1. „Przedszkola bez granic” – międzynarodowa konferencja wychowania przedszkolnego w Budapeszcie

Konferencja obejmowała takie zagadnienia jak:
• Wystawa fotograficzna na temat pracy przedszkola,

W dniach 9 i 10 maja 2007 r. odbyła się II Międzynarodowa konferencja wychowania przedszkolnego w Budapeszcie, której uczestnikami były kraje Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Czechy, Słowacja i Polska). Konferencja zorganizowana została przez samorząd XVIII Dzielnicy Budapesztu. Powiat Dąbrowski w ramach nawiązanej współpracy międzynarodowej pomiędzy samorządami reprezentował Starosta Wiesław Krajewski i wicestarosta Krzysztof Kaczmarski. Przedstawicielkami wychowania przedszkolnego były dwie nauczycielki z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej - dyr. Maria Kazek oraz Dorota Piątek. Konferencja obejmowała takie zagadnienia jak:• Konkurs rysunkowy dzieci z czterech krajów na temat "Moja ulubiona zabawka", gdzie zostały wysłane prace dzieci 5 i 6 letnich,• Wystawa fotograficzna na temat pracy przedszkola,• Prezentacja multimedialna (pokaz dotyczący pracy przedszkola, realizacja programu wychowawczego, forma i najważniejsze cele wychowawcze w pracy z dzieckiem). Pierwszego dnia po oficjalnym powitaniu uczestników konferencji przez kierownika działu d/s sportu i młodzieży i Burmistrza XVIII Dzielnicy Budapesztu dr Mesker László, odbył się wykład dr Benedyk Istwán na temat "Kompetencje przedszkolno - pedagogiczne i ich zasięg". Następnie został przedstawiony przez węgierskiego pedagoga program wychowawczy, który jest obecnie wdrażany w pracy z dziećmi w węgierskich przedszkolach. W kolejnym etapie spotkania przedstawiciele z zaproszonych krajów (Polski, Czech i Słowacji) prezentowali swój program wychowawczy, w trakcie którego węgierscy uczestnicy zadawali pytania dotyczące pracy i działalności wychowawczej oraz systemu wychowania w Polsce. Ponadto była zaprezentowana wystawa książek i materiałów pomocniczych do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz odbył się program taneczny węgierskiego zespołu ludowego.Dzień drugi był przeznaczony na zwiedzanie i obserwację zajęć dydaktycznych w przedszkolach XVIII Dzielnicy Budapesztu. Godziny popołudniowe przeznaczono na zwiedzanie historycznej części Budapesztu (Parlament, Sąd Królewski, Muzeum Etnograficzne). Konferencja zaowocowała poznaniem stosowanych systemów wychowawczych, różnic w wychowaniu oraz głównych priorytetów wychowawczych w krajach grupy Wyszehradzkiej. Starosta Wiesław Krajewski i Wicestarosta Krzysztof Kaczmarski spotkali się z Burmistrzem XVIII Dzielnicy Budapesztu.Podczas spotkania omówili program współpracy na ten rok. Do najważniejszych działań w ramach wzajemnej współpracy należy zaliczyć trzy obszary współpracy: sportowa, gospodarcza i kulturalna. Władze powiatu i XVIII dzielnicy Budapesztu omówiły zbliżającą się wymianę młodzieży, która zorganizowana zostanie nad Balatonem na Węgrzech. Powiat dąbrowski reprezentować będzie grupa 15 osób ze szkół ponadgimnazjalnych. Kolejnym przedsięwzięciem będzie udział węgierskich przedsiębiorców w Targach Gospodarczych Gmin Powiśla Dąbrowskiego. Powiat dąbrowski został zaproszony na II Europejski Festiwal Winobrania. Z inicjatywy Starosty Wiesława Krajewskiego zaplanowano wymianę młodzieży reprezentującej Szkolne Kluby Sportowe umożliwiającą poszerzenie współnych kontaktów w zakresie rozwoju sportu i krzewienia kultury fizycznej. Podczas spotkania omówiono także możliwoość wspólnego ubiegania się o granty unijne. Delegacja powiatu wzięła również udział w obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem Bohaterów I i II Wojny Światowej. Starosta Wiesław Krajewski i Wicestarosta Krzysztof Kaczmarski złożyli wspólnie z innymi delegacjami okolicznościowe wieńce pod pomnikiem.