1. Regionalna Konferencja Naukowa “Kobiety Niezłomne”

Regionalna Konferencja Naukowa “Kobiety Niezłomne”

• Elżbietę Czosnykę - „Rola kobiet w utrzymaniu tożsamości narodowej w trudnych momentach historycznych”,
  • dr Andrzeja Skowrona – „Stefania Łącka – Bogu, Człowiekowi, Ojczyźnie”,
  • Bożenę Nadolską-Walus – „Stefania Hanausek – ta kobieta okazała Niemcom, jak Polki umieją umierać”.

20 marca 2023 roku w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się Regionalna Konferencja Naukowa „Kobiety Niezłomne”, poświęcona bohaterkom naszego regionu: Stefanii Łąckiej i Stefanii Hanausek - kobietom niezłomnym, które złożyły na ołtarzu Ojczyzny największą ofiarę ze swojego młodego życia.   Samorząd powiatowy podczas tego wydarzenia reprezentowały Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego dr Marta Chrabąszcz oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej Mariola Smolorz. Treść spotkania zorganizowanego przez Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej wypełniły wykłady wygłoszone przez nauczycieli tej szkoły: Elżbietę Czosnykę - „Rola kobiet w utrzymaniu tożsamości narodowej w trudnych momentach historycznych”, dr Andrzeja Skowrona – „Stefania Łącka – Bogu, Człowiekowi, Ojczyźnie”, Bożenę Nadolską-Walus – „Stefania Hanausek – ta kobieta okazała Niemcom, jak Polki umieją umierać”. Konferencję poprowadził dyrektor szkoły Robert Pantera. Nie zabrakło występu zespołu muzycznego pod kierunkiem Rafała Szydłowskiego oraz poczęstunku przygotowanego przez młodzież z Technikum Gastronomicznego pod kierunkiem Anny Kościuk i Anny Dudkiewicz. Honorowy patronat nad tą uroczystością objął Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek.