Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Radni za utrzymaniem ZOL

Radni za utrzymaniem ZOL

Radni za utrzymaniem ZOL

Dąbrowscy radni wystosują apel do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie środków na funkcjonowanie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w szpitalu powiatowym. Z uwagi na niskie stawki zaproponowane przez Fundusz, rozważane było nawet jego zamknięcie.

Dyrekcja szpitala nie podpisała do tej pory kontraktu na działalność ZOL w przyszłym roku. Jego wysokość, określona przez NFZ, jest zbyt niska, by zakład w Dąbrowie Tarnowskiej mógł funkcjonować. Problemem jest sposób finansowania tego rodzaju placówek, które w części pokrywają sami pacjenci, wpłacając 70 proc. swojej renty czy emerytury. Te świadczenia na terenie powiatu dąbrowskiego są jednak bardzo niskie.

Obecnie zakład przynosi miesięcznie stratę w wysokości około 15 tys. złotych. W tej sytuacji zwrócono się o pomoc do samorządów z terenu powiatu dąbrowskiego, które miałyby dofinansować koszty pobytu swoich mieszkańców.

Zdaniem burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, bezpośrednie przekazanie pieniędzy dla szpitala nie jest możliwe. - Samorządy mogą dofinansować tylko pobyt osoby w domu pomocy społecznej, a w tym przypadku mamy do czynienia z placówką w obrębie szpitala. Dlatego Rada Miasta zwróci się do NFZ-u z prośbą o zwiększenie funduszy na ZOL, tak by zrównoważyć niskie renty na naszym terenie. Rozwiązaniem byłoby także zakontraktowanie większej liczby miejsc, obecnie jest ich 35, a zakład mógłby funkcjonować bez strat, gdyby było ich powyżej 50 - mówi burmistrz Stanisław Początek.

Zdaniem samorządów, funkcjonowanie zakładu jest bardzo ważne dla Powiśla, gdzie jest wiele osób starszych, chorych, często nie mających rodziny i pozbawionych opieki. Dlatego zobowiązali dyrekcję szpitala do utrzymania ZOL-u, a sami starają się pozyskać dodatkowe fundusze. (baja)

Źródło: Dziennik Polski

Dąbrowscy radni wystosują apel do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie środków na funkcjonowanie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w szpitalu powiatowym. Z uwagi na niskie stawki zaproponowane przez Fundusz, rozważane było nawet jego zamknięcie. Dyrekcja szpitala nie podpisała do tej pory kontraktu na działalność ZOL w przyszłym roku. Jego wysokość, określona przez NFZ, jest zbyt niska, by zakład w Dąbrowie Tarnowskiej mógł funkcjonować. Problemem jest sposób finansowania tego rodzaju placówek, które w części pokrywają sami pacjenci, wpłacając 70 proc. swojej renty czy emerytury. Te świadczenia na terenie powiatu dąbrowskiego są jednak bardzo niskie. Obecnie zakład przynosi miesięcznie stratę w wysokości około 15 tys. złotych. W tej sytuacji zwrócono się o pomoc do samorządów z terenu powiatu dąbrowskiego, które miałyby dofinansować koszty pobytu swoich mieszkańców. Zdaniem burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, bezpośrednie przekazanie pieniędzy dla szpitala nie jest możliwe. - Samorządy mogą dofinansować tylko pobyt osoby w domu pomocy społecznej, a w tym przypadku mamy do czynienia z placówką w obrębie szpitala. Dlatego Rada Miasta zwróci się do NFZ-u z prośbą o zwiększenie funduszy na ZOL, tak by zrównoważyć niskie renty na naszym terenie. Rozwiązaniem byłoby także zakontraktowanie większej liczby miejsc, obecnie jest ich 35, a zakład mógłby funkcjonować bez strat, gdyby było ich powyżej 50 - mówi burmistrz Stanisław Początek. Zdaniem samorządów, funkcjonowanie zakładu jest bardzo ważne dla Powiśla, gdzie jest wiele osób starszych, chorych, często nie mających rodziny i pozbawionych opieki. Dlatego zobowiązali dyrekcję szpitala do utrzymania ZOL-u, a sami starają się pozyskać dodatkowe fundusze. (baja) Źródło: Dziennik Polski