpie z dzikości natury i prostoty wiejskiego życia. Swoją twórczością stara się ocalić mity lokalnego mikrokosmosu od zapomnienia, spisując opowieści jeszcze żyjących starszych mieszkańców Gminy Olesno oraz konwertując je na współczesny język, dostosowując tym samym do możliwości poznawczych obecnego pokolenia. Prowadzi blog Szeptucha – o kulturze ludowej, gdzie w jednym z postów wyjaśnia swoje zainteresowanie kulturą ludową i tu zachęcam do odwiedzenia tej strony. Jeżeli chodzi o jego dorobek literacki to jest autorem artykułów. „Dwie wsie i jedna historia”, oraz „Legenda o krzyżu Rocha”, które zamieszczone zostały w książce pt. „Nasze wczoraj i dziś. Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach” wydanej w 2018 roku przez naszą bibliotekę. Książka „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” to jego debiut wydawniczy.

Dominika Ciszek - Graficzka, ilustratorka. Specjalistka grafiki wydawniczej. Mieszka i pracuje w Dębicy. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie – obecnie Akademia Nauk Stosowanych. Jej prace charakteryzują się lekkością i bogactwem form. Do tworzenia wykorzystuje wielorakie faktury, wyraziste kolory i nowoczesne techniki. Ilustracje jej autorstwa to współczesne wariacje na temat tradycyjnych, wręcz elementarzowych grafik, wzbudzających zarówno w dzieciach, jak i dorosłych, chęć zagłębiania się w opowiadane przez nie historie. Tak jest też w przypadku książki „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, w której nadała wyrazistości całej opowieści i ożywiła jej bohaterów. Promowana dziś książki jest drugą publikacją, do której wykonała ilustracje i projekt okładki. Pierwszą była książka „Król Maciuś Pierwszy” - jubileuszowe wydanie dla wydawnictwa Piętka.

Wojciech Ryczek i Dominika Ciszek całą pracę nad książką „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” wykonali zupełnie bezinteresownie, gdyż zależało im, podobnie jak bibliotekarzom aby opowiedziana w niej historia dotarła do młodych czytelników. Za całokształt tej pracy i zaangażowania zostali w trakcie spotkania uhonorowani specjalnymi podziękowaniami, gratulacjami, wyrazami wdzięczności i uznania, które złożyli na ich ręce Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec. W adresie okolicznościowym skierowanym do Wojciecha Ryczka wyrażono wdzięczność „za utrwalenie dziedzictwa kulturowego „Małej Ojczyzny” oraz przybliżenie i zachowanie tożsamości kulturowej oraz dziedzictwa polskiej, a zwłaszcza małopolskiej wsi, starych podań, lokalnych legend, wierzeń ludowych i obyczajów, propagowanie kultury ludowej, promowanie wśród młodych czytelników właściwych wzorców oraz promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.” Złożono także najlepsze życzenia oraz pogratulowano dotychczasowych osiągnięć. Z kolei w adresie skierowanym do Dominiki Ciszek przekazano podziękowania „za włączenie się w proces powstawania tej niezwykłej publikacji i nadanie jej wyjątkowego charakteru poprzez unikatowe ilustracje, piękną okładkę oraz opracowanie graficzne.” Podkreślono, że wykonane przez nią „ilustracje zachęcają do zanurzenia się w opowiadaną historię i bardzo mocno oddziałują na wyobraźnię czytelnika. W ciekawy sposób ukazują piękno magicznego świata, który odchodzi już w zapomnienie. Są niezwykle oryginalne, pełne ciepła i humoru, a w ich wykonanie autorka włożyła nie tylko ogrom pracy, ale i serca.” Podziękowaniom także towarzyszyły gratulacje i najlepsze życzenia.

W imieniu samorządu Powiatu Dąbrowskiego wyrazy uznania, gratulacje i najlepsze życzenia autorom publikacji złożyli Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego dr Marta Chrabąszcz oraz Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Bryk.

Nie zabrakło wspaniałego tortu w formie książki, którego dekorację stanowiła wierna kopia okładki promowanej publikacji. To prawdziwe dzieło sztuki cukierniczej przygotowała ciocia autora książki, a ze wzruszeniem przekazała na ręce dyrektora biblioteki jego mama dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę nad projektem.

