Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. „Przełamując bariery" na ostatniej prostej

„Przełamując bariery" na ostatniej prostej

„Przełamując bariery

Powoli dobiega końca realizacja przez Dąbrowski Dom Kultury zadania, które zdobyło w konkursie grantowym dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 7 000 zł (program – „Kultura Dostępna 2016", całkowita wartość zadania – ponad 10 000 zł).

Zadanie połączyło 2 obszary: kultury wysokiej (transmisje baletowe z „Teatru Bolszoj" w Moskwie) z działaniami kulturotwórczymi poprzez przekaz emocji w utworach plastycznych i w tańcu. Obydwa obszary bazują na uniwersalnym kodzie kultury, jakim jest muzyka.

Partnerami w realizacji są: Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń" (szczególnie 2 instytucje rekrutujące większość beneficjentów: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy), Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego.

files/aktualnosci/2016/10_Pazdziernik/26_Przelamujac_bariery_niepelnosprawni_pelnoprawnymi_uzytkownikami_kultury/100_5485.JPG

Działania objęły: transmisje baletowe z „Teatru Bolszoj" w Moskwie (z fachowymi, dostosowanymi do specyfiki projektu i beneficjentów prelekcjami wprowadzającymi dyrektora DDK Pawła Chojnowskiego), zajęcia taneczno-ruchowe prowadzone przez doświadczonego choreografa Marynę Grygorjevę, w konsultacji z terapeutą na scenie Dąbrowskiego Domu Kultury, wykorzystujące emocje i doświadczenia z obcowania z profesjonalnym baletem (muzyka, taniec, kostium, scenografia) do aktywnego udziału w kulturze poprzez przekład emocji na język ruchu, prowadzone cyklicznie w okresie 5 miesięcy 2016 r., zajęcia plastyczne pod hasłem „Namaluj taniec" prowadzone w pracowni plastycznej Dąbrowskiego Domu Kultury przez Paulinę Bogula-Motyka, we współpracy ze Stanisławem Strońskim, wykorzystujące emocje i doświadczenia z obcowania z profesjonalnym baletem (muzyka, taniec, kostium, scenografia) do aktywnego udziału w kulturze poprzez przekład emocji na język plastyki (przy użyciu technik artystycznych: malarstwo, grafika, collage, technika pergaminowa, papierowa wiklina).

files/aktualnosci/2016/10_Pazdziernik/26_Przelamujac_bariery_niepelnosprawni_pelnoprawnymi_uzytkownikami_kultury/100_5840.JPG

Uczestnicy i realizatorzy zajęć przygotowują się do Dnia Równouprawnienia w Kulturze, stanowiącego podsumowanie projektu z udziałem wszystkich beneficjentów, ich rodzin, realizatorów i zaproszonych gości – mieszkańców powiatu, Wypełnieniem tego święta integracji będzie wernisaż wystawy plastycznej „Namaluj taniec", prezentacja układów choreograficznych na scenie DDK, występ muzyczny zespołu złożonego z podopiecznych WTZ.

Bezcennym kapitałem są wspaniałe wrażenia niepełnosprawnych widzów najpiękniejszych spektakli baletowych świata i spontaniczne, żywiołowe reakcje podczas zajęć tanecznych i plastycznych. Jak wynika z rozmów z opiekunami, pedagogami z WTZ i ŚDS, podopieczni chętnie przychodzili i przychodzą na zajęcia projektowe do DDK, pytają często, kiedy będzie następne wyjście i co tym razem będą robić!

DDK/mags

Powoli dobiega końca realizacja przez Dąbrowski Dom Kultury zadania, które zdobyło w konkursie grantowym dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 7 000 zł (program – „Kultura Dostępna 2016", całkowita wartość zadania – ponad 10 000 zł). Zadanie połączyło 2 obszary: kultury wysokiej (transmisje baletowe z „Teatru Bolszoj" w Moskwie) z działaniami kulturotwórczymi poprzez przekaz emocji w utworach plastycznych i w tańcu. Obydwa obszary bazują na uniwersalnym kodzie kultury, jakim jest muzyka. Partnerami w realizacji są: Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń" (szczególnie 2 instytucje rekrutujące większość beneficjentów: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy), Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego. Działania objęły: transmisje baletowe z „Teatru Bolszoj" w Moskwie (z fachowymi, dostosowanymi do specyfiki projektu i beneficjentów prelekcjami wprowadzającymi dyrektora DDK Pawła Chojnowskiego), zajęcia taneczno-ruchowe prowadzone przez doświadczonego choreografa Marynę Grygorjevę, w konsultacji z terapeutą na scenie Dąbrowskiego Domu Kultury, wykorzystujące emocje i doświadczenia z obcowania z profesjonalnym baletem (muzyka, taniec, kostium, scenografia) do aktywnego udziału w kulturze poprzez przekład emocji na język ruchu, prowadzone cyklicznie w okresie 5 miesięcy 2016 r., zajęcia plastyczne pod hasłem „Namaluj taniec" prowadzone w pracowni plastycznej Dąbrowskiego Domu Kultury przez Paulinę Bogula-Motyka, we współpracy ze Stanisławem Strońskim, wykorzystujące emocje i doświadczenia z obcowania z profesjonalnym baletem (muzyka, taniec, kostium, scenografia) do aktywnego udziału w kulturze poprzez przekład emocji na język plastyki (przy użyciu technik artystycznych: malarstwo, grafika, collage, technika pergaminowa, papierowa wiklina). Uczestnicy i realizatorzy zajęć przygotowują się do Dnia Równouprawnienia w Kulturze, stanowiącego podsumowanie projektu z udziałem wszystkich beneficjentów, ich rodzin, realizatorów i zaproszonych gości – mieszkańców powiatu, Wypełnieniem tego święta integracji będzie wernisaż wystawy plastycznej „Namaluj taniec", prezentacja układów choreograficznych na scenie DDK, występ muzyczny zespołu złożonego z podopiecznych WTZ. Bezcennym kapitałem są wspaniałe wrażenia niepełnosprawnych widzów najpiękniejszych spektakli baletowych świata i spontaniczne, żywiołowe reakcje podczas zajęć tanecznych i plastycznych. Jak wynika z rozmów z opiekunami, pedagogami z WTZ i ŚDS, podopieczni chętnie przychodzili i przychodzą na zajęcia projektowe do DDK, pytają często, kiedy będzie następne wyjście i co tym razem będą robić! DDK/mags