Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Przemarsz „średniowiecznych rycerzy”

Przemarsz „średniowiecznych rycerzy”

Przemarsz „średniowiecznych rycerzy”

Na zaproszenie Bractwa Świętego Jakuba w Rzuchowej stawili się przedstawiciele Bractwa Rycerskiego "Poczet Bagiennych z Wieżycy", Joannitów z Mielca i Wojów Peruna z Tarnowa.

Organizatorzy wyznaczyli malowniczy szlak wiodący pagórkami i podmokłymi dolinkami ku Dunajcowi.

Tu oczekiwała na nich ekipa filmowców, którą kierował Marek Kołdras. Przygotowująca również unikalny materiał popularno - naukowy dotyczący miejsca naszych ziem w procesie chrztu Polski.

Badacze sugerują bowiem, iż małopolska podlegała chrystianizacji w obrządku wschodnim, być może nawet o cały wiek wcześniej niż Polska czasów Mieszka I.

Po godzinie zdjęć utrwalających rekonstrukcje obrzędu chrztu i życia codziennego ludzi średniowiecza, grupa powróciła inną przełajową trasą do Rzuchowej, pokonując łącznie prawie 16 kilometrów.

files/aktualnosci/2016/04_Kwiecien/24_Przemarsz_sredniowiecznych_rycerzy/13100957_1207411822602831_3371918129667829370_n.jpg

Na zakończenie odbyło się krótkie spotkanie na włościach organizatorów, gdyż w grupie wędrowców znalazło się aż trzech Wojciechów obchodzących tego dnia imieniny. Bagienni dostarczyli dwa torty dla solenizantów, a gospodarze przygotowali bigos i ciasto. Przy tych smakołykach, omawiano plany na najbliższe tygodnie.

files/aktualnosci/2016/04_Kwiecien/24_Przemarsz_sredniowiecznych_rycerzy/11217679_1207411565936190_5919967746523422229_n.jpg

Już za tydzień obchody 800-lecia powstania jedynego polskiego zakonu rycerskiego –Pruscy Rycerze Chrystusowi - Bracia Dobrzyńscy, a w maju wyjazd na największą imprezę rekonstruktorską XIII. wieku - turniej na zamku w Czersku pod Warszawą.

Poczet Bagiennych z Wieżycy/W. Maniak

Na zaproszenie Bractwa Świętego Jakuba w Rzuchowej stawili się przedstawiciele Bractwa Rycerskiego "Poczet Bagiennych z Wieżycy", Joannitów z Mielca i Wojów Peruna z Tarnowa. Organizatorzy wyznaczyli malowniczy szlak wiodący pagórkami i podmokłymi dolinkami ku Dunajcowi. Tu oczekiwała na nich ekipa filmowców, którą kierował Marek Kołdras. Przygotowująca również unikalny materiał popularno - naukowy dotyczący miejsca naszych ziem w procesie chrztu Polski. Badacze sugerują bowiem, iż małopolska podlegała chrystianizacji w obrządku wschodnim, być może nawet o cały wiek wcześniej niż Polska czasów Mieszka I. Po godzinie zdjęć utrwalających rekonstrukcje obrzędu chrztu i życia codziennego ludzi średniowiecza, grupa powróciła inną przełajową trasą do Rzuchowej, pokonując łącznie prawie 16 kilometrów. Na zakończenie odbyło się krótkie spotkanie na włościach organizatorów, gdyż w grupie wędrowców znalazło się aż trzech Wojciechów obchodzących tego dnia imieniny. Bagienni dostarczyli dwa torty dla solenizantów, a gospodarze przygotowali bigos i ciasto. Przy tych smakołykach, omawiano plany na najbliższe tygodnie. Już za tydzień obchody 800-lecia powstania jedynego polskiego zakonu rycerskiego –Pruscy Rycerze Chrystusowi - Bracia Dobrzyńscy, a w maju wyjazd na największą imprezę rekonstruktorską XIII. wieku - turniej na zamku w Czersku pod Warszawą.Poczet Bagiennych z Wieżycy/W. Maniak