Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. „Przemarsz pod Wieżycą” po raz piąty

„Przemarsz pod Wieżycą” po raz piąty

„Przemarsz pod Wieżycą” po raz piąty

Podobnie jak w latach ubiegłych Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy” rozpoczęło sezon od przemarszu. Tym razem przy idealnej pogodzie pielgrzymowali do kościoła w Gręboszowie, gdzie ksiądz proboszcz Wiesław Babiarz wyjątkowo ciepło przyjął wędrowców i szczegółowo omówił dzieje świątyni na tle miejscowej historii.

Po 4 kilometrach dotarli drogami gruntowymi do Żelichowa. Tu również dzięki  lokalnemu proboszczowi mogli zwiedzić zabytkowy drewniany kościół pełen dzieł sztuki sakralnej i wysłuchać ciekawych opowieści.  Po kolejnych 6 kilometrach wędrówki po miedzach, dróżkach i licznych spotkaniach z miejscową zwierzyną, dotarli do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Sosną”, w którym mogli  odpocząć przy herbacie, uzupełnić wodę w bukłakach i napoić konie ich straży.

Po dalszych 9 kilometrach przedzierania się przez okoliczne lasy doszli w promieniach zachodzącego słońca pod Wieżycę, gdzie na strudzonych pielgrzymów czekała mini-biesiada.

Pomysłodawcom w wyprawie towarzyszyli rekonstruktorzy historyczni wieków X-XIII:  konna straż wystawiona przez Bractwo Świętego Jakuba oraz Templariusze i brat Dobrzyński z Krakowa, Joannici z Mielca i po raz pierwszy grupa  ZBIR z Rzeszowa.

Organizatorzy serdecznie dziękują opiekunom kościołów  w Gręboszowie i Żelichowie za ich udostępnienie i  oprowadzenie, Przewodniczącemu Rady Gminy Gręboszów Markowi Mosio za pomoc w organizacji pobytu w gminie i ciepły poczęstunek w Żelichowie, Małgorzacie Kapłon za napojenie pielgrzymów i ich zbrojnej straży w agroturystyce „Pod Sosną” w Dąbrówce Gorzyckiej oraz paniom Żelazowskim z Dąbrowy Tarnowskiej za pyszne kremówki. Mamy nadzieję, że dobra współpraca z władzami gminy Gręboszów zaowocuje kolejną wyprawą przecinającą te piękne okolice.

Poczet Bagiennych z Wieżycy

W.Maniak, fot. Poczet Bagiennych z Wieżycy/ mags

Podobnie jak w latach ubiegłych Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy” rozpoczęło sezon od przemarszu. Tym razem przy idealnej pogodzie pielgrzymowali do kościoła w Gręboszowie, gdzie ksiądz proboszcz Wiesław Babiarz wyjątkowo ciepło przyjął wędrowców i szczegółowo omówił dzieje świątyni na tle miejscowej historii. Po 4 kilometrach dotarli drogami gruntowymi do Żelichowa. Tu również dzięki  lokalnemu proboszczowi mogli zwiedzić zabytkowy drewniany kościół pełen dzieł sztuki sakralnej i wysłuchać ciekawych opowieści.  Po kolejnych 6 kilometrach wędrówki po miedzach, dróżkach i licznych spotkaniach z miejscową zwierzyną, dotarli do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Sosną”, w którym mogli  odpocząć przy herbacie, uzupełnić wodę w bukłakach i napoić konie ich straży. Po dalszych 9 kilometrach przedzierania się przez okoliczne lasy doszli w promieniach zachodzącego słońca pod Wieżycę, gdzie na strudzonych pielgrzymów czekała mini-biesiada. Pomysłodawcom w wyprawie towarzyszyli rekonstruktorzy historyczni wieków X-XIII:  konna straż wystawiona przez Bractwo Świętego Jakuba oraz Templariusze i brat Dobrzyński z Krakowa, Joannici z Mielca i po raz pierwszy grupa  ZBIR z Rzeszowa. Organizatorzy serdecznie dziękują opiekunom kościołów  w Gręboszowie i Żelichowie za ich udostępnienie i  oprowadzenie, Przewodniczącemu Rady Gminy Gręboszów Markowi Mosio za pomoc w organizacji pobytu w gminie i ciepły poczęstunek w Żelichowie, Małgorzacie Kapłon za napojenie pielgrzymów i ich zbrojnej straży w agroturystyce „Pod Sosną” w Dąbrówce Gorzyckiej oraz paniom Żelazowskim z Dąbrowy Tarnowskiej za pyszne kremówki. Mamy nadzieję, że dobra współpraca z władzami gminy Gręboszów zaowocuje kolejną wyprawą przecinającą te piękne okolice. Poczet Bagiennych z Wieżycy W.Maniak, fot. Poczet Bagiennych z Wieżycy/ mags