1. Pierwsza od 30 lat przysięga wojskowa

Pierwsza od 30 lat przysięga wojskowa

Samorząd powiatowy reprezentował  Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek.

3 grudnia 2022 r. na Rynku w Tarnowie odbyła się przysięga ponad 100 żołnierzy, którzy  zasilili szeregi najnowszego 113 batalionu lekkiej piechoty w Tarnowie – jednego z pododdziałów 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z regionu tarnowskiego przysięgę złożyło 26 żołnierzy. Spośród nich 3 osoby pochodzą z Powiatu Dąbrowskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich, duchowieństwa, instytucji wojskowych i cywilnych oraz Żołnierze i pracownicy RON, 11 MBOT, rodziny żołnierzy WOT, a także liczni mieszkańcy. Samorząd powiatowy reprezentował  Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek. Przysięga rozpoczęła się od przyjęcia  meldunku i przeglądu pododdziałów przez Dowódcę 11 MBOT  płk Marcina Siudzińskiego. Następnie Poczet Flagowy dokonał podniesienia flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej na maszt, po czym żołnierze złożyli Rotę Przysięgi Wojskowej. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów pułku. Najlepsi za swoje osiągnięcia podczas szkolenia podstawowego zostali wyróżnieni podarunkami, które wręczył: m.in. Starosta Dąbrowski. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce pokaz sprzętu wojskowego jednostek z Garnizonu Kraków, służb mundurowych, zagrała orkiestra wojskowa i nie zabrakło tradycyjnej grochówki oraz pyszności przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu dąbrowskiego. Następne powołanie w ramach "Ferie z 11 MBOT" odbędzie się już 10 grudnia. Aby dołączyć do Małopolskiej Brygady, wystarczy skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem strony: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ lub odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR).