Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Razem przeciw degradacji regionu

Razem przeciw degradacji regionu

Razem przeciw degradacji regionu

Radni sejmiku województwa małopolskiego reprezentujący Tarnów deklarują wspólną, ponad partyjnymi podziałami, pracę na rzecz regionu. Ich zdaniem działania władz centralnych świadczą o postępującej centralizacji i odbieraniu kompetencji samorządom. Swoją dotychczasową pracę podsumowali wczoraj podczas konferencji prasowej.

W konferencji wzięli udział: członek zarządu województwa małopolskiego Wiesław Zimowski (na zdjęciu) oraz radni: Krystyna Broda, Marian Cichy, Andrzej Sztorc, Iwona Tworzydło i Elżbieta Zięba. Przedstawiciele samorządu wojewódzkiego są przeciwni zmniejszaniu kompetencji tarnowskiego oddziału ZUS-u oraz likwidacji innych instytucji. Domagają się od centrali zakładu rzeczowych wyjaśnień dotyczących powodów takich zmian.

- Dlaczego reforma nie obejmuje warszawskiej centrali ZUS-u? Podobnie ma się sprawa z Urzędem Celnym, obniżenie jego kompetencji oznacza konieczność wyjazdów mieszkańców Tarnowa do Nowego Sącza lub Nowego Targu - podkreśla Krystyna Broda. - Kolejne zakusy dotyczą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, prowadzą one do centralnego rozdzielania funduszy. Utrudni to również samorządom korzystanie z tych pieniędzy. Jest to daleko posunięta centralizacja władzy, pozbawianie samorządów kolejnych zadań.

Radni przyznają, że lobbing parlamentarzystów i samorządowców z Nowego Sącza jest skuteczniejszy niż przedstawicieli Tarnowa. - Potrzebna jest współpraca pomiędzy radnymi wojewódzkimi, samorządami gminnymi i powiatowymi, parlamentarzystami. Planujemy regularnie się spotykać, a każdy z radnych ma przygotować projekt, który będzie promował - podkreśla marszałek Zimowski.

Radni zwracają także uwagę na to, że w podziale funduszy na inwestycje region tarnowski wypada korzystnie. W Małopolsce plasuje się na drugim miejscu. Bardzo dużą inwestycją planowaną w najbliższych latach będzie tworzenie Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego przy Szpitalu im. św. Łukasza, który ma kosztować ponad 35 mln złotych. (baja)

Źródło: Dziennik Polski

Radni sejmiku województwa małopolskiego reprezentujący Tarnów deklarują wspólną, ponad partyjnymi podziałami, pracę na rzecz regionu. Ich zdaniem działania władz centralnych świadczą o postępującej centralizacji i odbieraniu kompetencji samorządom. Swoją dotychczasową pracę podsumowali wczoraj podczas konferencji prasowej. W konferencji wzięli udział: członek zarządu województwa małopolskiego Wiesław Zimowski (na zdjęciu) oraz radni: Krystyna Broda, Marian Cichy, Andrzej Sztorc, Iwona Tworzydło i Elżbieta Zięba. Przedstawiciele samorządu wojewódzkiego są przeciwni zmniejszaniu kompetencji tarnowskiego oddziału ZUS-u oraz likwidacji innych instytucji. Domagają się od centrali zakładu rzeczowych wyjaśnień dotyczących powodów takich zmian. - Dlaczego reforma nie obejmuje warszawskiej centrali ZUS-u? Podobnie ma się sprawa z Urzędem Celnym, obniżenie jego kompetencji oznacza konieczność wyjazdów mieszkańców Tarnowa do Nowego Sącza lub Nowego Targu - podkreśla Krystyna Broda. - Kolejne zakusy dotyczą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, prowadzą one do centralnego rozdzielania funduszy. Utrudni to również samorządom korzystanie z tych pieniędzy. Jest to daleko posunięta centralizacja władzy, pozbawianie samorządów kolejnych zadań. Radni przyznają, że lobbing parlamentarzystów i samorządowców z Nowego Sącza jest skuteczniejszy niż przedstawicieli Tarnowa. - Potrzebna jest współpraca pomiędzy radnymi wojewódzkimi, samorządami gminnymi i powiatowymi, parlamentarzystami. Planujemy regularnie się spotykać, a każdy z radnych ma przygotować projekt, który będzie promował - podkreśla marszałek Zimowski. Radni zwracają także uwagę na to, że w podziale funduszy na inwestycje region tarnowski wypada korzystnie. W Małopolsce plasuje się na drugim miejscu. Bardzo dużą inwestycją planowaną w najbliższych latach będzie tworzenie Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego przy Szpitalu im. św. Łukasza, który ma kosztować ponad 35 mln złotych. (baja) Źródło: Dziennik Polski