Z kolei Wojciech Ryczek w wystąpieniu opowiedział o swoim zainteresowaniu kulturą ludową, dawnymi opowieściami i legendami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Przyznał, że tematem tym zainteresowali go dziadkowie Teresa i Henryk Ryczkowie, którzy opowiadali mu różne historie związane z Pilczą Żelichowską
i Niwkami, a Józefa i Władysław Węglowie snuli opowieści o Ćwikowie, choć nie zabrakło w nich także ciekawostek związanych z innymi miejscowościami regionu. To oni sprawili, że fascynacja kulturą ludową na stałe zagościła w jego życiu. Podziękował także najbliższej rodzinie, zwłaszcza  rodzicom, którzy w sposób szczególny go ukształtowali, nauczycielom, zwłaszcza polonistom, których spotkał na swojej drodze, i którzy motywowali go do pracy. Wyrazy wdzięczności skierował do Dominiki Ciszek, której podziękował za wspaniałe ilustracje i opracowanie graficzne, które jak podkreślił w przypadku książki dla dzieci są równie istotne jak tekst. Podziękował także dyrektorowi i całemu zespołowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie za wydanie książki oraz przygotowanie spotkania promocyjnego.

Skierowano także serdeczne podziękowania do Pań recenzentek dr hab. Elizy Krzyńskiej Nawrockiej i dr Marty Chrabąszcz, które bezinteresownie poświęciły swój czas, przeczytały książkę, opracowały recenzje i zarekomendowały publikację do druku.

Kolejnym punktem programu był wyjątkowy koncert Tradycja (od)nowa w wykonaniu Kapeli Hanki Wójciak, który doskonale wpisał się w klimat spotkania. KAPELA tworzy i gra muzykę z pogranicza etno-folk i piosenki autorskiej w nurcie "World Music". Zespół wydał do tej pory dwie płyty: "Znachorka" oraz "Zasłona". W jego muzyce słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej oraz polskie motywy ludowe. Ich prostota i powtarzalność przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości. Na koncert „Tradycja (od) nowa” złożyły się własne utwory Zespołu, w tym m.in. Znachorka, Artyści, Krasnolica, Czarodziej, Wicher, Jak dwa Michały. Kapela wystąpiła w składzie: Hanka - śpiew, Jakub Piechnik - gitara, Tomek Czaderski - instrumenty perkusyjne, Mateusz Frankiewicz - kontrabas, Dawid Czernik – skrzypce.

Występ spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Artystka zachwyciła i porwała widownię, która bardzo żywo reagowała i chętnie włączała się do wspólnego śpiewu. Przepiękny, pełen pasji i płynący prosto z serca śpiew Hani, mistrzowski akompaniament towarzyszących jej muzyków, a przy tym atmosfera pełna ciepła i serdeczności sprawiły, że było to niezapomniane przeżycie. Ten wyjątkowy koncert stanowił zwieńczenie wieczoru i dostarczył słuchaczom niezwykłych doznań artystycznych. Chciało się słuchać jeszcze i jeszcze... Na szczęście artyści zgodzili się na bis, a zachwycona publiczność nagrodziła ich występ gromkimi brawami na stojąco.

Na zakończenie spotkania podziękowano wszystkim, którzy wsparli jego przygotowanie, w tym rodzinie i przyjaciołom autora książki, a szczególnie mamie- Renacie Ryczek, która nie tylko w sposób szczególny zaangażowała się w przygotowanie wydarzenia, ale tak naprawdę to dzięki niej książka trafiła do biblioteki i została wydana.

Podziękowania skierowano także do: Jolanty Krajewskiej, która bezinteresownie uwieczniła spotkanie w obiektywie aparatu; do pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, dziękując za zaangażowanie, poświęcenie, trud i serce, jakie włożyli w przygotowanie imprezy oraz do wszystkich, którzy w jakikolwiek, nawet najdrobniejszy sposób wsparli organizację wydarzenia.

Po tej prawdziwej uczcie duchowej, wszyscy zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez Caternig Magda oraz Rodzinę i przyjaciół rodziny Wojciecha Ryczka.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatnie książkę „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, a że autorzy byli do dyspozycji oczywiście większość skorzystała
z okazji aby uzyskać pamiątkową dedykację.

Publikacja, którą przekazano w ręce czytelników jest bardzo cenna, ponieważ pozwoli zachować i przybliżyć świat, który już mało kto pamięta. Ale żeby obecnie mali czytelnicy mogli odpowiednio odebrać i zrozumieć przestawioną w książce rzeczywistość niezbędna jest pomoc starszych, dlatego pierwsze spotkanie promocyjne adresowane było do dorosłych, aby Ci mogli ją poznać, by następnie przybliżyć swoim dzieciom, czy wnukom i promować w swoich domach, szkołach, bibliotekach, czy wśród przyjaciół bo tylko w ten sposób można ocalić od zapomnienia tożsamość kulturową małopolskiej wsi, starych podań i lokalnych legend.

