1. Przed nami XXI Dzień Papieski

Przed nami XXI Dzień Papieski

W najbliższą niedzielę, 10 października będziemy obchodzić XXI Dzień Papieski. W tym roku przebiega pod hasłem "Nie lękajcie się". "Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi to najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II, która pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Dzień ten jest szczególną okazją, aby zatrzymać się nad jego postacią i wspomnieć jego wspaniałe dzieła, nauczanie, życie, twórczość i świętość.   Pamiętajmy, że postać świętego Jana Pawła II wpisała się w historię naszego regionu. 14 listopada 1971 roku kardynał Karol Wojtyła odwiedził Parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. W tutejszym kościele dokonał poświęcenia epitafiów ku czci majora Henryka Sucharskiego i księdza Piotra Halaka. Kardynał Karol Wojtyła przemawiając podczas uroczystości podkreślił ogromny wpływ Kościoła, którego nauka i zasady etyczne leżą u podstaw bohaterstwa wielu synów naszego narodu. Wezwał również młode pokolenie do wzorowania się na wszelkich przykładach majora Sucharskiego i księdza Halaka. Od 2002 roku przy gręboszowskim kościele stoi pomnik Jana Pawła II, który upamiętnia jego wizytę. Pomnik św. Jana Pawła II Wielkiego znajduje się również przy kościele pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Został odsłonięty w 2005 roku podczas Dnia Papieskiego.