Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Rozdano nagrody w konkursie "Malowana Chata"

Rozdano nagrody w konkursie "Malowana Chata"

Rozdano nagrody w konkursie

Ponad 20 pierwszych nagród przyznano w konkursie "Malowana Chata" w Zalipiu na Powiślu Dąbrowskim. W tradycyjnym zdobieniu chat, związanym z wiosną i uroczystością Bożego Ciała, wzięło udział 80 gospodarstw. Przez dwa dni jurorzy oceniali malowidła i 18 czerwca w Zalipiu ogłosili werdykt. Konkurs zorganizowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Do konkursu przystąpiło o 10 gospodarstw więcej niż przed rokiem. Etnografowie oceniający zalipiańskie malowanki podkreślali bardzo wysoki i wyrównany poziom prac. Postanowiono przyznać ponad 20 pierwszych nagród w wysokości 500 zł, 20 drugich nagród po 200 zł i 5 trzecich nagród po 200 zł. W konkursie wzięło udział 80 gospodarstw z 11 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego. Zarząd Powiatu dąbrowskiego przeznaczył 1500 zł. na wsparcie organizacyjne imprezy

Wszędzie tam jest podtrzymywana tradycja wiosennego zdobienia chat, zwłaszcza w okolicach uroczystości Bożego Ciała. Obecnie zalipiańskie zdobnictwo uprawiają starsze gospodynie i dzieci, a od kilku lat nawet mężczyźni. Tradycja malowania domostw wymaga, aby pojawiły się nowe wzory, inne niż w poprzednim roku.

Historia konkursu na Powiślu Dąbrowskim wiąże się z obrzędem bielenia na wiosnę wapnem ścian chat i malowania na nich kwiatów. Początkowo zalipiańskie motywy nie były tak kolorowe, jak obecnie. Kwiaty na domach miały uproszczoną formę, gdyż używano do malowania własnoręcznie sporządzonych pędzli ze słomy prosa. Jedną z pierwszych uczestniczek dorocznych konkursów była Felicja Curyłowa (1904?1974), wybitna malarka zalipiańska. Jej zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów. Po jej śmierci zagroda została kupiona przez "Cepelię" i w 1978 r. przekazana Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. W 1981 r. przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX w. Dzisiejsze "kwiaty zalipiańskie" etnografowie i artyści plastycy rozpoznają po charakterystycznej formie i gamie barw. Jurorzy podkreślają, że oryginalna sztuka zdobnicza Powiśla Dąbrowskiego ulega nieznacznej, choć ciągłej ewolucji, ale niezmiennie jej kanony przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dzięki nowym, trwałym barwnikom, zalipiańskie kwiaty stały się jeszcze bardziej kolorowe.

Źródło: KAI

Ponad 20 pierwszych nagród przyznano w konkursie "Malowana Chata" w Zalipiu na Powiślu Dąbrowskim. W tradycyjnym zdobieniu chat, związanym z wiosną i uroczystością Bożego Ciała, wzięło udział 80 gospodarstw. Przez dwa dni jurorzy oceniali malowidła i 18 czerwca w Zalipiu ogłosili werdykt. Konkurs zorganizowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Do konkursu przystąpiło o 10 gospodarstw więcej niż przed rokiem. Etnografowie oceniający zalipiańskie malowanki podkreślali bardzo wysoki i wyrównany poziom prac. Postanowiono przyznać ponad 20 pierwszych nagród w wysokości 500 zł, 20 drugich nagród po 200 zł i 5 trzecich nagród po 200 zł. W konkursie wzięło udział 80 gospodarstw z 11 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego. Zarząd Powiatu dąbrowskiego przeznaczył 1500 zł. na wsparcie organizacyjne imprezy Wszędzie tam jest podtrzymywana tradycja wiosennego zdobienia chat, zwłaszcza w okolicach uroczystości Bożego Ciała. Obecnie zalipiańskie zdobnictwo uprawiają starsze gospodynie i dzieci, a od kilku lat nawet mężczyźni. Tradycja malowania domostw wymaga, aby pojawiły się nowe wzory, inne niż w poprzednim roku. Historia konkursu na Powiślu Dąbrowskim wiąże się z obrzędem bielenia na wiosnę wapnem ścian chat i malowania na nich kwiatów. Początkowo zalipiańskie motywy nie były tak kolorowe, jak obecnie. Kwiaty na domach miały uproszczoną formę, gdyż używano do malowania własnoręcznie sporządzonych pędzli ze słomy prosa. Jedną z pierwszych uczestniczek dorocznych konkursów była Felicja Curyłowa (1904?1974), wybitna malarka zalipiańska. Jej zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów. Po jej śmierci zagroda została kupiona przez "Cepelię" i w 1978 r. przekazana Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. W 1981 r. przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX w. Dzisiejsze "kwiaty zalipiańskie" etnografowie i artyści plastycy rozpoznają po charakterystycznej formie i gamie barw. Jurorzy podkreślają, że oryginalna sztuka zdobnicza Powiśla Dąbrowskiego ulega nieznacznej, choć ciągłej ewolucji, ale niezmiennie jej kanony przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dzięki nowym, trwałym barwnikom, zalipiańskie kwiaty stały się jeszcze bardziej kolorowe. Źródło: KAI