Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Przekaż swój 1% podatku

Przekaż swój 1% podatku

Początek roku 2013 jest okresem rozliczania podatków za rok 2012. Dlatego też, jest to okazja do wsparcia organizacji pożytku publicznego zarówno o zasięgu lokalnym jak i ogólnokrajowym przez przekazanie na ich rzecz 1% podatku dochodowego w rocznych zeznaniach podatkowych PIT.

W dniu 1 stycznia 2004 roku weszła w życie ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Na jej mocy podatnik płacący podatek dochodowy od osób fizycznych może przeznaczyć 1% swojego należnego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego znajdującej się na oficjalnej liście tego rodzaju organizacji. Przed 1 stycznia 2007 roku podatnik był obowiązany osobiście dokonać przelewu na rzecz wybranej przez siebie OPP, a następnie odliczyć tę kwotę w swoim rozliczeniu rocznym. Obecnie na wniosek podatnika wyrażony w zeznaniu rocznym jeden procent na konto bankowe OPP przekazuje naczelnik urzędu skarbowego.

Środki uzyskane poprzez odpis 1% wspomogą finansowo organizacje pozarządowe (tj. stowarzyszenia i fundacje), które realizują wiele cennych działań, wpływają na rozwój i lepszą jakość życia społeczności lokalnych, a także na kształtowanie postaw obywatelskich mieszkańców.

Obszar działań tych organizacji jest bardzo szeroki: działają one m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych, bezdomnych i ubogich, dbają o środowisko, organizują dodatkowe zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rozwijają ich pragnienia i pasje, podejmują działania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Kwota 1% wyliczana jest z kwoty należnego podatku, czyli tego, który i tak musimy odprowadzić do urzędu skarbowego. Obliczona w ten sposób kwota trafia na konto organizacji za pośrednictwem urzędu skarbowego w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego przez podatnika (który w swoim formularzu PIT – wypełniając odpowiednie rubryki – wyraził wolę, aby 1% jego podatku należnego powędrował do organizacji pożytku publicznego).

Jak przekazać 1% podatku?

1. Kto może przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego?

Osobami, które mogą, a jednocześnie chcą poprzeć ten szczytny cel wpłatą, są ci którzy:

- nie prowadzą działalności gospodarczej i nie rozlicza ich organ rentowy bądź zakład pracy (tzn. składają PIT-37),

- prowadzą działalność gospodarczą i są na tzw. ryczałcie (tzn. składają PIT-28),

- prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych lub korzystają z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (tzn. składają PIT-36 bądź PIT-36L),

- rozliczają przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych na PIT-39.

1% podatku mogą zadysponować również emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A lub PIT-11A. Muszą jednak w tym celu samodzielnie przygotować i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe.

Emeryci i renciści mogą przekazać 1% swojego podatku PIT organizacjom pożytku publicznego

Nie mogą zadysponować swoim podatkiem osoby fizyczne płacące podatek w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz osoby duchowne (PIT-19A) - do których mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

2. Jak znaleźć organizację pożytku publicznego?

Chcąc przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego w rozliczeniu rocznym musimy wybrać ją z wykazu ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz ten został ogłoszony wyłącznie w formie elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Taki sposób publikacji umożliwia bieżącą aktualizację danych. Można więc w rocznym PIT wskazać te organizacje pożytku publicznego, które znalazły się w wykazie w terminie umożliwiającym podatnikom uwzględnienie ich w składanych zeznaniach rocznych (bądź korektach tych zeznań dokonywanych nie później niż dwa miesiące po upływie terminu do złożenia zeznania) - czyli do końca czerwca.

W wykazie tym nie uwzględnia się organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Wykaz zawiera w odniesieniu do każdej organizacji pożytku publicznego jej nazwę i siedzibę, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz numer rachunku bankowego właściwego do przekazania 1 % podatku.

Minister Sprawiedliwości na bieżąco dostarcza w postaci elektronicznej ww. dane z wyjątkiem numerów rachunków bankowych.

