Rolnicy walczą o euro
Rolnicy z gmin Dąbrowa Tarnowska i Radgoszczy mają szansę na uzyskanie, po wejściu do Unii Europejskiej, wyższych dopłat obszarowych. Chodzi o dodatkowe 38 euro za haktar. Pieniądze te otrzymują rolnicy mieszkający na terenach o ,niekorzystnych warunkach gospodarowania". O tym, że tereny mają niekorzystne warunki gospodarowania decyduje tak zwany "współczynnik waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej".
Pod tym mało czytelnym określeniem w praktyce kryje się punktacja przyznawana między innymi za klasę gleby, stopień uregulowania stosunków wodnych, zabudowę. Do wspomnianej grupy kwalifikowane są tereny uprawne, które uzyskają 56 lub mniej punktów.
W powiecie dąbrowskim tego kryterium nie spełnia żadna gminy. Dwie - Radgoszczy i Dąbrowa Tarnowska przekroczyły go jednak nieznacznie. Ta pierwsza ma 59, druga - 60 punktów. To właśnie stało się podstawą do wystąpienia do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o obniżenie granicy. Przychylenie się do tego wniosku oznacza, że każdy rolnik mający gospodarstwo na terenie tych samorządów, dostałby dodatkowo 38 euro za hektar. Gdyby takie rozwiązanie nie było możliwe, samorządy sugerują rozpatrywanie wniosków nie w całej gminie, lecz w poszczególnych miejscowościach lub tak zwanych obszarach geodezyjnych. Wspomniane wyżej punkty stanowią bowiem średnią dla wszystkich wsi. Niektóre z nich mają wskaźniki wysokie, inne znacznie poniżej ministerialnego kryterium.
Gdyby takie rozwiązanie zostało zastosowane, w Dąbrowie najprawdopdobniej dodatkowe pieniądze otrzymaliby rolnicy mający gospodarstwo w Sutkowie, Smęgorzowie, Gruszowie Małym, Gruszowie Wielkim i części Dąbrowy Tarnowskiej. Pewne szanse mają również mieszkańcy Lipin, Brnika oraz Szarwarku.
W przypadku gminy Radgoszcz niemal pewne jest, że niekorzystne warunki gospodarowania występują - w myśl przepisów - w Żdżarach i Smykowie. Pewne szanse na zakwalifikowanie do tej grupy mają jednak także rolnicy z innych wsi, z wyjątkiem Małca, gdzie wskaźnik jest stosunkowo wysoki.
Wszelkie wątpliwości rozwiałyby dodatkowe badania w poszczególnych wsiach, przeprowadzone przez Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, zajmujący się oceną terenów uprawnych. Trzeba byłoby jednak wydać na nie od 8 do 11 tysięcy złotych.
- W tej chwili taki wydatek nie ma sensu, bowiem nie wiadomo czy wyniki zostaną w ogóle wykorzystane. Badania będą konieczne, gdy ministerstwo przychyli się do naszego wniosku i każda miejscowości rozpatrzona zostanie oddzielnie. Opinie w tej sprawie są podzielone. Niektórzy twierdzą, że w ustaleniach z Unią sprecyzowano, że pod uwagę brana jest średnia w całej gminie, inni że tego typu regulacje są wewnętrzną sprawą naszego kraju i tylko od ministerstwa zależy czy rozpatrywana będzie cała gmina, czy też osobno wsi lub obszary geodezyjne. To daje nadzieję, że dodatkowe pieniądze przynajmniej dla części mieszkańców obu gmin - tłumaczy burmistrz Dąbrowy Stanisław Początek.
Rolnicy z innych gminy powiatu szans na zwiększenie dopłat praktycznie nie mają. Wspomniane współczynniki znacznie przekraczają bowiem 56 punktów. Olesno ma ich 71, Mędrzechów - 74, Szczucin - 75, Bolesław - 96,5, a Gręboszów aż 102. (dnie)
Źródło: Gazeta Krakowska
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5