Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Przyłącz się - jeszcze przez tydzień

Przyłącz się - jeszcze przez tydzień

Przyłącz się - jeszcze przez tydzień

Jeszcze przez tydzień Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży czeka na projekty dowolnych grup młodzieży mających pomysł na ciekawe przedsięwzięcie dotyczące swojej miejscowości, szkoły, rówieśników. Fundacja, przy wsparciu firmy NOKIA, udziela bezzwrotnych dotacji na najprzeróżniejsze przedsięwzięcia, które mają na celu poruszenie swojego środowiska lub społeczności lokalnej. Początkiem marca w Tarnowie przebywali Arkadiusz Brzeziński z Fundacji i Emilia Zagórska z Nokii (oboje na zdjęciu), prowadząc specjalne warsztaty dla osób i grup potencjalnie zainteresowanych udziałem w programie "Przyłącz się". Pomoc w wypełnianiu wniosków do programu zadeklarowało tarnowskie Stowarzyszenie "Teatr Nie Teraz". 

Było to jedyne tego typu spotkanie w Małopolsce, podczas którego członkowie grup nieformalnych uzyskiwali bezpośrednie informacje, o tym w jaki sposób pozyskiwać środki na projekty adresowane do społeczności lokalnej oraz jak prawidłowo wypełniać wnioski projektowe. Poznawali również zasady dotacyjne Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
Nasze województwo już w ubiegłym roku stało się liderem w ilości wysłanych i zaaprobowanych przez Fundacje wniosków. Z małych grantów (od 2 do 4,5 tys. zł) skorzystało w regionie 16 grup młodzieży (na 70 projektów realizowanych w całym kraju). Byli wśród nich młodzi ze Stowarzyszenia "my niezależni", którzy zorganizowali w Tarnowie jesienią ub.r. trzydniowe święto sztuki, poezji i muzyki "od słowa do rzeczy". Pieniądze na pomysł wybudowania amfiteatru w Szynwałdzie otrzymała też młodzież z gminy Skrzyszów (grupa "Futuro").
- Oba te projekty są najlepszym dowodem, że pomysły wspierane przez Fundację w znaczący sposób zmieniają coś w środowisku i żyją jeszcze długo po przystąpieniu do ich realizacji. Często bowiem dotacja udzielana z tego programu staje się tylko zaczynem całkiem sporego budżetu - mówił nam Arkadiusz Brzeziński. Tak dzieje się teraz w Szynwałdzie, gdzie budżet całego przedsięwzięcia - dzięki pomocy gminy, sponsorów i datków rodziców - zamyka się już w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

- Nokia bardzo aktywnie uczetniczy w realizacji proigramu "Make a Connection" - mówi Emilia Zagórska. - Jest to dla nas najlepsza realizacja hasła "odpowiedzialny biznes". Z radością wspieramy młodzież i ich pomysły, patrzymy jak ogólne idee przekształcają się niekiedy w genialne "perełki", jak młodzi ludzie uczą się przedsiębiorczości, jak uświadamiają sobie konieczność komunikowania się nie tylko z własną grupą rówieśniczą, ale też dorosłymi. Ten program jest takim sposobem na zdobycie jakiejś nie tylko teoretycznej wiedzy i swoistym wprowadzeniem w dorosłe już życie. To ta praktyka przydaje się młodym ludziom najbardziej i wielu z nich czyni ludźmi samodzielnymi a nawet liderami swoich społeczności.

