Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Rewizyta w ramach wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej

Rewizyta w ramach wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej

Rewizyta w ramach wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej

Zespół Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej realizuje projekt wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej pn. „Wspólnie poznajemy perły kultur Powiśla Dąbrowskiego i Podola”, którego głównym celem jest poznanie kultur i tradycji obu narodów oraz wzajemna integracja.


W ramach tego przedsięwzięcia osiemnastoosobowa grupa młodzieży z ukraińskiego uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim przebywała w naszym regionie. Przez te kilka dni pobytu młodzież wspólnie z uczniami dąbrowskiej szkoły poznawała naszą historię, tradycje, kulturę i zabytki. Był to również czas na naukę języków i wspólne spędzanie czasu.
Po pobycie w powiecie dąbrowskim, młodzież z Zespołu Szkół w Dąbrowie Tarnowskiej, w ramach rewizyty, wyjechała do Kamieńca Podolskiego na Ukrainę, aby również poznać tamten region, kulturę, historię i tradycje. Dla wszystkich był to niezapomniany czas spędzony wśród ukraińskich przyjaciół.

W wyjeździe do Kamieńca Podolskiego uczestniczyli również przedstawiciele samorządu powiatowego Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, dyrektor szkoły Robert Pantera i Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz.

Delegacja z Powiatu Dąbrowskiego w dniu 16 września 2019 roku wzięła udział w oficjalnym rozpoczęciu projektu na ziemi ukraińskiej. Pierwszym punktem programu było oficjalne spotkanie z burmistrzem miasta Kamieniec Podolski Michajlo Simaszkiewicz, podczas którego rozmawiano o możliwościach wzajemnej współpracy pomiędzy samorządami.

Młodzież polska i ukraińska wraz z delegacją spotkali się w Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Ohijenka w Kamieńcu Podolskim, gdzie oficjalnie rozpoczęto realizację projektu na Ukrainie. Strona polska miała możliwość zobaczyć uczelnię. Zwiedzanie gmachu uniwersytetu rozpoczęto od muzeum historycznego, w którym można było posłuchać głosu karpackiej trembity.

Niezapomnianą częścią projektu były wycieczki po starożytnych zabytkach miasta, skalistych ścieżkach Twierdzy Chocimskiej i rejs statkiem po Dniestrze.
Kolejnym krokiem w wymianie młodzieży była interaktywna konferencja, podczas której uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami ze współpracy, a także wyrazili życzenia dotyczące przyszłości międzynarodowego projektu. Opiekunkami młodzieży z dąbrowskiej szkoły były Panie: Krystyna Wątroba i Agnieszka Bukała.

Pobyt w Kamieńcu Podolskim nie obył się bez wizyty w Katedrze Św. Apostołów Piotra i Pawła, w której Proboszczem od 30 lat jest nasz rodak Ksiądz Roman Twaróg. W dniu przyjazdu do ukraińskiego miasteczka, grupa polska wzięła udział w Mszy Św. a po jej zakończeniu spotkała się z Księdzem Proboszczem i podarowała mu artykuły spożywcze i sprzęt elektryczny do pielęgnacji ogrodu przy Katedrze.

Projekt wymiany młodzieży jest finansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży.

msmol

Zespół Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej realizuje projekt wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej pn. „Wspólnie poznajemy perły kultur Powiśla Dąbrowskiego i Podola”, którego głównym celem jest poznanie kultur i tradycji obu narodów oraz wzajemna integracja. W ramach tego przedsięwzięcia osiemnastoosobowa grupa młodzieży z ukraińskiego uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim przebywała w naszym regionie. Przez te kilka dni pobytu młodzież wspólnie z uczniami dąbrowskiej szkoły poznawała naszą historię, tradycje, kulturę i zabytki. Był to również czas na naukę języków i wspólne spędzanie czasu. Po pobycie w powiecie dąbrowskim, młodzież z Zespołu Szkół w Dąbrowie Tarnowskiej, w ramach rewizyty, wyjechała do Kamieńca Podolskiego na Ukrainę, aby również poznać tamten region, kulturę, historię i tradycje. Dla wszystkich był to niezapomniany czas spędzony wśród ukraińskich przyjaciół. W wyjeździe do Kamieńca Podolskiego uczestniczyli również przedstawiciele samorządu powiatowego Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, dyrektor szkoły Robert Pantera i Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz. Delegacja z Powiatu Dąbrowskiego w dniu 16 września 2019 roku wzięła udział w oficjalnym rozpoczęciu projektu na ziemi ukraińskiej. Pierwszym punktem programu było oficjalne spotkanie z burmistrzem miasta Kamieniec Podolski Michajlo Simaszkiewicz, podczas którego rozmawiano o możliwościach wzajemnej współpracy pomiędzy samorządami. Młodzież polska i ukraińska wraz z delegacją spotkali się w Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Ohijenka w Kamieńcu Podolskim, gdzie oficjalnie rozpoczęto realizację projektu na Ukrainie. Strona polska miała możliwość zobaczyć uczelnię. Zwiedzanie gmachu uniwersytetu rozpoczęto od muzeum historycznego, w którym można było posłuchać głosu karpackiej trembity. Niezapomnianą częścią projektu były wycieczki po starożytnych zabytkach miasta, skalistych ścieżkach Twierdzy Chocimskiej i rejs statkiem po Dniestrze.Kolejnym krokiem w wymianie młodzieży była interaktywna konferencja, podczas której uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami ze współpracy, a także wyrazili życzenia dotyczące przyszłości międzynarodowego projektu. Opiekunkami młodzieży z dąbrowskiej szkoły były Panie: Krystyna Wątroba i Agnieszka Bukała. Pobyt w Kamieńcu Podolskim nie obył się bez wizyty w Katedrze Św. Apostołów Piotra i Pawła, w której Proboszczem od 30 lat jest nasz rodak Ksiądz Roman Twaróg. W dniu przyjazdu do ukraińskiego miasteczka, grupa polska wzięła udział w Mszy Św. a po jej zakończeniu spotkała się z Księdzem Proboszczem i podarowała mu artykuły spożywcze i sprzęt elektryczny do pielęgnacji ogrodu przy Katedrze. Projekt wymiany młodzieży jest finansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży. msmol