Organizacje pożytku publicznego są obowiązane zamieścić na stronie internetowej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego:
- numer rachunku bankowego właściwego do przekazania zgodnie z odrębnymi przepisami 1 % podatku oraz
- oświadczenie dotyczące nieprowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

3. Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38)

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP") wpisujemy numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku (art. 45c ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Uwaga! Zanim wpiszemy numer KRS – upewnijmy się, że wybrana przez nas organizacja znajduje się w wykazie OPP uprawnionych do otrzymywania 1% za 2012 rok. Może się okazać, że organizacja, którą wspieraliśmy od lat, w tym roku nie znalazła się w wykazie. Wówczas nie możemy jej przekazać 1% podatku.

Uwaga! Jeżeli błędnie wpiszemy numer KRS organizacji do formularza PIT, wówczas Urząd Skarbowy zwróci się do nas z prośbą o poprawienie tego błędu. Może to uczynić korespondencyjnie lub poprzez telefon albo e-mail (o ile podamy odpowiednie dane kontaktowe w zeznaniu).

Oprócz numeru KRS wybranej organizacji, w rubrykach PIT-u wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu (ma różne rodzaje przychodów, np. z pracy i dochody z papierów wartościowych) – w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające" (poz. 127, 129 – PIT-28, poz. 303, 305 – PIT-36, poz. 106, 108 – PIT-36L, poz. 124, 126 – PIT-37, poz. 59, 61 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego. Informacje te przekazuje OPP urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 128 – PIT-28, poz. 304 – PIT-36, poz. 107 – PIT-36L, poz. 125 – PIT-37, poz. 60 – PIT-38).

Portal ngo.pl we współpracy z serwisem e-pity.pl umożliwia znacznie łatwiejsze wypełnienie deklaracji PIT i przekazanie 1%. Przy rozliczaniu podatku za 2012 rok można skorzystać z darmowej aplikacji internetowej e-pity.pl, dostępnej m.in. w bazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku w portalu ngo.pl. Wystarczy w bazie ngo.pl odnaleźć organizację, której chcemy przekazać 1% podatku, aby jednym kliknięciem przejść do wypełniania swojego PIT-u w serwisie e-pity.pl. Dane organizacji zostaną w nim umieszczone automatycznie. Aplikacja umożliwia wysłanie PIT-a przez internet do systemu e-deklaracje.gov.pl lub wydrukowanie go w sposób tradycyjny. Możliwe jest także zapisanie wypełnionej deklaracji PIT w pliku PDF i XML na dysku własnego komputera.

W aplikacji dostępne są wszystkie deklaracje obowiązujące od 1 stycznia 2012: PIT-37, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT/B, D, 2K, O, Z, ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, NIP-7, ZAP-3 (dawniej NIP-3).

4. Złóż zeznanie podatkowe i zapłać podatek

Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek. Najlepiej, gdy uczyni to do końca okresu rozliczeniowego (czyli do 31 stycznia – dla ryczałtowców oraz do 30 kwietnia – dla pozostałych podatników). Jeśli jednak nie uda się zachować tego terminu, może zapłacić podatek później (z odsetkami): ma na to dwa miesiące od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (art. 45c ust. 2 ustawy o pdof).

Pieniądze – 1% podatku należnego – na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy do lipca roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Dzięki uproszczeniu procedury przekazywania 1%, nie musisz się martwić niczym więcej.

Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.

1% można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu jednego miesiąca od upływu terminu składania zeznań podatkowych (art. 45 c ustawy o pdof). Termin składania zeznań podatkowych mija 31 stycznia (dla ryczałtowców) oraz 30 kwietnia (dla pozostałych podatników).

Jeśli podatnik błędnie zawyżył swój podatek (i tym samym zadeklarował „za duży" 1% dla wybranej organizacji pożytku publicznego), a przy korekcie zeznania okazało się, że podatek należny jest mniejszy i urząd skarbowy powinien podatnikowi zwrócić nadpłacone pieniądze – wówczas (jeśli pieniądze zostały już przekazane organizacji) urząd skarbowy „weźmie" różnicę między poprawnie obliczoną kwotą i tą zawyżoną z sumy, którą ma zwrócić podatnikowi (art. 77 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm).