Partnerem Fundacji w Tarnowie i regionie jest Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz. To właśnie Teatr gościł początkiem marca uczestników dwudniowych szkoleń dla małopolskiej młodzieży, potencjalnych grantobiorców programu "Przyłącz się". Członkowie Stowarzyszenia obiecali nie tylko pomoc w wypełnianiu dość skomplikowanych formularzy, szczególnie dla bardzo młodych ludzi, ale też użyczają np. numeru konta bankowego. Jednym z warunków ortzymania dotacji jest bowiem możliwość dokonania przelewu na konto zarejestrowanej instytucji. 
Jedną z kilkudziesięciu osób uczestniczących w marcowych warsztatach był Piotrek Bogacz. Jest on reprezentantem grupy młodzieży działającej na terenie gminy Lisia Góra, członków Chóru GOKSPEL, działającego do niedawna przy Gminnym Ośrodku Kultury w Śmignie. Grupa Piotrka chciałaby za rok, w Niedzielę Palmową, dać w gminie - za pieniądze pozyskane z programu - premierę musicalu pasyjnego (sic!). Wśród innych pomysłów grupy z Lisiej Góry jest organizacja warsztatów plastycznych dla osób niepełnosprawnych a także uczestnictwo w międzynarodowych warszatatach gospel w Przemyślu. Z informacji, jakie pozyskaliśmy, wniosek Lisiogórzan o grant z "Make a connection" jest już prawie gotowy. Szansa na otrzymanie dotacji jest spora, mniej więcej co czwarta składana w Fundacji oferta jest akceptowana i przyjmowana do realizacji. 

Make a Connection to globalna inicjatywa realizowana przez International Youth Foundation (IYF) i firmę Nokia, mająca na celu promowanie pozytywnego rozwoju młodzieży poprzez oferowanie młodym ludziom szansy na nawiązanie kontaktu (Make a Connection) ze społecznościami lokalnymi, rodzinami, rówieśnikami - i z samymi sobą. Programy krajowe są obecnie z powodzeniem realizowane w Argentynie, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Finlandii, Niemczech, Korei Południowej, Meksyku, Peru, Polsce, Rosji, Południowej Afryce, Tajlandii, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech i Filipinach. W Polsce inicjatywa ta skierowana jest do grup młodzieży w wieku od 16 do 22 lat, które będą otrzymywać dotacje na realizację zaproponowanych przez siebie projektów w swym społecznościach lokalnych. Program ten ma pobudzać u jego uczestników ducha przedsiębiorczości, a zarazem pomóc im uzyskać cenne doświadczenia i rozwinąć osobistą inicjatywę oraz umiejętności pracy zespołowej.
Projekty realizowane przez grupy młodzieży obejmują bowiem swym zakresem integrację mniejszości, sport oraz promowanie kultury i historii. Grupy młodych ludzi (np. młodzieżowe rady miast, parlamenty uczniowskie, lokalne stowarzyszenia młodzieżowe) zapraszane są do ubiegania się o dotacje, które następnie muszą być wykorzystane przy realizacji projektów w ich społecznościach lokalnych. Projekty takie młodzież musi samodzielnie przygotować i wprowadzić w życie. Dla liderów grup młodzieżowych organizowane są szkolenia w takich dziedzinach jak zarządzanie projektem, planowanie budżetu, rozliczenia finansowe, umiejętność pracy w grupie oraz public relations. Otrzymują oni także pomoc ze strony organizacji pozarządowych. 29 września 2004 roku polska edycja Make a Connection otrzymała nagrodę "Make a Connection Leadership Award" przyznaną przez NOKIA i International Youth Foundation, jako jeden wśród 19 krajów na świecie biorących udział w międzynarodowym programie Make a Connection. Nagrodę odebrali koordynatorzy polskiej edycji programu Emilia Zagórska z Nokii i Arkadiusz Brzeziński z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży podczas globalnego spotkania Make a Connection w Buenos Aires. W ubiegłym roku nagrodę przyznano programowi w RPA. W ramach IV ogólnopolskiej edycji programu 68 grup młodzieżowych realizowało własne projekty na rzecz środowiska lokalnego od sierpnia 2004 do lutego 2005 roku. Termin przyjmowania wniosków dla V edycji programu upływa 4 kwietnia br. 

