Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Rok Polski - wystawa w dąbrowskiej MBP

Rok Polski - wystawa w dąbrowskiej MBP

Rok Polski - wystawa w dąbrowskiej MBP

"Biały śmieje się z czarnych, a czarni z białego/ Mądry sądzi nie gani, ni tego, ni tego,/ Każdy kraj ma swe mody, ma swoje zwyczaje / Dobre wszędzie jest dobrym,, a złe złym zostaje" . Słowa poety to motto do cyklu wystaw "Rok Polski-zwyczaje i obrzędy" jaki otwarto 1 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im.Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. 

Pierwsza wystawa z tego cyklu obejmuje zwyczaje regionalne od Zapustów do Wielkiej Nocy (m.in. Zapusty, Środa Popielcowa, Wielki Post, Powitanie wiosny, Niedziela Palmowa, Wielkanoc) i przedstawia bogactwo naszej kultury narodowej, którą pomysłodawcy chcą przekazać szczególnie młodym czytelnikom celem kultywowania tradycji, zwyczajów oraz ocalenia od zapomnienia. W uroczystości wzięli udział: w-ce Starosta Dąbrowski- mgr Kazimierz Tęczar, Z-ca Burmistrza-mgr Marek Minorczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 mgr Marian Gajda, Prezes Civitas Christiana - Edward Urbańczyk oraz młodzież z Zespołu Szkół w Gruszowie Wielkim, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z opiekunami, a także zainteresowani mieszkańcy miasta i czytelnicy biblioteki. W dniu specjalne warsztaty poprowadziły artystki z Zalipia - Wandę Chlastawa oraz Halina Lelek, prezentujące sztukę malowania pisanek stylem zalipiańskim. Młodzież miała możliwość popróbowania swoich umiejętności w zdobieniu pisanek stylem charakterystycznym dla naszego regionu.

Zwiedzaniu wystawy "Rok Polski-zwyczaje i obrzędy" towarzyszyła ciekawa prelekcja mgr Joanny Fido.
Ekspozycja przygotowana przez pracowników Działu dla Dorosłych i Młodzieży i Muzeum Powiśla Dąbrowskiego pozwala odkryć zaskakująco bogaty a częściowo już zapomniany świat rodzimych obyczajów.
MBP w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do zwiedzania w dniach od 1 marca do 15 kwietnia od poniedziałku do soboty w godzinach pracy Biblioteki. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z lekcji bibliotecznej po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym. 

Źródło: inTARnet.pl

"Biały śmieje się z czarnych, a czarni z białego/ Mądry sądzi nie gani, ni tego, ni tego,/ Każdy kraj ma swe mody, ma swoje zwyczaje / Dobre wszędzie jest dobrym,, a złe złym zostaje" . Słowa poety to motto do cyklu wystaw "Rok Polski-zwyczaje i obrzędy" jaki otwarto 1 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im.Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej.  Pierwsza wystawa z tego cyklu obejmuje zwyczaje regionalne od Zapustów do Wielkiej Nocy (m.in. Zapusty, Środa Popielcowa, Wielki Post, Powitanie wiosny, Niedziela Palmowa, Wielkanoc) i przedstawia bogactwo naszej kultury narodowej, którą pomysłodawcy chcą przekazać szczególnie młodym czytelnikom celem kultywowania tradycji, zwyczajów oraz ocalenia od zapomnienia. W uroczystości wzięli udział: w-ce Starosta Dąbrowski- mgr Kazimierz Tęczar, Z-ca Burmistrza-mgr Marek Minorczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 mgr Marian Gajda, Prezes Civitas Christiana - Edward Urbańczyk oraz młodzież z Zespołu Szkół w Gruszowie Wielkim, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z opiekunami, a także zainteresowani mieszkańcy miasta i czytelnicy biblioteki. W dniu specjalne warsztaty poprowadziły artystki z Zalipia - Wandę Chlastawa oraz Halina Lelek, prezentujące sztukę malowania pisanek stylem zalipiańskim. Młodzież miała możliwość popróbowania swoich umiejętności w zdobieniu pisanek stylem charakterystycznym dla naszego regionu. Zwiedzaniu wystawy "Rok Polski-zwyczaje i obrzędy" towarzyszyła ciekawa prelekcja mgr Joanny Fido. Ekspozycja przygotowana przez pracowników Działu dla Dorosłych i Młodzieży i Muzeum Powiśla Dąbrowskiego pozwala odkryć zaskakująco bogaty a częściowo już zapomniany świat rodzimych obyczajów. MBP w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do zwiedzania w dniach od 1 marca do 15 kwietnia od poniedziałku do soboty w godzinach pracy Biblioteki. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z lekcji bibliotecznej po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.  Źródło: inTARnet.pl
tel. 14 642 24 31
kontakt
Projekt i wykonanie: i-t.pl
Dostępność cyfrowa
i zgodność ze standardem WCAG