Patronat medialny nad projektem sprawują: e-kurier dąbrowski, Magazyn Miasto i Ludzie, TEMI oraz Kurier Tarnowski.

Książka „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” autorstwa Wojciecha Ryczka zilustrowana przez Dominikę Ciszek wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach projektu „Tradycja (od)nowa” trafiła do rąk czytelników. Spotkanie promocyjne odbyło się 16 września 2022 r. w siedzibie oleśnieńskiej książnicy i obfitowało w wiele wzruszeń oraz niezapomnianych, pełnych magii chwil. A wszystko to za sprawą niezwykłej publikacji, która opowiada historię osnutą wokół podań i legend Powiśla Dąbrowskiego, wyjątkowej scenografii nawiązującej do treści książki, cudownego koncertu w wykonaniu Kapeli Hanki Wójciak wpisującego się w klimat spotkania oraz wspaniałej widowni, która sprawiła, że spotkanie przebiegało w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze. Całości dopełniały barwne skrzaty, które na ten wieczór zawładnęły biblioteką i wprowadzały zebranych w zapomniany już świat magicznych stworów i ludowych wierzeń. Na zaproszenie organizatorów i gospodarzy wydarzenia, którymi byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie bardzo licznie odpowiedzieli wspaniali goście, w gronie których znaleźli się oczywiście bohaterowie tego wieczoru oraz ich najbliżsi: Wojciech Ryczek autor tekstu książki „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, Dominika Ciszek, która wykonała do niej ilustracje, skład i oprawę graficzną, Rodzice Renata i Zbigniew Ryczek oraz Urszula i Zbigniew Ciszek, Dziadkowie autora Teresa Ryczek oraz Władysław Węgiel, którzy zainspirowali wnuka swoimi opowieściami, Siostra autora tekstu Malwina Hajdo z mężem Arturem i synami, Szymusiem i Karolkiem, któremu wujek dedykował swoją pierwszą książkę, a który z kolei użyczył imienia jej bohaterowi. Ciocie, wujkowie, bliższe i dalsze kuzynostwo oraz przyjaciele i znajomi autorów promowanej książki. Swoją obecnością zaszczycili także: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego dr Marta Chrabąszcz, mjr SG Magdalena Konarska z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, Beata Kania Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Lidia Marzec Wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Jarosław Boryczka Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta, w Brniu, którego absolwentem jest W. Ryczek, Mariola Smolorz Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Małgorzata Bułat Dyrektor Centrum Polonii w Brniu, Janusz Plata - Sekretarz Gminy Olesno, Dyrektorzy Bibliotek Publicznych z terenu Powiatu Dąbrowskiego: Dorota Margosiak ze Szczucina, Monika Kilian z Gręboszowa oraz Barbara Guzik z Bolesławia, Ewelina Sokołowska Dyrektor GOK w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu, Ryszard Pikul Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnie, Barbara Wójcik emerytowana, wieloletnia Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie, którego absolwentem jest W. Ryczek oraz nauczyciele i wychowawcy, którzy pracowali w tej szkole, Mariola Chwałek Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalipiu, Ella Zollotarenko artystka ludowa z Ukrainy, Wojciech Maniak grododzierżca z Wieżycy w Oleśnicy wraz z Członkami Zakonu Rycerskiego Joanitów z Mielca, Jarosław Zybura właściciel drukarni, która wydrukowała książkę „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, Red. Urszula Skórka z e-kuriera dąbrowskiego, Red. Janusz Smoliński z Magazynu Miasto i Ludzie. W spotkaniu uczestniczyli także: Radni Rady Gminy Olesno, kierownicy i pracownicy zaprzyjaźnionych instytucji gminnych, nauczyciele, w tym liczna reprezentacja pedagogów ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie, prezesi i członkowie zaprzyjaźnionych organizacji m.in. kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Olesno, w tym KGW Niwki z szefową Ewą Chmielowską na czele, bibliotekarze, członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy GBP w Oleśnie oraz czytelnicy i przyjaciele tej placówki. Po powitaniu gości dyrektor biblioteki przedstawiła promowaną publikację oraz projekt w ramach którego została wydana. Otóż „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” to rozbudowane opowiadanie dla dzieci przedstawiające historię chłopca, który podczas wakacyjnego wyjazdu do dziadków na wieś, poznaje ludowe wierzenia, dzięki czemu odkrywa magiczny świat pradawnych słowiańskich stworów. Książka ma za zadanie pokazać młodemu czytelnikowi bogactwo mitów słowiańskich i ludowych opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Spisane w tej bajce historie, osnute są wokół  lokalnych opowieści starszych mieszkańców Powiśla, które autor wplata w fabułę historii małego chłopca. Wizerunki stworów oparte są częściowo na opisach z przekazów ustnych, jednak jako pomoc posłużyły również liczne publikacje, między innymi „Bestiariusz Słowiański”. Młody czytelnik, dzięki lekturze tego opowiadania, przenosi się w świat, którego dawno już nie ma, dzięki czemu staje się on częścią wielowiekowej tradycji przekazywania opowieści o leśnych stworach, dobroczynnych demonach, złośliwych duszkach. Książka ma za zadanie edukować odbiorcę w łatwy i przystępny sposób, przybliżać mu historie, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach, a które bardzo silnie kształtują postawy lokalnego patriotyzmu, czyniąc czytelnika jednym z ogniw przekazu pradawnej ludowej tradycji. Opowieści te charakteryzują się prostotą przekazu tradycyjnych wartości, uczą szacunku do natury oraz historii regionu i kraju. Wskazują młodemu czytelnikowi wzorce troski, tolerancji, opiekuńczości, dając możliwość dogłębnego wczucia się w historię chłopca, odkrywającego zupełnie nowy świat. W końcu, opowiadanie również bawi i rozśmiesza. Barwne opisy, bogate dialogi i wartka fabuła wciągają czytelnika w lekturę, pozwalając z zaangażowaniem zgłębiać tajniki ludowych wierzeń. Ta oryginalna opowieść trafiła do Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie dzięki mamie autora – Renacie Ryczek, która wyciągnęła ją z „komputerowej szuflady” syna i z zaufaniem przekazała w ręce pracowników tej placówki, a oni z kolei postanowili podjąć próbę jej wydania. Złożono wniosek do Programu Literatura, którego koordynatorem jest Instytut Książki na projekt pn. „Tradycja (od)nowa”, w ramach którego zaplanowano wydanie książki  „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” oraz szerokie działania promocyjne. Jednak aby móc starać się o dofinansowanie należało przedłożyć we wniosku dwie recenzje wydawnicze opracowane przez kompetentne osoby. Zadania tego podjęły się dr hab. Eliza Krzyńska-Nawrocka oraz dr Marta Chrabąszcz, które pochyliły się nad książką i opracowały wymagane recenzje wydawnicze. Projekt uzyskał pozytywną ocenę i otrzymał wsparcie finansowe  - „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”. Koszt całego projektu wyniósł 24 050 zł, z czego 18 000 zł stanowiło otrzymane dofinansowanie, a pozostała kwota to wkład własny. Autor tekstu powierzył wykonanie ilustracji oraz opracowanie graficzne swojej koleżance Dominice Ciszek, która jak się okazało miała już gotowy pomysł na ilustracje, a poszczególni bohaterowie byli już wykreowani w jej wyobraźni. Dominika Ciszek wykonała projekt okładki oraz skład i cały materiał przekazała do drukarni Jarosława Zybury z Dębicy, która spisała się wzorowo i w bardzo krótkim czasie dostarczyła gotową, piękną książkę. Po zaprezentowaniu książki i podsumowaniu projektu, prowadząca spotkanie przedstawiła krótkie notki biograficzne autorów publikacji. Wojciech Ryczek - Rękodzielnik, barista, florysta. Pasjonat kultury ludowej oraz przedchrześcijańskich wierzeń słowiańskich. Pochodzi z Pilczy Żelichowskiej w Gminie Olesno. Absolwent technikum architektury krajobrazu w Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych w Brniu. W swoich pracach odnosi się do dziedzictwa kulturowego polskiej, a zwłaszcza małopolskiej wsi. Inspiracje czerpie z dzikości natury i prostoty wiejskiego życia. Swoją twórczością stara się ocalić mity lokalnego mikrokosmosu od zapomnienia, spisując opowieści jeszcze żyjących starszych mieszkańców Gminy Olesno oraz konwertując je na współczesny język, dostosowując tym samym do możliwości poznawczych obecnego pokolenia. Prowadzi blog Szeptucha – o kulturze ludowej, gdzie w jednym z postów wyjaśnia swoje zainteresowanie kulturą ludową i tu zachęcam do odwiedzenia tej strony. Jeżeli chodzi o jego dorobek literacki to jest autorem artykułów. „Dwie wsie i jedna historia”, oraz „Legenda o krzyżu Rocha”, które zamieszczone zostały w książce pt. „Nasze wczoraj i dziś. Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach” wydanej w 2018 roku przez naszą bibliotekę. Książka „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” to jego debiut wydawniczy. Dominika Ciszek - Graficzka, ilustratorka. Specjalistka grafiki wydawniczej. Mieszka i pracuje w Dębicy. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie – obecnie Akademia Nauk Stosowanych. Jej prace charakteryzują się lekkością i bogactwem form. Do tworzenia wykorzystuje wielorakie faktury, wyraziste kolory i nowoczesne techniki. Ilustracje jej autorstwa to współczesne wariacje na temat tradycyjnych, wręcz elementarzowych grafik, wzbudzających zarówno w dzieciach, jak i dorosłych, chęć zagłębiania się w opowiadane przez nie historie. Tak jest też w przypadku książki „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, w której nadała wyrazistości całej opowieści i ożywiła jej bohaterów. Promowana dziś książki jest drugą publikacją, do której wykonała ilustracje i projekt okładki. Pierwszą była książka „Król Maciuś Pierwszy” - jubileuszowe wydanie dla wydawnictwa Piętka. Wojciech Ryczek i Dominika Ciszek całą pracę nad książką „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” wykonali zupełnie bezinteresownie, gdyż zależało im, podobnie jak bibliotekarzom aby opowiedziana w niej historia dotarła do młodych czytelników. Za całokształt tej pracy i zaangażowania zostali w trakcie spotkania uhonorowani specjalnymi podziękowaniami, gratulacjami, wyrazami wdzięczności i uznania, które złożyli na ich ręce Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec. W adresie okolicznościowym skierowanym do Wojciecha Ryczka wyrażono wdzięczność „za utrwalenie dziedzictwa kulturowego „Małej Ojczyzny” oraz przybliżenie i zachowanie tożsamości kulturowej oraz dziedzictwa polskiej, a zwłaszcza małopolskiej wsi, starych podań, lokalnych legend, wierzeń ludowych i obyczajów, propagowanie kultury ludowej, promowanie wśród młodych czytelników właściwych wzorców oraz promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.” Złożono także najlepsze życzenia oraz pogratulowano dotychczasowych osiągnięć. Z kolei w adresie skierowanym do Dominiki Ciszek przekazano podziękowania „za włączenie się w proces powstawania tej niezwykłej publikacji i nadanie jej wyjątkowego charakteru poprzez unikatowe ilustracje, piękną okładkę oraz opracowanie graficzne.” Podkreślono, że wykonane przez nią „ilustracje zachęcają do zanurzenia się w opowiadaną historię i bardzo mocno oddziałują na wyobraźnię czytelnika. W ciekawy sposób ukazują piękno magicznego świata, który odchodzi już w zapomnienie. Są niezwykle oryginalne, pełne ciepła i humoru, a w ich wykonanie autorka włożyła nie tylko ogrom pracy, ale i serca.” Podziękowaniom także towarzyszyły gratulacje i najlepsze życzenia. W imieniu samorządu Powiatu Dąbrowskiego wyrazy uznania, gratulacje i najlepsze życzenia autorom publikacji złożyli Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego dr Marta Chrabąszcz oraz Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Bryk. Nie zabrakło wspaniałego tortu w formie książki, którego dekorację stanowiła wierna kopia okładki promowanej publikacji. To prawdziwe dzieło sztuki cukierniczej przygotowała ciocia autora książki, a ze wzruszeniem przekazała na ręce dyrektora biblioteki jego mama dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę nad projektem. Z kolei Wojciech Ryczek w wystąpieniu opowiedział o swoim zainteresowaniu kulturą ludową, dawnymi opowieściami i legendami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Przyznał, że tematem tym zainteresowali go dziadkowie Teresa i Henryk Ryczkowie, którzy opowiadali mu różne historie związane z Pilczą Żelichowską i Niwkami, a Józefa i Władysław Węglowie snuli opowieści o Ćwikowie, choć nie zabrakło w nich także ciekawostek związanych z innymi miejscowościami regionu. To oni sprawili, że fascynacja