Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Przedsiębiorcy Powiatu Dąbrowskiego są odpowiedzialni społecznie

Przedsiębiorcy Powiatu Dąbrowskiego są odpowiedzialni społecznie

Przedsiębiorcy Powiatu Dąbrowskiego są odpowiedzialni społecznie

  Siedemnaście podmiotów z Powiatu Dąbrowskiego zostało włączonych do bazy programu, którego celem jest promowanie polskich przedsiębiorców jako aktywnych uczestników życia społecznego.

  „Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw to odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo”, taką definicję przyjęła jako ostatecznie obowiązującą Komisja Europejska. Droga do niej wiodła przez mocno skomplikowane i trudne do zrozumienia dla zwykłego człowieka sformułowania. Sprawa jest natomiast bardzo prosta, bo w gruncie rzeczy nie chodzi o nic innego, jak tradycyjnie rozumiane poczucie odpowiedzialności za to, co się robi prowadząc działalność biznesową. „Przedsiębiorcy, podobnie jak przedstawiciele wszystkich innych zawodów, to przede wszystkim ludzie i jako tacy bywają różni - mówi autor i koordynator programu ODPOWIEDZIALNI W BIZNESIE.PL, Maciej Szymański - wiadomo, że ludzie biznesu są często bardziej dynamiczni od innych, odważniejsi, także bardziej pracowici. To są warunki konieczne, aby w pracy na własny rachunek odnosić sukcesy. Ale oprócz tych cech są też normalne ludzkie przymioty, takie jak wrażliwość, uczciwość, tolerancja. Nie wszyscy ludzie je posiadają, również nie wszyscy przedsiębiorcy. Ale tych, którzy się nimi wyróżniają, jest bardzo wielu. Ci ludzie prowadzą swój biznes w zgodzie z prawem, płacą podatki, zatrudniają pracowników zgodnie z przepisami, zwracają uwagę na otoczenie, wspierają innych. I tym właśnie przedsiębiorcom dedykowany jest nasz program.

  Projekt wpisuje się w ważny na płaszczyźnie międzynarodowej obszar społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, którym do tej pory interesowały się przede wszystkim wielkie korporacje. Zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez Parlament Europejski, małe i średnie firmy powinny również być pod tym względem doceniane. „… wiele Małych i Średnich  Przedsiębiorstw w Europie już stosuje politykę dotyczącą społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, taką jak zatrudnianie lokalne, zaangażowanie na rzecz wspólnoty, stosowanie polityki dobrego zarządzania w ich łańcuchach dostaw itp. (…) jednak większość tych MŚP nie wie, iż w istocie stosuje w praktyce zasadę zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i dobrego zarządzania” – tak w Rezolucji z 6 lutego 2013 r. stwierdza Parlament Europejski i jest to obserwacja mająca w Polsce bardzo dobre zastosowanie. „Właśnie dlatego powstał program ODPOWIEDZIALNI W BIZNESIE.PL – zapewnia Maciej Szymański – aby polskich przedsiębiorców działających lokalnie włączyć do tego międzynarodowego kierunku, który nazywa się społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw. Im po prostu się to należy.”

  Pierwsza faza projektu jest realizowana w internecie na portalu owb.org.pl/malopolska, tam też można łatwo znaleźć firmy reprezentujące Powiat Dąbrowski.

 

  Siedemnaście podmiotów z Powiatu Dąbrowskiego zostało włączonych do bazy programu, którego celem jest promowanie polskich przedsiębiorców jako aktywnych uczestników życia społecznego.   „Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw to odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo”, taką definicję przyjęła jako ostatecznie obowiązującą Komisja Europejska. Droga do niej wiodła przez mocno skomplikowane i trudne do zrozumienia dla zwykłego człowieka sformułowania. Sprawa jest natomiast bardzo prosta, bo w gruncie rzeczy nie chodzi o nic innego, jak tradycyjnie rozumiane poczucie odpowiedzialności za to, co się robi prowadząc działalność biznesową. „Przedsiębiorcy, podobnie jak przedstawiciele wszystkich innych zawodów, to przede wszystkim ludzie i jako tacy bywają różni - mówi autor i koordynator programu ODPOWIEDZIALNI W BIZNESIE.PL, Maciej Szymański - wiadomo, że ludzie biznesu są często bardziej dynamiczni od innych, odważniejsi, także bardziej pracowici. To są warunki konieczne, aby w pracy na własny rachunek odnosić sukcesy. Ale oprócz tych cech są też normalne ludzkie przymioty, takie jak wrażliwość, uczciwość, tolerancja. Nie wszyscy ludzie je posiadają, również nie wszyscy przedsiębiorcy. Ale tych, którzy się nimi wyróżniają, jest bardzo wielu. Ci ludzie prowadzą swój biznes w zgodzie z prawem, płacą podatki, zatrudniają pracowników zgodnie z przepisami, zwracają uwagę na otoczenie, wspierają innych. I tym właśnie przedsiębiorcom dedykowany jest nasz program.”   Projekt wpisuje się w ważny na płaszczyźnie międzynarodowej obszar społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, którym do tej pory interesowały się przede wszystkim wielkie korporacje. Zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez Parlament Europejski, małe i średnie firmy powinny również być pod tym względem doceniane. „… wiele Małych i Średnich  Przedsiębiorstw w Europie już stosuje politykę dotyczącą społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, taką jak zatrudnianie lokalne, zaangażowanie na rzecz wspólnoty, stosowanie polityki dobrego zarządzania w ich łańcuchach dostaw itp. (…) jednak większość tych MŚP nie wie, iż w istocie stosuje w praktyce zasadę zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i dobrego zarządzania” – tak w Rezolucji z 6 lutego 2013 r. stwierdza Parlament Europejski i jest to obserwacja mająca w Polsce bardzo dobre zastosowanie. „Właśnie dlatego powstał program ODPOWIEDZIALNI W BIZNESIE.PL – zapewnia Maciej Szymański – aby polskich przedsiębiorców działających lokalnie włączyć do tego międzynarodowego kierunku, który nazywa się społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw. Im po prostu się to należy.”   Pierwsza faza projektu jest realizowana w internecie na portalu owb.org.pl/malopolska, tam też można łatwo znaleźć firmy reprezentujące Powiat Dąbrowski.