 

źródło: http:// pozytek.ngo.pl; http//pit.wieszjak.pl

Początek roku 2013 jest okresem rozliczania podatków za rok 2012. Dlatego też, jest to okazja do wsparcia organizacji pożytku publicznego zarówno o zasięgu lokalnym jak i ogólnokrajowym przez przekazanie na ich rzecz 1% podatku dochodowego w rocznych zeznaniach podatkowych PIT. W dniu 1 stycznia 2004 roku weszła w życie ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Na jej mocy podatnik płacący podatek dochodowy od osób fizycznych może przeznaczyć 1% swojego należnego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego znajdującej się na oficjalnej liście tego rodzaju organizacji. Przed 1 stycznia 2007 roku podatnik był obowiązany osobiście dokonać przelewu na rzecz wybranej przez siebie OPP, a następnie odliczyć tę kwotę w swoim rozliczeniu rocznym. Obecnie na wniosek podatnika wyrażony w zeznaniu rocznym jeden procent na konto bankowe OPP przekazuje naczelnik urzędu skarbowego. Środki uzyskane poprzez odpis 1% wspomogą finansowo organizacje pozarządowe (tj. stowarzyszenia i fundacje), które realizują wiele cennych działań, wpływają na rozwój i lepszą jakość życia społeczności lokalnych, a także na kształtowanie postaw obywatelskich mieszkańców. Obszar działań tych organizacji jest bardzo szeroki: działają one m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych, bezdomnych i ubogich, dbają o środowisko, organizują dodatkowe zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rozwijają ich pragnienia i pasje, podejmują działania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Kwota 1% wyliczana jest z kwoty należnego podatku, czyli tego, który i tak musimy odprowadzić do urzędu skarbowego. Obliczona w ten sposób kwota trafia na konto organizacji za pośrednictwem urzędu skarbowego w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego przez podatnika (który w swoim formularzu PIT – wypełniając odpowiednie rubryki – wyraził wolę, aby 1% jego podatku należnego powędrował do organizacji pożytku publicznego). Jak przekazać 1% podatku? 1. Kto może przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego? Osobami, które mogą, a jednocześnie chcą poprzeć ten szczytny cel wpłatą, są ci którzy: - nie prowadzą działalności gospodarczej i nie rozlicza ich organ rentowy bądź zakład pracy (tzn. składają PIT-37), - prowadzą działalność gospodarczą i są na tzw. ryczałcie (tzn. składają PIT-28), - prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych lub korzystają z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (tzn. składają PIT-36 bądź PIT-36L), - rozliczają przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych na PIT-39. 1% podatku mogą zadysponować również emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A lub PIT-11A. Muszą jednak w tym celu samodzielnie przygotować i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe. Emeryci i renciści mogą przekazać 1% swojego podatku PIT organizacjom pożytku publicznego Nie mogą zadysponować swoim podatkiem osoby fizyczne płacące podatek w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz osoby duchowne (PIT-19A) - do których mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne 2. Jak znaleźć organizację pożytku publicznego? Chcąc przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego w rozliczeniu rocznym musimy wybrać ją z wykazu ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz ten został ogłoszony wyłącznie w formie elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Taki sposób publikacji umożliwia bieżącą aktualizację danych. Można więc w rocznym PIT wskazać te organizacje pożytku publicznego, które znalazły się w wykazie w terminie umożliwiającym podatnikom uwzględnienie ich w składanych zeznaniach rocznych (bądź korektach tych zeznań dokonywanych nie później niż dwa miesiące po upływie terminu do złożenia zeznania) - czyli do końca czerwca. W wykazie tym nie uwzględnia się organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Wykaz zawiera w odniesieniu do każdej organizacji pożytku publicznego jej nazwę i siedzibę, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz numer rachunku bankowego właściwego do przekazania 1 % podatku. Minister Sprawiedliwości na bieżąco dostarcza w postaci elektronicznej ww. dane z wyjątkiem numerów rachunków bankowych. Organizacje pożytku publicznego są obowiązane zamieścić na stronie internetowej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego:- numer rachunku bankowego właściwego do przekazania zgodnie z odrębnymi przepisami 1 % podatku oraz- oświadczenie dotyczące nieprowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. 3. Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38) Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP") wpisujemy numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku (art. 45c ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Uwaga! Zanim wpiszemy numer KRS – upewnijmy się, że wybrana przez nas organizacja znajduje się w wykazie OPP uprawnionych do otrzymywania 1% za 2012 rok. Może się okazać, że organizacja, którą wspieraliśmy od lat, w tym roku nie znalazła się w wykazie. Wówczas nie możemy jej przekazać 1% podatku. Uwaga! Jeżeli błędnie wpiszemy numer KRS organizacji do formularza PIT, wówczas Urząd Skarbowy zwróci się do nas z prośbą o poprawienie tego błędu. Może to uczynić korespondencyjnie lub poprzez telefon albo e-mail (o ile podamy odpowiednie dane kontaktowe w zeznaniu). Oprócz numeru KRS wybranej organizacji, w rubrykach PIT-u wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu (ma różne rodzaje przychodów, np. z pracy i dochody z papierów wartościowych) – w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego. Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające" (poz. 127, 129 – PIT-28, poz. 303, 305 – PIT-36, poz. 106, 108 – PIT-36L, poz. 124, 126 – PIT-37, poz. 59, 61 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego. Informacje te przekazuje OPP urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 128 – PIT-28, poz. 304 – PIT-36, poz. 107 – PIT-36L, poz. 125 – PIT-37, poz. 60 – PIT-38). Portal ngo.pl we współpracy z serwisem e-pity.pl umożliwia znacznie łatwiejsze wypełnienie deklaracji PIT i przekazanie 1%. Przy rozliczaniu podatku za 2012 rok można skorzystać z darmowej aplikacji internetowej e-pity.pl, dostępnej m.in. w bazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku w portalu ngo.pl. Wystarczy w bazie ngo.pl odnaleźć organizację, której chcemy przekazać 1% podatku, aby jednym kliknięciem przejść do wypełniania swojego PIT-u w serwisie e-pity.pl. Dane organizacji zostaną w nim umieszczone automatycznie. Aplikacja umożliwia wysłanie PIT-a przez internet do systemu e-deklaracje.gov.pl lub wydrukowanie go w sposób tradycyjny. Możliwe jest także zapisanie wypełnionej deklaracji PIT w pliku PDF i XML na dysku własnego komputera. W aplikacji dostępne są wszystkie deklaracje obowiązujące od 1 stycznia 2012: PIT-37, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT/B, D, 2K, O, Z, ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, NIP-7, ZAP-3 (dawniej NIP-3). 4. Złóż zeznanie podatkowe i zapłać podatek Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek. Najlepiej, gdy uczyni to do końca okresu rozliczeniowego (czyli do 31 stycznia – dla ryczałtowców oraz do 30 kwietnia – dla pozostałych podatników). Jeśli jednak nie uda się zachować tego terminu, może zapłacić podatek później (z odsetkami): ma na to dwa miesiące od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (art. 45c ust. 2 ustawy o pdof). Pieniądze – 1% podatku należnego – na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy do lipca roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Dzięki uproszczeniu procedury przekazywania 1%, nie musisz się martwić niczym więcej. Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu. 1% można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu jednego miesiąca od upływu terminu składania zeznań podatkowych (art. 45 c ustawy o pdof). Termin składania zeznań podatkowych mija 31 stycznia (dla ryczałtowców) oraz 30 kwietnia (dla pozostałych podatników). Jeśli podatnik błędnie zawyżył swój podatek (i tym samym zadeklarował „za duży" 1% dla wybranej organizacji pożytku publicznego), a przy korekcie zeznania okazało się, że podatek należny jest mniejszy i urząd skarbowy powinien podatnikowi zwrócić nadpłacone pieniądze – wówczas (jeśli pieniądze zostały już przekazane organizacji) urząd skarbowy „weźmie" różnicę między poprawnie obliczoną kwotą i tą zawyżoną z sumy, którą ma zwrócić podatnikowi (art. 77 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm).   źródło: http:// pozytek.ngo.pl; http//pit.wieszjak.pl