Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej

Rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej

Rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej

Wczoraj obchodziliśmy rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. 14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.

Od 1972 roku do roku 1982 data 14 października formalnie nazywana była Dniem Nauczyciela i do tej pory często używa się właśnie tego terminu.

Dzień ten jest uznawany za święto szkoły i nauczycieli, obchodzony jest uroczyście we wszystkich placówkach oświatowo-wychowawczych i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Dzięki Komisji Edukacji Narodowej szkolnictwo polskie w XVIII w. osiągnęło jeden z najwyższych poziomów nauczania w Europie. Święto to, przypomina o najlepszych tradycjach intelektualnych naszego narodu. Nagradza się wówczas zasłużonych nauczycieli w podziękowaniu za ich trud i poświęcenie w kształceniu młodego pokolenia.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w większości krajów na świecie w różnych dniach związanych, podobnie jak w Polsce z lokalnymi wydarzeniami (np. w Argentynie 11 września, w Brazylii 15 października, w Chinach 10 września).

World Teacher's Day (Światowy Dzień Nauczyciela) pod patronatem UNESCO obchodzony jest od 1994 roku w dniu 5 Z tej okazji, dzień przed świętem Komisji Edukacji Narodowej, szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Dąbrowskiego przygotowały uroczyste akademie.


W akademiach zorganizowanych przez uczniów uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego – w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej udział brał Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 – Wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu - Przewodniczący Rady Powiatu Robert Kądzielawa oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie – Inspektor Wydziału Rozwoju, Edukacji i Zdrowia – Stanisław Krawiec. W akademiach brali udział również przedstawiciele Rady Rodziców.

Uroczystość dnia Edukacji Narodowej była doskonałą okazją do wręczenia Nagród Starosty wyróżniającym się nauczycielom: Pani Helenie Karkowskiej z ZSP Nr 1, Pani Krystynie Wątrobie z ZSP Nr 2, Pani Alicji Krakowskiej z ZSP w Brniu, Pani Beacie Smaś z ZSP w Szczucinie.

Wczoraj obchodziliśmy rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. 14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Od 1972 roku do roku 1982 data 14 października formalnie nazywana była Dniem Nauczyciela i do tej pory często używa się właśnie tego terminu. Dzień ten jest uznawany za święto szkoły i nauczycieli, obchodzony jest uroczyście we wszystkich placówkach oświatowo-wychowawczych i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Dzięki Komisji Edukacji Narodowej szkolnictwo polskie w XVIII w. osiągnęło jeden z najwyższych poziomów nauczania w Europie. Święto to, przypomina o najlepszych tradycjach intelektualnych naszego narodu. Nagradza się wówczas zasłużonych nauczycieli w podziękowaniu za ich trud i poświęcenie w kształceniu młodego pokolenia. Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w większości krajów na świecie w różnych dniach związanych, podobnie jak w Polsce z lokalnymi wydarzeniami (np. w Argentynie 11 września, w Brazylii 15 października, w Chinach 10 września). World Teacher's Day (Światowy Dzień Nauczyciela) pod patronatem UNESCO obchodzony jest od 1994 roku w dniu 5 Z tej okazji, dzień przed świętem Komisji Edukacji Narodowej, szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Dąbrowskiego przygotowały uroczyste akademie. W akademiach zorganizowanych przez uczniów uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego – w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej udział brał Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 – Wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu - Przewodniczący Rady Powiatu Robert Kądzielawa oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie – Inspektor Wydziału Rozwoju, Edukacji i Zdrowia – Stanisław Krawiec. W akademiach brali udział również przedstawiciele Rady Rodziców. Uroczystość dnia Edukacji Narodowej była doskonałą okazją do wręczenia Nagród Starosty wyróżniającym się nauczycielom: Pani Helenie Karkowskiej z ZSP Nr 1, Pani Krystynie Wątrobie z ZSP Nr 2, Pani Alicji Krakowskiej z ZSP w Brniu, Pani Beacie Smaś z ZSP w Szczucinie.