kulturą ludową na stałe zagościła w jego życiu. Podziękował także najbliższej rodzinie, zwłaszcza  rodzicom, którzy w sposób szczególny go ukształtowali, nauczycielom, zwłaszcza polonistom, których spotkał na swojej drodze, i którzy motywowali go do pracy. Wyrazy wdzięczności skierował do Dominiki Ciszek, której podziękował za wspaniałe ilustracje i opracowanie graficzne, które jak podkreślił w przypadku książki dla dzieci są równie istotne jak tekst. Podziękował także dyrektorowi i całemu zespołowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie za wydanie książki oraz przygotowanie spotkania promocyjnego. Skierowano także serdeczne podziękowania do Pań recenzentek dr hab. Elizy Krzyńskiej Nawrockiej i dr Marty Chrabąszcz, które bezinteresownie poświęciły swój czas, przeczytały książkę, opracowały recenzje i zarekomendowały publikację do druku. Kolejnym punktem programu był wyjątkowy koncert Tradycja (od)nowa w wykonaniu Kapeli Hanki Wójciak, który doskonale wpisał się w klimat spotkania. KAPELA tworzy i gra muzykę z pogranicza etno-folk i piosenki autorskiej w nurcie "World Music". Zespół wydał do tej pory dwie płyty: "Znachorka" oraz "Zasłona". W jego muzyce słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej oraz polskie motywy ludowe. Ich prostota i powtarzalność przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości. Na koncert „Tradycja (od) nowa” złożyły się własne utwory Zespołu, w tym m.in. Znachorka, Artyści, Krasnolica, Czarodziej, Wicher, Jak dwa Michały. Kapela wystąpiła w składzie: Hanka - śpiew, Jakub Piechnik - gitara, Tomek Czaderski - instrumenty perkusyjne, Mateusz Frankiewicz - kontrabas, Dawid Czernik – skrzypce. Występ spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Artystka zachwyciła i porwała widownię, która bardzo żywo reagowała i chętnie włączała się do wspólnego śpiewu. Przepiękny, pełen pasji i płynący prosto z serca śpiew Hani, mistrzowski akompaniament towarzyszących jej muzyków, a przy tym atmosfera pełna ciepła i serdeczności sprawiły, że było to niezapomniane przeżycie. Ten wyjątkowy koncert stanowił zwieńczenie wieczoru i dostarczył słuchaczom niezwykłych doznań artystycznych. Chciało się słuchać jeszcze i jeszcze... Na szczęście artyści zgodzili się na bis, a zachwycona publiczność nagrodziła ich występ gromkimi brawami na stojąco. Na zakończenie spotkania podziękowano wszystkim, którzy wsparli jego przygotowanie, w tym rodzinie i przyjaciołom autora książki, a szczególnie mamie- Renacie Ryczek, która nie tylko w sposób szczególny zaangażowała się w przygotowanie wydarzenia, ale tak naprawdę to dzięki niej książka trafiła do biblioteki i została wydana. Podziękowania skierowano także do: Jolanty Krajewskiej, która bezinteresownie uwieczniła spotkanie w obiektywie aparatu; do pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, dziękując za zaangażowanie, poświęcenie, trud i serce, jakie włożyli w przygotowanie imprezy oraz do wszystkich, którzy w jakikolwiek, nawet najdrobniejszy sposób wsparli organizację wydarzenia. Po tej prawdziwej uczcie duchowej, wszyscy zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez Caternig Magda oraz Rodzinę i przyjaciół rodziny Wojciecha Ryczka. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatnie książkę „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, a że autorzy byli do dyspozycji oczywiście większość skorzystała z okazji aby uzyskać pamiątkową dedykację. Publikacja, którą przekazano w ręce czytelników jest bardzo cenna, ponieważ pozwoli zachować i przybliżyć świat, który już mało kto pamięta. Ale żeby obecnie mali czytelnicy mogli odpowiednio odebrać i zrozumieć przestawioną w książce rzeczywistość niezbędna jest pomoc starszych, dlatego pierwsze spotkanie promocyjne adresowane było do dorosłych, aby Ci mogli ją poznać, by następnie przybliżyć swoim dzieciom, czy wnukom i promować w swoich domach, szkołach, bibliotekach, czy wśród przyjaciół bo tylko w ten sposób można ocalić od zapomnienia tożsamość kulturową małopolskiej wsi, starych podań i lokalnych legend. Patronat medialny nad projektem sprawują: e-kurier dąbrowski, Magazyn Miasto i Ludzie, TEMI oraz Kurier Tarnowski.