Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Radni skazani

Radni skazani

Radni skazani

Dąbrowski Sąd Rejonowy skazał przewodniczącego Rady Miejskiej Mariana W. i przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja K. na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Obaj ostrażeni byli o sfałszowanie uchwał o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska. Wyrok nie jest prawomocny.

Treść wspomnianych uchwał uzgodniono podczas nieformalnego spotkania radnych na początku ubiegłego roku. Ich przyjęcie powodowało, że dotychczasowe plany zagospodarowania przestrzennego gminy zachowywały ważność, a co za tym idzie nie ulegały zmianie zasady przyznawania pozwoleń na budowę (można było uniknąć długotrwałej procedury z udziałem Urzędu Wojewódzkiego). Warunkiem koniecznym było jednak, aby takie uchwały radni przyjęli jeszcze w roku 2002. Zdecydowano się więc na antydatowanie obu dokumentów na grudzień 2002. Uchwały, opatrzone taką właśnie datą, podpisał - jak zwykle w przypadku postanowień Rady Miejskiej - przewodniczący Marian W. Prokuratura zarzuciła mu poświadczenie nieprawdy. Przyznał się do tego, tłumaczył jednak swoje postępowanie działaniem na korzyść mieszkańców i gminy.

Andrzej K. został oskarżony nie jako przewodniczący Rady Powiatu, lecz kierownik referatu planowania przestrzennego i architektury dąbrowskiego Urzędu Miasta. Zarzucono mu przygotowanie projektów obu uchwał. Ten fakt potwierdził, ale do współwiny przy ich sfałszowaniu się nie przyznaje. Podnosi, że nie miał wpływu na to czy i kiedy uchwały zostaną uchwalone i podpisane przez przewodniczącego, a tylko pod takim warunkiem stawały się obowiązującym prawem. Prokuratura uznała jednak, że obaj mężczyźni od początku ściśle współpracowali.

Obrońcy zachowanie oskarżonych tłumaczyli działaniem na korzyść gminy i jej mieszkańców, brak jakichkolwiek osobistych korzyści, a co za tym idzie nie tyle znikomą, co wręcz brak szkodliwości społecznej ich czynu.

Sąd podzielił jednak zdanie prokuratury, dopatrując się w działaniu oskrażonych szkodliwości społecznej.

- Doszło do naruszenia procedur obowiązujących w systemie demokratyczym. Takie czyny stanowią zagrożenie, nie ma bowiem gwarancji, że działania takie nie zostaną wykorzystane w mniej szczytnych celach, niż te na które powoływali się oskarżeni - mówi sędzia Andrzej Franczyk z dąbrowskiego Sądu Rejonowego.

Wyrok nie jest prawomocny. Skazanym przysługuje prawo odwołania do tarnowskiego Sądu Okręgowego. Prawomocny wyrok skazujący oznacza automatyczną utratę mandatu radnego.

Źródło: Gazeta Krakowska

Dąbrowski Sąd Rejonowy skazał przewodniczącego Rady Miejskiej Mariana W. i przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja K. na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Obaj ostrażeni byli o sfałszowanie uchwał o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska. Wyrok nie jest prawomocny. Treść wspomnianych uchwał uzgodniono podczas nieformalnego spotkania radnych na początku ubiegłego roku. Ich przyjęcie powodowało, że dotychczasowe plany zagospodarowania przestrzennego gminy zachowywały ważność, a co za tym idzie nie ulegały zmianie zasady przyznawania pozwoleń na budowę (można było uniknąć długotrwałej procedury z udziałem Urzędu Wojewódzkiego). Warunkiem koniecznym było jednak, aby takie uchwały radni przyjęli jeszcze w roku 2002. Zdecydowano się więc na antydatowanie obu dokumentów na grudzień 2002. Uchwały, opatrzone taką właśnie datą, podpisał - jak zwykle w przypadku postanowień Rady Miejskiej - przewodniczący Marian W. Prokuratura zarzuciła mu poświadczenie nieprawdy. Przyznał się do tego, tłumaczył jednak swoje postępowanie działaniem na korzyść mieszkańców i gminy. Andrzej K. został oskarżony nie jako przewodniczący Rady Powiatu, lecz kierownik referatu planowania przestrzennego i architektury dąbrowskiego Urzędu Miasta. Zarzucono mu przygotowanie projektów obu uchwał. Ten fakt potwierdził, ale do współwiny przy ich sfałszowaniu się nie przyznaje. Podnosi, że nie miał wpływu na to czy i kiedy uchwały zostaną uchwalone i podpisane przez przewodniczącego, a tylko pod takim warunkiem stawały się obowiązującym prawem. Prokuratura uznała jednak, że obaj mężczyźni od początku ściśle współpracowali. Obrońcy zachowanie oskarżonych tłumaczyli działaniem na korzyść gminy i jej mieszkańców, brak jakichkolwiek osobistych korzyści, a co za tym idzie nie tyle znikomą, co wręcz brak szkodliwości społecznej ich czynu. Sąd podzielił jednak zdanie prokuratury, dopatrując się w działaniu oskrażonych szkodliwości społecznej. - Doszło do naruszenia procedur obowiązujących w systemie demokratyczym. Takie czyny stanowią zagrożenie, nie ma bowiem gwarancji, że działania takie nie zostaną wykorzystane w mniej szczytnych celach, niż te na które powoływali się oskarżeni - mówi sędzia Andrzej Franczyk z dąbrowskiego Sądu Rejonowego. Wyrok nie jest prawomocny. Skazanym przysługuje prawo odwołania do tarnowskiego Sądu Okręgowego. Prawomocny wyrok skazujący oznacza automatyczną utratę mandatu radnego. Źródło: Gazeta Krakowska