Wszystkie młode osoby mające pomysł na coś oryginalnego i niepowtarzalnego w swojej miejscowości, szkole, dla dzieciaków, starszych rówieśników czy sąsiadów zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami propozycji Fundacji, np. na stronie :www.makeaconnection.pl 

Źródło: InTARnet

Jeszcze przez tydzień Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży czeka na projekty dowolnych grup młodzieży mających pomysł na ciekawe przedsięwzięcie dotyczące swojej miejscowości, szkoły, rówieśników. Fundacja, przy wsparciu firmy NOKIA, udziela bezzwrotnych dotacji na najprzeróżniejsze przedsięwzięcia, które mają na celu poruszenie swojego środowiska lub społeczności lokalnej. Początkiem marca w Tarnowie przebywali Arkadiusz Brzeziński z Fundacji i Emilia Zagórska z Nokii (oboje na zdjęciu), prowadząc specjalne warsztaty dla osób i grup potencjalnie zainteresowanych udziałem w programie "Przyłącz się". Pomoc w wypełnianiu wniosków do programu zadeklarowało tarnowskie Stowarzyszenie "Teatr Nie Teraz".  Było to jedyne tego typu spotkanie w Małopolsce, podczas którego członkowie grup nieformalnych uzyskiwali bezpośrednie informacje, o tym w jaki sposób pozyskiwać środki na projekty adresowane do społeczności lokalnej oraz jak prawidłowo wypełniać wnioski projektowe. Poznawali również zasady dotacyjne Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Nasze województwo już w ubiegłym roku stało się liderem w ilości wysłanych i zaaprobowanych przez Fundacje wniosków. Z małych grantów (od 2 do 4,5 tys. zł) skorzystało w regionie 16 grup młodzieży (na 70 projektów realizowanych w całym kraju). Byli wśród nich młodzi ze Stowarzyszenia "my niezależni", którzy zorganizowali w Tarnowie jesienią ub.r. trzydniowe święto sztuki, poezji i muzyki "od słowa do rzeczy". Pieniądze na pomysł wybudowania amfiteatru w Szynwałdzie otrzymała też młodzież z gminy Skrzyszów (grupa "Futuro"). - Oba te projekty są najlepszym dowodem, że pomysły wspierane przez Fundację w znaczący sposób zmieniają coś w środowisku i żyją jeszcze długo po przystąpieniu do ich realizacji. Często bowiem dotacja udzielana z tego programu staje się tylko zaczynem całkiem sporego budżetu - mówił nam Arkadiusz Brzeziński. Tak dzieje się teraz w Szynwałdzie, gdzie budżet całego przedsięwzięcia - dzięki pomocy gminy, sponsorów i datków rodziców - zamyka się już w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych.  - Nokia bardzo aktywnie uczetniczy w realizacji proigramu "Make a Connection" - mówi Emilia Zagórska. - Jest to dla nas najlepsza realizacja hasła "odpowiedzialny biznes". Z radością wspieramy młodzież i ich pomysły, patrzymy jak ogólne idee przekształcają się niekiedy w genialne "perełki", jak młodzi ludzie uczą się przedsiębiorczości, jak uświadamiają sobie konieczność komunikowania się nie tylko z własną grupą rówieśniczą, ale też dorosłymi. Ten program jest takim sposobem na zdobycie jakiejś nie tylko teoretycznej wiedzy i swoistym wprowadzeniem w dorosłe już życie. To ta praktyka przydaje się młodym ludziom najbardziej i wielu z nich czyni ludźmi samodzielnymi a nawet liderami swoich społeczności. Partnerem Fundacji w Tarnowie i regionie jest Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz. To właśnie Teatr gościł początkiem marca uczestników dwudniowych szkoleń dla małopolskiej młodzieży, potencjalnych grantobiorców programu "Przyłącz się". Członkowie Stowarzyszenia obiecali nie tylko pomoc w wypełnianiu dość skomplikowanych formularzy, szczególnie dla bardzo młodych ludzi, ale też użyczają np. numeru konta bankowego. Jednym z warunków ortzymania dotacji jest bowiem możliwość dokonania przelewu na konto zarejestrowanej instytucji.  Jedną z kilkudziesięciu osób uczestniczących w marcowych warsztatach był Piotrek Bogacz. Jest on reprezentantem grupy młodzieży działającej na terenie gminy Lisia Góra, członków Chóru GOKSPEL, działającego do niedawna przy Gminnym Ośrodku Kultury w Śmignie. Grupa Piotrka chciałaby za rok, w Niedzielę Palmową, dać w gminie - za pieniądze pozyskane z programu - premierę musicalu pasyjnego (sic!). Wśród innych pomysłów grupy z Lisiej Góry jest organizacja warsztatów plastycznych dla osób niepełnosprawnych a także uczestnictwo w międzynarodowych warszatatach gospel w Przemyślu. Z informacji, jakie pozyskaliśmy, wniosek Lisiogórzan o grant z "Make a connection" jest już prawie gotowy. Szansa na otrzymanie dotacji jest spora, mniej więcej co czwarta składana w Fundacji oferta jest akceptowana i przyjmowana do realizacji.  Make a Connection to globalna inicjatywa realizowana przez International Youth Foundation (IYF) i firmę Nokia, mająca na celu promowanie pozytywnego rozwoju młodzieży poprzez oferowanie młodym ludziom szansy na nawiązanie kontaktu (Make a Connection) ze społecznościami lokalnymi, rodzinami, rówieśnikami - i z samymi sobą. Programy krajowe są obecnie z powodzeniem realizowane w Argentynie, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Finlandii, Niemczech, Korei Południowej, Meksyku, Peru, Polsce, Rosji, Południowej Afryce, Tajlandii, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech i Filipinach. W Polsce inicjatywa ta skierowana jest do grup młodzieży w wieku od 16 do 22 lat, które będą otrzymywać dotacje na realizację zaproponowanych przez siebie projektów w swym społecznościach lokalnych. Program ten ma pobudzać u jego uczestników ducha przedsiębiorczości, a zarazem pomóc im uzyskać cenne doświadczenia i rozwinąć osobistą inicjatywę oraz umiejętności pracy zespołowej. Projekty realizowane przez grupy młodzieży obejmują bowiem swym zakresem integrację mniejszości, sport oraz promowanie kultury i historii. Grupy młodych ludzi (np. młodzieżowe rady miast, parlamenty uczniowskie, lokalne stowarzyszenia młodzieżowe) zapraszane są do ubiegania się o dotacje, które następnie muszą być wykorzystane przy realizacji projektów w ich społecznościach lokalnych. Projekty takie młodzież musi samodzielnie przygotować i wprowadzić w życie. Dla liderów grup młodzieżowych organizowane są szkolenia w takich dziedzinach jak zarządzanie projektem, planowanie budżetu, rozliczenia finansowe, umiejętność pracy w grupie oraz public relations. Otrzymują oni także pomoc ze strony organizacji pozarządowych. 29 września 2004 roku polska edycja Make a Connection otrzymała nagrodę "Make a Connection Leadership Award" przyznaną przez NOKIA i International Youth Foundation, jako jeden wśród 19 krajów na świecie biorących udział w międzynarodowym programie Make a Connection. Nagrodę odebrali koordynatorzy polskiej edycji programu Emilia Zagórska z Nokii i Arkadiusz Brzeziński z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży podczas globalnego spotkania Make a Connection w Buenos Aires. W ubiegłym roku nagrodę przyznano programowi w RPA. W ramach IV ogólnopolskiej edycji programu 68 grup młodzieżowych realizowało własne projekty na rzecz środowiska lokalnego od sierpnia 2004 do lutego 2005 roku. Termin przyjmowania wniosków dla V edycji programu upływa 4 kwietnia br.  Wszystkie młode osoby mające pomysł na coś oryginalnego i niepowtarzalnego w swojej miejscowości, szkole, dla dzieciaków, starszych rówieśników czy sąsiadów zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami propozycji Fundacji, np. na stronie :www.makeaconnection.pl  Źródło: InTARnet